Unikátny terénny invalidný vozík HexHog už ani vozíkom nie je
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad pod „kapotu“ terénneho elektrického invalidného vozíka HexHog, ktorý už ani vozíkom nie je. Z pohľadu unikátneho konštrukčného riešenia je to skôr špičková šesťkolka so špeciálnymi úpravami, ktoré umožňujú, aby sa za jeho „volant“ mohol posadiť vodič s narušenou hybnosťou dolných končatín.
Životná potreba vytvárať si v tele adrenalín vo vysokých dávkach nie je podmienená pohlavím, fyzickým vzhľadom či kondíciou. Aj keď to lekárska veda zatiaľ jednoznačne nepotvrdila, táto „úchylka“ bude zakódovaná niekde hlboko v špirálach DNA. A je jedno, či je človek zdravý alebo imobilný. Svoju (nadlimitnú) dávku adrenalínu proste musí v určitých časových intervaloch vyprodukovať. A firma HexHog vznikla práve preto, aby túto povolenú drogu, keďže si ju vytvára ľudské telo samo, mohli užívať aj ľudia, ktorí nemôžu chodiť.
HexHog je proste terénny invalidný vozík, ktorý ľuďom s poruchami hybnosti dolných končatín umožňuje bezprecedentný prístup do extrémneho terénu. Tento unikátny dopravný prostriedok ponúka slobodnú voľbu tým, ktorí o návšteve takýchto miest doposiaľ len snívali.
■ Vozík HexHog dokáže prekonávať extrémne náročný terén
Vývoj a testovania elektrického vozíka v najťažších horských terénoch a v extrémnom prostredí trvalo niekoľko rokov. Výsledkom tohto snaženia je unikátny terénny invalidný vozík so šiestimi priemerom rovnakými kolesami. Už pri prvom pohľade naň sme v pomykove, či pomenovanie invalidný vozík je ešte náležité. Nie je to skôr terénna elektrická šesťkolka pre imobilných vodičov?
Veď mnohé technické parametre tomu nasvedčujú. Už len 275 kilogramov „čistej“ váhy hovorí o tom, že HexHog nie je žiadny drobček. Dva permanentné magnetové motory poháňajú nezávisle každé koleso samostatne. Patentovaný ohybný podvozok poskytuje stabilitu bez nutnosti aktívneho nakláňania sa sedadla vodiča. Aj v najextrémnejšom prostredí, pri prechádzaní nerovného terénu, skál a strmých schodísk je pohyb sedadla veľmi mierny. Mechanizmus podvozku zaručuje, že minimálne dve kolesá sú vždy v kontakte s terénom.
Štandardný model dosahuje maximálnu rýchlosť 13,6 kilometra za hodinu na rovnom teréne. Primárne brzdenie zabezpečujú motory, sekundárne magnetické brzdy. Potrebnú energiu motorom dodáva 36 V lítiovo-ionová batéria. Na jedno nabitie umožňuje dojazd po rovnom teréne do 19 kilometrov. Vysokofrekvenčná nabíjačka batériu nabije za menej ako 2,5 hodiny.
Veľmi ústretovo je riešené pohodlné nastupovanie do HexHog prostredníctvom elektricky posúvateľného sedadla, ktoré je v nástupnej polohe čo najbližšie k prednej časti vozidla. A pred jazdou sa zasa posunie bližšie k jeho ťažisku. Pocit väčšej bezpečnosti, ale aj praktický prínos k jej zvyšovaniu, majú aj 4-bodové bezpečnostné pásy. Dokonca aj samotné sedadlo pripomína tie, ktoré nachádzame v športových automobiloch. Proti následkom prevrátenia je za zadnou opierkou pevný trúbkový oblúk.
■ Farmársky synček na vozíku chce blúdiť „svojou“ krajinou
Bohužiaľ, cenovo nie je HexHog dostupný pre každého a určite ho nepreplatí žiadna zdravotná poisťovňa. Za toto výnimočné terénne vozidlo v základnej výbave zaplatíte 22 500 eur. A to už je suma, za ktorú si kúpite aj luxusnejší automobil.
Celú koncepciu HexHog navrhol Sion Pierce počas posledného ročníka inžinierskeho štúdia na univerzite. Sám pochádza z farmárskej rodiny a vždy ho trápilo, ako sa celá rodina rozváža po ich veľkom pozemku na štvorkolkách ATV. Iba on ostával doma, lebo je na invalidnom vozíku.
Sion sa rozhodol vytvoriť vozidlo, ktoré by sa bezpečne pohybovalo v členitom teréne. S pomocou pôžičky od inžinierskej spoločnosti Sion vyvinul koncept terénneho vozíka v Denbigh North Wales. Po rokoch testovania a vývoja na niektorých najťažších pôdach skonštruoval prototyp HexHog. Sion sa následne spojil so spoločnosťou Da Vinci Wheelchairs Ltd, aby ponúkla HexHog širšiemu počtu záujemcov a umožnila tak používateľom nakupovať skvelý produkt s dôverou od skúseného výrobcu mobilných zariadení.
Ďalšie články z tejto kategórie:
http://www.vozickar.sk/vozik-do-terenu-na-platforme-mestskeho/
http://www.vozickar.sk/topchair-po-nevyslapanej-ceste/
http://www.vozickar.sk/tandemovy-bicykel-pre-imobilneho-turistu/