Práva zdravotne postihnutých pod ochranou komisára
Jedným z najdôležitejších faktorov posudzovania vyspelosti štátu je, do akej miery legislatívne zabezpečuje dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd svojich občanov. Slovenskí politici sa často hrdia tým, že miera uplatňovania ľudských práv je na Slovensku vysoká. Subjektívny pohľad niektorých obyvateľov na tento problém môže byť ale diametrálne odlišný. A ako je na tom Slovensko z pohľadu plnenia ostatných záväzkov, ktoré sa síce netýkajú priamo dodržiavania základných práv a slobôd, ale mali by sme ich v súlade s ratifikovanými medzinárodnými dohovormi implementovať do slovenskej legislatívy? Zákonodarcovia aj pri odpovedi na túto otázku tvrdia, že aj tieto záväzky sa štát snaží plniť promptne a stopercentne. Pravda je však taká, že pri niektorých záväzkoch na to naša krajina potrebuje až neprimerane dlhý čas.
Konkrétne máme na mysli plnenie záväzku vyplývajúceho z článku 33 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. V tomto článku, ako aj v opčnom protokole tohto medzinárodného dohovoru, sa hovorí o nutnosti vytvorenia nezávislého mechanizmu prijímania a preskúmavania oznámení od osôb so zdravotným postihnutím. Hoci Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím Slovensko ratifikovalo v roku 2010, doposiaľ nám takýto mechanizmus chýbal. Tu treba podotknúť, že to isté platí aj o mechanizme prijímania a preskúmavania oznámení od detí. Ten na Slovensku tiež doteraz nebol riešený, hoci k jeho vytvoreniu sa štát zaviazal ešte v roku 1991, kedy ratifikoval Dohovor OSN o právach dieťaťa. Nutnosť vytvorenia tohto orgánu vyplývala aj z tzv. Tretieho opčného protokolu k Dohovoru OSN o právach dieťaťa. Proces jeho vzniku Slovensko ako členská krajina OSN pomáhalo dokonca koordinovať a v roku 2013 sme ho tiež ratifikovali.
Záväzky vyplývajúce z uvedených medzinárodných dohovorov sa Slovenku reálne podarilo splniť až teraz. Oddnes 1. septembra totiž nadobúda účinnosť Zákon 176/2015 Z. z. o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Ten zavádza do praxe dva nové inštitúty komisárov – osobitne inštitút komisára pre deti a osobitne inštitút komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
Zo zákona vyplýva, že úlohou komisára pre osoby so zdravotným postihnutím je podieľať sa na ochrane ich práv, a to podporou a presadzovaním práv priznaných osobe so zdravotným postihnutím medzinárodnými zmluvami, ktoré musí Slovensko dodržiavať. Na komisára má právo obrátiť sa každý, kto má pocit, že sú jeho práva alebo práva inej osoby porušované. Fyzická osoba, ktorá nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu alebo ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, má právo obrátiť sa na komisára priamo alebo prostredníctvom inej osoby bez vedomia svojho zákonného zástupcu. Podnet možno podľa zákona podať písomne, ústne do zápisnice, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami.
Ak komisár zistí, že podnet je podľa svojho obsahu podaním podľa predpisov upravujúcich správne konanie alebo súdne konanie, alebo ústavnou sťažnosťou, bezodkladne podávateľa podnetu poučí o správnom postupe. Ak komisár zistí, že podnet je oznámením o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin, alebo ak obsah podnetu nasvedčuje tomu, že mal byť spáchaný trestný čin, bezodkladne odstúpi podnet alebo jeho časť príslušnému orgánu činnému v trestnom konaní. Ak zistí, že právoplatné rozhodnutie orgánu verejnej správy je v rozpore so zákonom alebo s iným všeobecne záväzným právnym predpisom, podá podnet na prokuratúru. Nech rozhodne akokoľvek, vždy o svojom postupe bude informovať podávateľa podnetu.
Zákon upravuje aj voľbu, podmienky výkonu a zánik výkonu funkcie komisárov. Keďže nadobudol účinnosť 1. septembra, predseda Národnej rady SR vyhlási prvú voľbu komisárov najneskôr do 30. novembra 2015 a zvolení komisári začnú vykonávať svoju činnosť najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa zvolenia. Tu treba podotknúť, že novozvolení komisári nebudú svojou činnosťou žiadnym spôsobom okliešťovať kompetencie verejného ochrancu práv, teda ombudsmana, ktorého inštitút je na Slovensku zriadený od roku 2002, a ani ďalších inštitúcií, ktoré v našej krajine pôsobia v oblasti ochrany ľudských práv a slobôd.
Vo všeobecnosti sa očakáva, že zriadenie inštitútu komisára pre zdravotne postihnuté osoby bude mať v budúcnosti pozitívny sociálny vplyv, pretože komisár by mal práva zdravotne postihnutých ľudí nielen chrániť, ale aj aktívne presadzovať. V konečnom dôsledku by to malo priniesť zvyšovanie celospoločenského povedomia o minorite zdravotne hendikepovaných ľudí, čo by z dlhodobého hľadiska malo znamenať postupné zvyšovanie stupňa ich integrácie v spoločnosti.
Kompletné znenie Zákona 176/2015 Z. z. o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím si môžete bezplatne stiahnuť na adrese: http://www.najpravo.sk/zakony/vypis-zakonov/176-2015-z-z-zakon-o-komisarovi-pre-deti-a-komisarovi-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim-a-o-zmene-a-doplneni-niektorych-zakonov.html