Kirkwood je Glasgow, Glasgow je Kirkwood
Kirkwood prekročil pomyselný rubikon a stal sa vzorom.
Dobrovoľnícka činnosť najprv pod dohľadom rodičov.
Ulice mesta už roky zbavuje všetkej špiny.
Vraj nesmie hrať, a preto si založil vlastný klub.
Ľudia so zdravotným postihnutím sa neraz zapájajú do aktivít, v ktorých sú príkladom aj pre zdravých. Za zmienku stojí dobrovoľnícka činnosť pri organizovaní rôznych športových a kultúrnych podujatí či organizovanie vlastných verejno-prospešných aktivít. Ľudí s pohybovým obmedzením stretneme pri zapisovaní účasti povedzme na behu vo farbách dúhy. Avšak aj pri čistení lesného chodníka, alebo prímestského parku.
Osoby s rôznym hendikepom sa zapájajú do mnohých brigád pri skrášľovaní pracovného či verejného prostredia. Prenášajú alebo na vozíku odvážajú nepotrebné kusy drevených predmetov, zametajú, alebo „hrabličkujú“ rôzne plochy a územia. My sme sa však dočítali o mužovi, ktorý prekročil pomyselný rubikon a svojimi aktivitami „pokoril“ zdravých i chorých. Jeho individuálna dobrovoľnícka činnosť je jednoducho nevídaná.
Z odpadkov by mohol postaviť pýchu Paríža
Vybrať sa za ním musíme až do Glasgowa (Škótsko), kde Eddie Kirkwood od narodenia žije. Jeho rodičia boli dobrovoľníci a zúčastňovali sa mnohých aktivít. To sa nezmenilo ani potom, ako malému Eddiemovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Najprv v kočiari a neskôr v detskom invalidnom vozíku bola pre neho dobrovoľnícka činnosť najdôležitejšou voľnočasovou aktivitou.
To sa nezmenilo ani v čase, keď sa Eddie osamostatnil a začal pred ôsmimi rokmi žiť sám. Každý pracovný deň vstáva v rovnakom čase, a aj keď nemusí, ide do práce. Ulicu po ulici zbavuje „špiny“ – „špakov“, vyhodených fliaš, obalov a ďalšieho odpadu. Ak narazí na niečo, čo nezvládne zlikvidovať sám, informáciu „posunie“ mestskej rade. Tá však na jeho podnety nereaguje.
„Nevadí,“ hovorí Eddie, „ja si robím svoju robotu a oni nech tiež robia, čo majú. Je to však rovnaké ako s obyčajnými ľuďmi. Nejeden sa pristaví, popýta sa, čo robím a keď sa dozvie, že mi môže pomáhať, odíde s tým, že sa ide prezliecť.“
Eddie už zlikvidoval toľko odpadu, že by z neho mohli postaviť novú Eiffelovu vežu. Serióznejšie prepočty naznačujú, že jeho dobrovoľnícka činnosť za uplynulých osem rokov predstavuje približne 20-tisíc hodín. A naďalej v nej bude pokračovať, lebo ako tvrdí, dobrovoľnícke aktivity vníma ako svoje poslanie a nemieni ich prerušiť.
Eddie je jednoducho fantastický
Dobrovoľnícka činnosť je pracovná aktivita. Eddie má aj voľnočasovú lásku – futbal. Mnohí mu hovorili, že on futbal hrať nemôže. Ale on napriek tomu bol spoluzakladateľom klubu Gladiators Glasgow Powerchair, v ktorom je Eddie prezidentom i brankárom. Okrem iných aktivít klub finančne podporuje miestny futbalový klub hrajúci najvyššiu súťaž – Glasgow Rangers.
A tak Eddie zháňa pre klub peniaze. A je to pre neho rovnako úspešná aktivita ako pracovná dobrovoľnícka činnosť. Eddie sa každoročne zaraďuje medzi významných podporovateľov klubu. Za rok 2016 dokonca dostal ocenenie Fundraising Champions za jeho mimoriadne úsilie získať čo najviac peňazí pre klub.
„Eddie je jednoducho fantastický,“ hovorí Connor Colhoy z klubu Glasgow Rangers. „Bez jeho peňazí by sme si nemohli dovoliť niektorých hráčov, ktorých Glasgow Rangers potrebuje zaplatiť. Aj preto je logom tohto mesta – Ľudia robia Glasgow.“
A Eddie Kirkwood toto logo napĺňa do bodky. Napriek svojmu hendikepu robí všetko, čo môže pre svoje mesto. Potvrdzuje to jeho dobrovoľnícka činnosť i najdôležitejšia voľnočasová aktivita, pretože trochu nadnesene Kirkwood je Glasglow a Glasglow je Kirkwood.
Zdroj: ITV News
Ďalšie články z tejto kategórie:
Senzorický systém zdieľania informácií
Najjužnejší cíp Európy „obsadili“ handbikeri
Preteky Emil open opäť úspešné a prospešné
Elektrický stimulátor premostí prerušenú miechu