Jediný švédsky terénny Zoom na Slovensku
Vianočné zázraky sú len rozprávkovou fikciou? Kdeže! Na minuloročných vianočných trhoch 19. decembra v Liptovskom Hrádku sa jeden zázrak nepopierateľne udial – rezbár Dalibor Novotný (59 r.), familiárne nazývaný Dalo, ktorý sa pohybuje len o dvoch barlách, si to z vianočných trhov mohol nasmerovať rovno do milovaných hôr. Na strmom lesnom chodníčku sa mohol nadýchať čerstvého ostrého liptovského vzduchu. A ak by v lese zbadal kmeň stromu vhodný na rezbárčenie, pokojne si ho mohol poobzerať hoci aj z blízka.
-
Zoom patrí medzi najmenšie, najľahšie terénne vozíky
Dešifrujme si takmer konšpiračný úvod tohto príspevku. Dalo Novotný sa na liptovskohrádockých vianočných trhoch zázračne nevyliečil. Len sa posadil do terénneho elektrického vozíka Zoom švédskej firmy Zoomability AB, na ktorý sa mu poskladalo približne 120 firiem, obecných úradov a aj obyčajných ľudí prevažne z Liptova. A takáto spontánna spolupatričnosť ľudí v dnešnej dobe predsa zázrakom skutočne je.
A jeden z najmenších a najľahších terénnych elektrických vozíkov značky Zoom je tiež takým malým technickým zázrakom. Vďaka špeciálne vyvinutej technológii riadenia a pohybu, ktorú si firma patentovala, sa všetky štyri kolesá pri prejazde akýmkoľvek terénom vždy dotýkajú zeme. Tento revolučný systém umožňuje jazdu po sypkom či pevnom povrchu, Zoom dokonca nezapadne ani v blate, bažinách. Zároveň je týmto systémom zaistená vysoká stabilita vozíka aj pri prejazde väčších nerovností či prudšie stúpajúceho či klesajúceho terénu.
„Aj preto som si zo širokej internetovej ponuky vybral práve vozík Zoom. Budem ho využívať hlavne na jazdy v teréne pri turistike. Znovu budem chodiť do lesa zbierať huby, maliny, čučoriedky. Budem sa môcť zúčastňovať rezbárskych sympózií v prírode, pri horských chatách,“ prezradil nám Dalo svoje zámery po tom, čo získal vozíkom Zoom nový rozmer svojej mobility.
Dodal, že Zoom už teraz skúša na zasnežených liptovských lúkach, v kopcoch. A je s ním nadmieru spokojný.
-
Otočné sedadlo a sklopné riadidlá uľahčujú nastupovanie
Elektrický vozík Zoom s pohonom na všetky štyri kolesá (výkon 4 x 1 000 W) dosahuje na ceste rýchlosť do 25 kilometrov za hodinu. Dve lítiové 48 V, 10 Ah batérie zaručujú dojazd 40 kilometrov po hladkom povrchu. Dojazd sa zákonite znižuje náročnosťou terénu. Výrobca garantuje dobíjanie minimálne 800 cyklov, jedno nabitie trvá 2 – 3 hodiny.
Vozík Zoom je dlhý 134,6, široký 76,2 a vysoký tiež 76,2 centimetrov. Keďže váži len 99 kilogramov, dvaja zdraví muži ho bez problémov naložia na malý prívesný vozík či do nákladového priestoru väčšieho osobného či úžitkového auta.
Rozchod kolies je 66 centimetrov, veľkosť pneumatík 16 x 2,5 palcov (1 palec – 2,54 cm). Zoom má dvojokruhové hydraulické kotúčové brzdy. Regulácia otáčok, teda rýchlosti je zabezpečená motorkárskym štýlom, otáčaním rukoväte na riadidlách. Akonáhle vodič prestane zvyšovať otáčky, vozík sa po zotrvačnej jazde zastaví. Zoom je dokonca vybavený aj tempomatom. Vozík však má omnoho viac vychytávok ako je systém udržiavania rýchlosti jazdy. Celá elektronika je veľmi účinná, ale aj citlivá na vonkajšie zásahy.
„Ja by som však pozornosť sústredil na jeden konštrukčný detail. Aj keď je použitie vozíka Zoom oficiálne určené na rekreačné účely, švédsky výrobca jednoznačne rátal s tým, že ho budú využívať hlavne hendikepovaní vodiči. Potvrdzuje to fakt, že sedadlo je otočné, aby sa naň bez problémov posadil človek s narušenou hybnosťou dolných končatín. Odklopiť sa tiež dajú riadidla, aby si vodič mohol jednoduchšie a bez prekážok vyložiť nohy do určeného priestoru,“ uviedol Dalo Novotný.
-
Dalo ambasádorom a predajcom Zoom?
Na domácich internetových stránkach švédskej firmy Zoomability AB sme sa dočítali, že vozíky Zoom sa predávajú vo Švédsku, Fínsku, v Španielsku, Taliansku, Holandsku a v Nemecku. K dispozícií sú prostredníctvom jedného projektu aj v USA. Ako sa však Zoom dostal na Slovensko?
„Ten môj vozík je určite jediný na Slovensku a pravdepodobne aj jediný v okolitých krajinách. Keď už som si ho vyhliadol, dodanie vozíka Zoom som riešil priamo s výrobcom. Drobné servisné zásahy si robím sám podľa manuálu a fotodokumentácie, ktorú mi poslali zo Švédska,“ uviedol Dalo.
