Komunikácia očami – cesta k väčšej samostatnosti
Už viackrát sme na portáli vozickar.sk informovali ako je napredovanie rozvoja informačných technológií prospešné pre handicapovaných v rámci zvyšovania miery ich samostatnosti, ich plnohodnotnejšieho zaradenia sa do spoločnosti. Príbeh Angličana Patricka Joycea dokazuje, čo všetko človek zmôže svojou nezlomnou vôľou a chuťou do života, ak toto chcenie podporí modernými technológiami.
● Systém Eyedrivomatic je komunikácia očami
Štyridsaťšesťročný Joyce trpí ochorením motorického neurónu, konkrétne najrozšírenejšou formou tejto diagnózy – amyotrofickou laterálnou sklerózou. Ide o onemocnenie, pri ktorom u pacientov dochádza k odumieraniu motorických neurónov v mozgu a mieche, následkom čoho dochádza k poruche funkcie a úbytku svalstva, neskôr dôjde dokonca k zlyhaniu dýchania. Napriek tejto ťažkej diagnóze sa Patrick nenechal nepriazňou osudu zlomiť. Svojou, aktivitou, činorodosťou a chuťou do života môže byť príkladom aj pre zdravých ľudí.
Túžba po čo najväčšej nezávislosti a samostatnosti bola pre Patricka Joycea hnacím motorom k tomu, aby sa v roku 2013 zapojil do unikátneho projektu. Spolu so svojimi spolupracovníkmi Stevom Evansom, ktorý trpí rovnakou diagnózou ako on, a Davidom Hopkinsonom dva roky pracovali na vývoji prístroja, ktorý umožňuje imobilným ľuďom ovládať svoj elektrický invalidný vozík iba pomocou pohybu očí. Systém, ktorý dostal názov Eyedrivomatic funguje na princípe kamery, ktorá sleduje pohyb očí užívateľa. Ten počítač následne prekonvertuje do signálov, ktoré pohybujú joystickom elektrického invalidného vozíka. Základnú ideu celého projektu, aby bol celý systém jednoduchý a zároveň lacný, aby mohol byť prístupný čo najväčšiemu počtu imobilných ľudí, sa Patrickovi podarilo naplniť. Eyedrivomatic stojí 70 libier a vďaka tomu je cenovo dostupný. Tento systém získal 14. novembra tohto roku hlavnú cenu, ktorú každoročne udeľuje blog Hackaday najlepším vlastnoručne zostrojeným hardwarovým a softwarovým vynálezom.
● Prísľub oveľa väčšej miery samostatnosti
Pre úplnosť je nutné dodať, že komunikácia očami je pre imobilných už dlhšiu dobu využiteľná aj iným spôsobom ako na ovládanie elektrického vozíka. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Diegu vyvíjajú a zdokonaľujú novú technológiu, ktorá bude disponovať rozhraním na spôsob iPadov. Systém vďaka pohľadu na určitú časť obrazovky rozpozná požadovaný úkon a vykoná ho. Teda, podľa toho, kam sa budete pozerať, taká aplikácia sa otvorí. Rozvoj tohto systému, rovnako ako Joyceov vynález, dáva do budúcna handicapovaným, ktorí majú zachovanú schopnosť hýbať očami, prísľub oveľa väčšej miery samostatnosti. Aj keď je vývoj tohto systému ešte len v začiatkoch, výskumní pracovníci majú už teraz víziu vytvorenia špeciálnych čítačiek kníh či dokonca hudobných nástrojov ovládaných iba pohybom očí.
Ak sa vedcom podarí všetky vízie dotiahnuť do zdarného konca, otvorí to paralyzovaným ľuďom doposiaľ nevídané možnosti sebarealizácie a komunikácie s okolím a so svetom.
Zdroj: Článok autorsky upravený a doplnený z iných zdrojov je prebraný z: http://3dprint.com/61649/eyedrivomatic-wheelchair/.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/veteranovi-dal-vacsiu-samostatnost-iphone/
https://www.vozickar.info/takmer-sa-nehybe-no-zaraba-pre-vyskum/