Júlové číslo Inak obdarení už radí a pomáha
V týchto dňoch sa medzi ľudí dostáva siedme tohtoročné, júlové číslo časopisu Inak obdarení. Periodikum už tretí rok, ako jediné na Slovensku v printovej podobe, mapuje problémy ťažko zdravotne postihnutých ľudí, pomáha a radí im.
-
Júlové číslo Inak obdarení s nosnou témou – autizmus
Aktuálne číslo aj tentokrát ponúka široké spektrum reportáží, príbehov, aktivít zdravotne hendikepovaných ľudí, pravidelných rubrík či rád odborníkov. Nosnou témou je autizmus a aktivity Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (str. 13 a 14). Hlboké myšlienky si prečítate v rozprávaní matky o súžití s jej 26-ročným synom trpiacim týmto nevyliečiteľným onemocnením. Ponúkame jeden krátky odstavec z pera Emílie Rebovej: „Števko ma naučil vďačnosti za všetko. On keď niečo dostane, tak sa poďakuje aj desaťkrát. Na Vianoce ďakuje už vtedy, keď len ideme k stromčeku a potom aspoň ďalšiu polhodinu. Moje dieťa ma naučilo prajnosti. Keď má niekto sviatok, jeho prajnosť dojíma ľudí k slzám. Cez sviatky neexistuje v dedine človek, ktorému by nezablahoželal. Myslím, že je pre nás ostatných vzorom. Naučil ma trpezlivosti. Som ňou obdarená, ale pri autizme sa musela prehĺbiť. Keby to tak nebolo, neurobili by sme žiaden pokrok. Ja ho stále volám Števko, hoci je to 120-kilový mladý muž. Telom je veľký, ale myslením a dušou stále dieťa.“
-
Chorých i zdravých na stretnutí bavili Červené nosy
Čítaním reportáže Ži a zaži 2016 sa môžete preniesť na tretí ročník celoslovenského stretnutia rodín s deťmi a dospelými osobami s autizmom. Konalo sa 21. a 22. mája v Banskej Bystrici. Okrem iného sa v tomto príspevku dočítate, že Klauni z ČERVENÉHO NOSA už po tretíkrát tvorili jadro zábavy na tomto podujatí. Všetci zúčastnení sa na ich bezprostredné vystúpenie veľmi tešili. Svojím vyložene originálnym humorom pobavili nielen deti, ale vykúzlili úsmevy aj na tvárach dospelých.
Jana Žitňanská, poslankyňa európskeho parlamentu, spolu s Annou Šmehilovou a Vladimírom Dolinayom priniesli deťom krásne drevené spoločenské hry, s ktorými sa mohli zahrať počas sobotňajšieho dňa.
-
Titulok hodný vážneho zamyslenia
A teraz ponúkame iný pohľad na júlové číslo Inak obdarení. Viete napríklad, čo je to EEG biofeedback terapia? Alebo inak, viete ako sa dá najmodernejšími metódami pomôcť pri liečbe dyslexie, logopedických porúch, problémov s pamäťou, anorexie, migrény, epilepsie, chronickej únavy, depresie či hyperaktivity. Ak nie, júlové číslo Inak obdarení je ideálny radca. V príspevku pod jednoslovným titulkom Biofeedback (str. 3) nájdete o tejto novej terapeutickej metóde mnoho informácií.
Pravidelná rubrika Na slovíčko, pani psychologička (str. 7) má titulok hodný vážneho zamyslenia – Postihnutie ako výzva? Jeho autorka Mária Sopková v ňom radí, ako prijať skutočnosť, že na svet prišlo zdravotne hendikepované dieťa. Okrem iného vo svojom príspevku uvádza, že v počiatočnom období niektorí rodičia odmietajú prijať fakt inakosti svojho dieťatka. Následne upozorňuje, že týmto postojom rodičia odďaľujú možnosť začať čím skôr hľadať kompenzačné mechanizmy, rozvíjať zručnosti a používať korekcie, ktoré dieťaťu zjednodušia situáciu a naučia ho žiť so svojou inakosťou.
-
V rubrike Predstavujeme občianske združenie Aktívny vozík
Júlové číslo časopisu inak obdarení ponúka aj ďalšiu pravidelnú rubriku, ktorá nás zaujala – Predstavujeme (str. 24). Tentokrát sa v nej môžete zoznámiť s občianskym združením Aktívny vozík zo Žiliny. Dozviete sa, ako združenie vzniklo, aké má ciele. Zaujímavou informáciou napríklad je, že má asi 200 členov z celého Slovenska. Členskú základňu tvoria ľudia s pestrou paletou zdravotných obmedzení, na ktorých potreby je orientovaná aj činnosť združenia.
Podujatia organizované združením rešpektujú záujmy a potreby hendikepovaných. Pozornosť sa však sústreďuje aj na potreby ostatných členov rodín, ktorí sú často práve kvôli zvýšeným potrebám postihnutého jednotlivca odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Jedným z cieľov je preto počas akcií združenia poukazovať na skutočnosť, že hoci má rodina hendikepovaného člena, neraz je znevýhodnený práve zdravý jedinec. Z tohto pohľadu je nevyhnutné odhadnúť, kde končí motivujúca a nevyhnutná pomoc a podpora dieťaťa, aby sa rodič nestal otrokom a sluhom.
Prvým pilierom združenia Aktívny vozík je priama finančná pomoc svojim členom. Druhým je rekondično-integračný pobyt v Nízkych Tatrách. Za tým tretím sa schováva integračno-oddychový pobyt pri mori… Informácie o ďalších aktivitách a pilieroch združenia ponúka júlové číslo časopisu Inak obdarení.
-
Aj júlové číslo Inak obdarení už je na internete
Časopis Inak obdarení vychádza v náklade 3 500 ks a je poskytovaný záujemcom bezplatne. K dispozícii je na úradoch práce, v nemocniciach či v kúpeľoch. Pokiaľ svoj záujem o časopis prejavíte na bezplatnej telefonickej linke spoločnosti SPIG – 0800 105 707, môžete si ho dať posielať aj domov.
Najjednoduchšie sa však k časopisu dostanete na internete. Na adrese http://www.inakobdareni.sk/ nájdete články z aktuálneho vydania. Ak časopis Inak obdarení chcete čítať v klasickej magazínovej grafickej podobe, potom navštívte stránku http://www.inakobdareni.sk/archiv-casopisu.xhtml. Nájdete na nej nielen aktuálne júlové číslo časopisu Inak obdarení, ale aj archív všetkých doposiaľ vydaných čísiel.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/inak-obdareni-casopis-ktory-sa-da-citat/
https://www.vozickar.info/z-poslednych-sil-film-o-vozickarovi/
https://www.vozickar.info/elegancia-bez-barier-znovu-pomahala/
https://www.vozickar.info/ojedinela-doslednost-casopisu-muzes/