Jiří Kříž – tetraplegik pomáha tetraplegikom
Lekár Jiří Kříž (45) nemusí študovať odbornú literatúru, aby sa vcítil do myšlienkových pochodov pacienta nehybne ležiaceho na posteli. Pacienta, ktorý po úraze chrbtice a porušení integrity miechy nepohne rukami, nohami. On sám si tým prešiel a dôverne pozná prvotné obdobie neakceptácie následkov úrazu. Následné presvedčenie samého seba i okolia, že práve on sa z toho dostane. Pozná aj chvíle úplnej rezignácie, ale aj pomalé vzchopenie sa a hľadanie novej, zložitejšej, náročnejšej cesty životom.
-
Primárom je už viac ako desať rokov
Úspešnému ortopédovi, ktorý pravidelne operoval, v roku 2002 život naruby prevrátil strom. Na zjazdovke na Lysej hore doň narazil v plnej rýchlosti. Okamžite vedel, že je zle. No bolo to ešte horšie ako si dokázal pripustiť. Jiří Kříž potom minimálne pol roka všetkých okolo seba presviedčal, že on chodiť bude.
Keď konečne prestal klamať sám seba, začal seriózne rozmýšľať, ako napriek tomu, že je tetraplegik s nehybnými nohami i rukami, ostať pri medicíne. V talkshow Jana Rosáka Tandem (Česká televízia) na toto obdobie spomínal so slovami: „Akosi prirodzene som prešiel do role, keď som sa začal starať o pacientov, ktorí boli postihnutí ako ja. Pracoval som pre Centrum Paraple, kde som bol po úraze ako klient“.
Ďalší medzník jeho „nového“ života je spojený s otváraním spinálnej jednotky vo Fakultnej nemocnici v Motole v Prahe v roku 2004. Jiří Kříž práve na tomto špecializovanom pracovisku zameranom na liečbu úrazov chrbtice a miechy videl svoju budúcnosť. Keďže sám netušil, ako bude zvládať povinnosti lekára, hoci intenzívnou rehabilitáciou čiastočne obnovil funkčnosť rúk, pracovať začal opatrne. Najprv na čiastočný pracovný úväzok. A dnes je doktor Kříž už viac ako 10 rokov primárom Spinálnej jednotky pri Klinike rehabilitácie a telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice Motol.
-
Jiří Kříž – „živý“ príklad pre mnohých pacientov
Administratívna práca riadiaceho pracovníka mu nerobí problém. Určité obmedzenia však má pri vyšetrovaní pacientov. Dvíhať pacientovu nohu, vpichovať ihly pri zisťovaní citlivosti končatín či ortopedickým kladivkom skúšať reflexy je nad jeho fyzické možnosti. Jiří Kříž sa pri týchto vyšetreniach spolieha na pomoc kolegov.
Neraz sú pacienti prekvapení, keď ich príde vyšetriť lekár na invalidnom vozíku. O to viac, keď sa dozvedia, že mal rovnako ako oni úraz chrbtice. Toto poznanie je z pohľadu znovuzískania psychickej rovnováhy pre mnohých omnoho viac ako niekoľkohodinové sedenie so psychológom.
Primár motolskej spinálnej jednotky však priznáva, že pacienti po tak ťažkom úraze psychologickú pomoc potrebujú. Stotožniť sa s faktom, že sa už nikdy nepostaví na nohy, je pre každého pacienta veľmi ťažké. Pri komunikácii nestačí používať naštudované poznatky. J. Kříž je presvedčený, že z dobrého psychológa musí vyžarovať pokoj a prirodzená autorita, musí vedieť nielen rozprávať, ale hlavne počúvať. Inak pacientovi nepomôže.
Nemá rád frázy typu – po úraze príde nový zmysel života… Človek si až na vozíku uvedomí skutočné hodnoty a vlastne tak spozná, čo je to skutočné šťastie. J. Kříž priamo hovorí, že vozík nie je nič, čo by malo prinášať šťastie. Každý deň narazíte na desiatku (nielen fyzických) prekážok, obmedzení. Mnohé možno odstrániť, v mnohom možno vozičkárovi pomôcť, ale už nikdy nebude úplne samostatný, teda ani úplne šťastný.
-
Ocenenia za pomoc pacientom s poškodenou miechou
Primár Kříž je mimoriadne aktívny muž. Napriek tomu, že skončil s diagnózou tetraplegik, už dva roky po úraze splavoval Vltavu. V zime v Taliansku jazdil na monolyži. Neváhal sadnúť si na handbike a obísť Ženevské jazero vo Švajčiarsku.
Nemenej aktívny je aj v práci. Napriek existujúcim obmedzeniam popri funkcii primára zvláda aj ďalšiu nemenej náročnú prácu. Je predsedom Českej spoločnosti pre ochorenia miechy Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelisty Purkyně. Je tiež predsedom správnej rady Nadácie Pohyb bez pomoci.
Za svoju dlhoročnú pomoc pacientom po úraze chrbtice si Jiří Kříž prevzal v roku 2010 cenu Olgy Havlovej. Udeľuje sa ľuďom so zdravotným hendikepom, ktorí napriek tomu pomáhajú iným. Pri príležitosti vlaňajšieho Medzinárodného dňa zdravotne postihnutých (3. 12.) si J. Kříž prevzal Výročnú cenu ministra zdravotníctva za rok 2015. Udelená mu bola za mimoriadne zásluhy v oblasti starostlivosti o osoby po poškodení miechy.