Jozef Bakoš premieňa moderné technológie na kompenzačné pomôcky
ČLÁNOK PONÚKA: Vysvetlenie, ako je technologicky možné ovládať počítač len pohľadom a Jozef Bakoš nám zároveň predstaví svoj projekt, ktorý dané technologické riešenie využíva na výrobu kompenzačných pomôcok pre kvadruplegikov.
Moderné počítačové technológie v súčasnosti umožňujú to, o čom sme donedávna čítali len vo vedecko-fantastických románoch a videli v sci-fi filmoch. Autonómne autá (bez vodiča) už experimentálne jazdia po cestách, Univerzita technológii v Georgii (USA) posadila za volant pretekárskeho auta kvadruplegika. Už aj poslucháči Trnavskej univerzity vyvinuli softvér, s pomocou ktorého je možné ovládať elektrický vozík s pomocou myšlienok. Písali sme aj o ústnej myši pre ovládania počítača, ktorú vytvoril český vynálezca Petr Uličný z Ostravy. Aj Jozef Bakoš z Liptovského Mikuláša sa zaraďuje do galérie ľudí schopných využívať moderné počítačové technológie pre ľudí so zdravotným postihnutím.
■ Projekt, ktorý vznikol ako pomoc kamarátovej mame
Jozef Bakoš na svojej oficiálnej internetovej stránke uvádza, že už viac ako tri roky vyvíja pomôcky pre ľudí, ktorí sú paralyzovaní následkom úrazu alebo choroby. Pomáha tým, ktorých postihla amyotrofická laterálna skleróza (ALS), mozgová príhoda (afázia), poranenie miechy (SCI) a mozgu, skleróza multiplex či iné „ťažké“ ochorenia.
Liptovský IT odborník Jozef Bakoš konkrétne vyvinul a v súčasnosti má v predfinálnom testovaní systém, ktorý umožňuje kvadruplegikom ovládať počítač len pomocou zraku. A to je téma, ktorá nás zaujala. Preto sme sa vybrali za človekom, ktorý sa v mladosti na rozdiel od svojich bratov nehral počítačové hry, ale učil sa programovať v Basicu.
„Keď som zvládol základy, môj záujem o programovanie sa začal drasticky rozširovať a prenikal som do hĺbky tejto problematiky,“ Jozef Bakoš spomínal na začiatky svojej počítačovej éry.
Od programovania sa dostal ku konštrukcii vlastných zariadení pre počítačové siete, k opravám počítačov až na úrovni súčiastok. A aké cestičky ho priviedli k vývoju kompenzačných pomôcok pre kvadruplegikov? Nuž, za prvotný impulz môže pivo. S určitým nadhľadom môžeme povedať, že na Slovensku stále platí – ak potrebuješ niečo vytvoriť, opraviť, zájdi do krčmy, odborníka od fachu vždy nájdeš.
„Nooo, bolo to síce pri pive, ale… Ten prvotný impulz sa vo mne pomaličky podvedome postupne nabíjal, silnel, ako v laserovom dele, takže ten lúč zo mňa mohol vytrysknúť kdekoľvek. Celý tento projekt totiž vznikol ako pomoc pre dobrého kamaráta. Jeho úžasná mamina má žiaľbohu svalovú dystrofiu v poslednom štádiu. Na túto tému sme sa, logicky, často rozprávali,“ vysvetľoval Jozef. „Jedného dňa sme sedeli pri pive a rozprávali sme sa o jej chorobe. Z ničoho nič mi napadlo a hneď som sa aj ponúkol – vyhľadám na internete nejakú kompenzačnú pomôcku, ktorá jej aspoň čiastočne pomôže v komunikácii s okolím.“
■ Jozef Bakoš – kód, ktorý predvída, čo sa stane
Netrvalo dlho a našiel, čo hľadal – systém, ktorý umožňuje ovládať počítač len s pomocou pohybu očí. Také niečo poskytuje pohybovo paralyzovanému človeku veľmi veľa možností – z pohľadu bezpečnosti, komunikácie či vyplnenia voľného času. Závisí len od programov, ktoré do počítača nainštalujete. Môžete mať zvukový výstup napísaného textu, napojenie na vzdialený počítač pre privolanie pomoci. Dá sa využívať aj e-mailová komunikácia, surfovanie po internetových stránkach je tiež možné, tak isto aj hranie niektorých počítačových hier nenáročných na ovládanie.