Prezradil tiež, že švédsky výrobca vozíkov Zoom má záujem, aby sa D. Novotný stal ambasádorom ich značky na Slovensku. Dokonca mu navrhujú, aby ich vozíky Zoom na Slovensku aj predával. Na našom trhu by stáli približne 9 600 eur.
-
Zakrvavená miecha a cysty znemožnili chôdzu
Je to nemalá suma, ktorú si máloktorý hendikepovaný môže dovoliť „vyhodiť“, hoci aj, za revolučný terénny elektrický vozík. V úvode tohto príspevku sme uviedli, že ani Dalo toľké peniaze k dispozícii nemal, na Zoom sa mu poskladalo 120 firiem, obecných úradov a aj obyčajných ľudí prevažne z Liptova. Ako si to zariadil?
„To je dlhá história… Začať musím od začiatku. Do päťdesiatky som prakticky vážnejšie chorý nebol. V lete roku 2007 som bol na rezbárskom sympóziu v Hamuliakove. Pracoval som na soche Márii pre tamojší betlehem. Zrazu som pocítil ako keď vo mne niečo praskne, ako keď sa roztrhne guma. Zacítil som silný tlak v hrudníku. Pomaly som išiel na izbu, ktorá bola len 30 metrov od miesta, kde som sochu okresával. Kým som však k nej došiel, cítil som už neznesiteľné bolesti. Kolegovia museli zavolať záchranku,“ popisoval Dalo Novotný tragické chvíle a šok, ktorý ich sprevádzal.
V duchu si vravel – mám iba 51 rokov a život sa akoby končil. Najviac sa obával toho, že už sa nikdy nedostane pod tatranské štíty, kde sa narodil a vyrástol. A že bude musieť zabudnúť na prácu s drevom. Z horskej prírody a najmä z dreva som vždy čerpal energiu, hovoril si.
Lekári v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, ani v Banskej Bystrici dlho nevedeli zistiť, čo mu je. Diagnostikovali mu najprv niečo so žalúdkom a neskôr mozgový infarkt. No Dalo ich neustále upozorňoval, že mu „prasklo“ v chrbtici. Až magnetická rezonancia v Poprade odhalila skutočný stav veci – mal zakrvavenú takmer celú miechu. A navyše objavilo sa v nej množstvo cýst.
Viac ako rok mu trvalo, kým sa cez byrokratické bariéry dostal na jediné pracovisko v celom bývalom Československu, kde takú náročnú operáciu chrbtice sú schopní urobiť. V Hradci Kráľove mu povedali, že prišiel v poslednej chvíli.
Veď na mieche už mal asi 60 cýst, ktoré deformujú miechu, vrastajú do miešneho kanálika. Tri najväčšie cysty mu pri operácii zmenšili, mierne uvoľnili tlak na miechu.
„Urobili ešte kde-čo prospešného, ale… musím používať podpazušné barly aj po známom teréne. Prešiel by som aj bez nich, no kedykoľvek mi svalstvo vypne a padnem ako vrece zemiakov. Od hrudníka dole mám všetko stŕpnuté, citlivé na teplo, aj na chlad. So silným bolesťami som sa už naučil žiť,“ hovoril D. Novotný.
-
Kvôli získaniu peňazí na kúpu Zoom nadačný fond Daruj Dalovi
Rezbárčiny a koexistencie so živou prírodou sa však Dalo odmietol vzdať. Začal si konštruovať atypický bicykel. Ako športovec a aktívny človek sa nedokázal uspokojiť s myšlienkou, že už bude len sedieť a ležať.
Po prvých jazdách však zistil, že bicykel už nie je pre neho – poškodená miecha a slabé nohy boli proti. V tom čase ho navštívil hendikepovaný básnik a priateľ Ivan Šobáň, ktorý sa do jeho bicykla doslova zamiloval. Dalibor sa rozhodol, že jeho práca nevyjde nazmar a trojkolku upravil na mieru Ivovi.
Tomu však bolo ľúto, že jeho kamarátovi pôvodný zámer nevyšiel. Spoločne hľadali náhradnú alternatívu na internete, by sa aj Dalovi naplnil sen o aktívnejšom živote. Nakoniec ju Dalo našiel v podobe vozíka Zoom. Hneď sa zaradoval. Keď však uvidel cenu, úsmev mu z perí zmizol… Špeciálny vozík bol príliš drahý. Preto dvaja kamaráti založili nadačný fond Daruj Dalovi. Do tejto iniciatívy sa neskôr zapojilo Mesto Liptovský Hrádok a Komunitná nadácia Liptov.
Pre splnenie tohto sna sa nadchlo neskutočne veľa skvelých ľud a po štyroch rokoch od vytvorenia nadačného fondu dali v podobe vozíka Zoom nádej pre aktívnejší život aj Daliborovi.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/komunikacia-ocami-cesta-k-vacsej-samostatnosti/
https://www.vozickar.info/spickovy-vozik-pre-slovenskych-pacientov/
https://www.vozickar.info/najrychlejsi-invalidny-vozik/
https://www.vozickar.info/extravagantna-poziadavka-bola-vyzvou/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-5/