Klinika AXON sa prioritne orientuje na pacientov s DMO
ČLÁNOK PONÚKA: Exkurziu do súkromnej Neurorehabilitačnej kliniky AXON v Prahe. Zoznámite sa s novovybudovaným Robotickým centrom, ako aj s dominantným, takmer futurologickým systémom Lokomat. Predstavíme aj najčastejšie používané rehabilitačné metódy.
Líder v neurorehabilitaci v Česku. Individuálny prístup a práca podľa najnovších poznatkov v neurológii a rehabilitácii. Posúvanie hraníc možností a navracanie rozumného pohybu a naplneného života hlavne malým pacientom s detskou mozgovou obrnou. Špičkoví terapeuti, ktorí majú prístup k informáciám a technológiám, aby napĺňali mýty o tom, čo je možné. To je stručná vizitka súkromnej Neurorehabilitačnej kliniky AXON v Prahe.
Otvorením Robotického centra v júli minulého roka získala klinika ďalšie výnimočné postavenie. Dominantou centra sa stal rehabilitačný prístroj Lokomat. Neurorehabilitačná klinika AXON je jediným zariadením v Česku, ktoré má obidva veľké ortézy – pre deti aj dospelých.
„Zároveň sme jediné zdravotnícke zariadenie, ktoré rehabilitáciu nepodmieňuje predchádzajúcemu odporúčaniu praktického lekára. Pacienta vyšetrí náš lekár a určí, či je nami poskytovaná rehabilitačná metóda pre neho vhodná alebo nie,“ uviedla D. A.Maděrová z komunikačného oddelenia a dodala ešte jednu podstatnú informáciu:
-
Virtuálna realita ukazuje pacientom výsledok ich pohybu
Takže, poďme nakuknúť do tohto jedinečného rehabilitačného zariadenia, či nás v ňom niečo nezaujme natoľko, že začneme uvažovať nad jeho osobnou návštevou. Spomínali sme nové vysoko odborné pracovisko a preto sa pristavíme pri Lokomate.
Je to robotický prístroj na nácvik správneho stereotypu chôdze. Je určený pre pacientov s trvalým i dočasným postihnutím hybnosti dolných končatín. Stimuluje nielen motorický, ale aj senzorický fyziologický systém pacienta, ktorý je kľúčovou súčasťou rehabilitácie u neurologických pacientov.
„Individuálne nastavenie záťaže – závesný systém umožňuje dávkovať intenzitu tréningu v súlade s rehabilitačnými cieľmi. Virtuálna realita ukazuje pacientom výsledok ich pohybu, preto jednoduchšie vnímajú zmysel terapie, čo je motivujúce,“ vysvetľovala D. A. Maděrová. Dodala, že:
Spomeňme niekoľko zaujímavostí prístroja, ktorý na rehabilitáciu ponúka klinika AXON. Robotické ortézy obsahujú senzory, ktoré vysielajú do počítača informácie o sile, presnosti alebo rozsahu pohybov. Zároveň zabezpečujú prirodzenú pohyblivosť dolných končatín a umožňujú premietať pohyb pacienta na monitore ako súčasť virtuálnej reality. Zaujímavou súčasťou Lokomatu je pohyblivý chodník, ktorý motivuje pacienta k chôdzi a pomáha prirodzenému pohybu chodidla. Závesný systém zase pomáha dynamicky odľahčovať pacienta, pričom mieru odľahčenia alebo záťaže je možné nastaviť individuálne.
„Súčasťou robotického centra je aj systém Amadeo, ktorý rozširuje existujúce rady programov robotických zariadení spoločnosti tyromotion Tymo a Pablo. Systém Amadeo je určený na robotickú rehabilitáciu pacientov s pohybovou dysfunkciou distálnej časti horných končatín, najmä prstov. Tieto prístroje môžu byť použité aj pri terapii Kosmik či terapii CI,“ doplnila naše informácie D. A. Maděrová.
-
Zvýšenie svalovej sily handikepovanej končatiny
A tým vlastne nasmerovala náš záujem k dvom konkrétnym rehabilitačným metódam. Terapia Kosmik je založená na koncepte rehabilitačnej metódy TheraSuit. Ide o pohybovú metódu, ktorá je cielená na odstraňovanie pohybových problémov u pacientov s detskou mozgovou obrnou a inými podobnými diagnózami.
Táto metóda je postavená na špeciálnom obleku Therasuit, ktorý bol vyvinutý ako súčasť kozmického výskumu. Ten vďaka špeciálnym úponom umožňuje presné individuálne zapojenie, či naopak vypojenie chybne fungujúcich svalových skupín. V rámci tejto terapie sa využíva multifunkčná konštrukcia, na ktorej sa posilňujú svaly, trénujú pohyby, ktorých syntézou potom vznikne napríklad krok. Pacient tiež môže byť upnutý systémom pružných lán v priestore a trénuje stabilitu a pohyb vo vzpriamenej polohe.
„Ide o celostný prístup, ktorý sa zameriava na zvýšenie pohybovej nezávislosti. Intenzita a dlhodobosť terapie, v kombinácii s integráciou primitívnych reflexov, umožňuje pacientom dosahovať výrazné pokroky. Terapia vedie k vytvoreniu nového pohybového vzorca – novej pamäťové stopy,“ približovala „Kosmika“ hovorkyňa kliniky.
A čo je to terapia CI? Je to intenzívny rehabilitačný program pre pacientov s monoparetickou či hemiparetickou formou DMO, po cievnej mozgovej príhode, po kraniotraumatech alebo s roztrúsenou sklerózou. Je známy aj pod názvom CIMT či „nútene navodená terapia„.
Podstatou CI terapia je znehybnenie zdravej končatiny pomocou ortézy a tým „vynútenie“ aktivity postihnutej končatiny. Pacient potom touto paretickou končatinou musí počas terapie vykonávať zadané úlohy za určený časový úsek a plniť ďalšie, ktoré dostáva k vypracovaniu domov. Výsledkom CI terapie je zlepšenie rozsahu pohybu a zvýšenie svalovej sily handikepovanej končatiny, a predovšetkým jej častejšie používanie.
-
Transparentný účet kliniky AXON na podporu pacientov
Ani v Česku terapie tohto druhu zdravotné poisťovne nepreplácajú. A dvoj či trojtýždňová intenzívna rehabilitácia v súkromnej klinike je citeľný zásah do rodinného rozpočtu.
Klinika tiež spolupracuje s nadáciami, vyhľadáva sponzorov a pomáha rodičom pri tvorbe benefičných projektov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/
https://www.vozickar.info/speedfitness-pomaha-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/moderne-kupele-klimkovice/
https://www.vozickar.info/roboticky-oblek-pomaha-imobilnym/