„Možností takéto systémy ponúkajú omnoho viac. Avšak to, čo som našiel, malo svoje veľké ALE… Kompenzačné pomôcky tohto druhu ponúkané na internete sú neprimerane drahé. Bežný človek si ich nemôže dovoliť kúpiť. Bolo mi jasné, že takéto zariadenie kamarátova mamina nikdy nebude mať. Nemôže si to v žiadnom prípade dovoliť a zdravotná poisťovňa jej takú kompenzačnú pomôcku, aj keď veľmi potrebnú, nikdy nepreplatí,“ reálne uvažoval Jozef Bakoš.
„Keď je proces snímania a filtrácie hotový, potom už je veľmi jednoduché sledovať, ako sa hýbu zorničky. Pomocou tejto metódy je teda možne ovládať počítač. Program, ktorý som napísal, je sofistikovaný kód, ktorý sleduje aktivitu užívateľa a predvída, čo chce spraviť. Na základe toho sa vykonávajú asistenčné služby,“ vysvetľoval Jozef Bakoš.
Ako dobrý príklad pre pochopenie celého systému ponúkol virtuálnu klávesnicu zobrazenú na monitore počítača. Stačí sa zahľadieť na požadované písmeno a chvíľku sa naň pozerať. Program to vyhodnotí a „stlačí“ požadovanú klávesnicu.
■ S BodyControlom aj do vonkajšieho prostredia
Vytvorenie kompenzačnej pomôcky paradoxne urýchlili Jozefove zdravotné problémy. Skončil totiž v nemocnici kvôli spazmatickým neovládateľným sťahov svalov (kŕče). Začali ho vyšetrovať na ALS i roztrúsenú sklerózu. Našťastie lekári nakoniec zistili, že zdravotné problémy spôsobila borelióza v chronickom štádiu, čo je na rozdiel od spomínaných chorôb liečiteľné onemocnenie. A vtedy si povedal, že musí vývoj zariadenia čo najskôr ukončiť, lebo človek nikdy nevie… Kedy sa dostane do takého zdravotného stavu, že už nebude môcť byť prospešný pre iných, je síce vo hviezdach, ale nereálne to vskutku nie je.
Jozef začal vyvíjať zariadenie určené na čítanie pokynov z očí pod pracovným názvom BodyControl. V tom čase sa na trhu objavil podobný výrobok – The EyeTribe, ktorý bol cenovo dostupný. Projekt BodyControl bol preto zastavený. Avšak výrobcu The EyeTribe kúpila iná firma, ktorá ukončila predaj tohto výrobku.
„A tak sme sa vrátili k vývoju nášho produktu BodyControl. Aj sme ho zdarne ukončili. Rozdiely medzi BodyControl a The EyeTribe sú v niektorých primárnych parametroch kvalitatívne výrazne rozdielne. Samozrejme v prospech nášho výrobku,“ zvýraznil Jozef Bakoš.
BodyControl sa nosí priamo na tele a preto je možné ho použiť aj vo vonkajšom prostredí. Napríklad na pohodlné ovládanie elektrického invalidného vozíka. BodyControl je aj hardwarovo prepracovanejší, keďže sledovanie zorničiek vykonáva procesor a nie samotné zariadenie. Napriek kvalitatívnej výhode slovenský produkt stojí približne 40, no The EyeTribe sa predával za 140 eur.
■ Asistenčná pomôcka z Liptovského Mikuláša
Dodal, že ich know-how je v tom, že komunikujú ešte pred kúpou celého zariadenia priamo s užívateľmi svojich produktov. Preto môžu upraviť chovanie pomôcky podľa ich požiadaviek a zároveň poskytujú zariadenie na sledovanie očí za veľmi ústretovú cenu. Asistenčná pomôcka z Liptovského Mikuláša umožňuje hlasovú syntézu, prehliadanie internetu, sledovanie živých prenosov cez internet, hranie hier, skypovanie. Vytvorený je aj vzdialený prístup, ktorý umožňuje aj na diaľku upraviť nastavenia pomôcky.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/kvadruplegik-sam-schmidt-za-volantom/
https://www.vozickar.info/diktovani-na-iphonu-macu-apple-watch/
https://www.vozickar.info/vozik-do-terenu-na-platforme-mestskeho/
https://www.vozickar.info/paralyzovany-pacient-rozhybe-nohy/
2 komentáre
[…] o mne ( Jozef Bakoš premieňa moderné technológie na kompenzačné pomôcky (vozickar.info) […]
[…] Odkaz: Jozef Bakoš premieňa moderné technológie na kompenzačné pomôcky (vozickar.info) […]