Deň detí kreatívny aj na invalidnom vozíku
Aj keď sa detský svet zminimalizuje na blízke okolie invalidného vozíka, neznamená to, že sa malému telesne postihnutému človiečikovi zmenší svet jeho fantázie, túžba výzorovo kopírovať detských rozprávkových hrdinov či aspoň nachvíľu prevteliť sa do podoby svojich povedzme filmových vzorov. Je na rodičoch, aby mu pomohli (aspoň na chvíľu) kreatívne žiť. Ideálny na tento počin je sviatok všetkých malých tohto sveta – Medzinárodný deň detí (MDD), ktorý vo väčšine krajín pripadá na 1. júna.
-
V Deň detí na včielku Maju premeň svoju milú dcérku
Je Včielka Maja obľúbená postavička vašej dcéry? Nuž prekvapiť ju na Deň detí možno nielen jednoduchým kostýmom tejto milej rozprávkovej postavičky, ale pripravte si aj špeciálny „odev“ pre jej invalidný vozík. Uvidíte, bude nadšená. A ak si popri práci s ihlou naštudujete aj zaujímavé informácie o tomto animovanom seriáli, prekvapíte možno aj sami seba.
Viete napríklad, kedy a kde bol tento seriál vyrobený? Gottova úvodná pieseň v slovenčine, češtine i nemčine by mohla niečo naznačovať, ale… Tomu možno neuveríte, ale Včielka Maja je japonský animovaný seriál, prvé diely ktorého vznikli v roku 1975 v koprodukcii Japonska, Rakúska a vtedajšej Nemeckej spolkovej republiky. Prvá séria bola natočená v rokoch 1975 – 1976 s 52 dielmi a druhá séria s rovnakým počtov dielov vznikla v rokoch 1982 a 1983.
-
Počas Dňa detí nech batman je synov obľúbený talizman
Batman je jedným z najznámejších superhrdinov zachraňujúcich svet. Chlapci ho chcú mať na tričkách, na slipoch i na ponožkách. Tento hrdina síce nemá nijaké superschopnosti, je však atleticky a kondične vysoko zdatný, disponuje vyspelou technológiou, a aj preto je častou maskou na karnevaloch. Na Deň detí môžete z kartónu či preglejky vyrobiť batmanovské vozidlo z invalidného vozíka svojho syna.
A potom sa už môžete dôverne rozprávať o komiksovej postavičke, ktorá sa zrodila už v roku 1939 a až doposiaľ sa v rôznych podobách objavuje na filmovom plátne, na televíznych obrazovkách či na monitoroch.
-
Deň detí mládenca na princa či múdreho kráľa premení
Máte doma princa Radovana z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele či princa Filipa zo Šípkovej Ruženky. Tak potom prerobiť jeho invalidný vozík na panovnícke (pojazdné) kreslo nebude žiadny problém. K tomu slušivé oblečenie slovenského šľachtica a vaše dieťa si tohtoročný Medzinárodný deň detí bude pamätať poriadne dlho. A tento krásny deň plný detského smiechu môžete ukončiť večerným čítaním, počúvaním či pozeraním tých najobľúbenejších tradičných či moderných detských rozprávok.
-
Deň detí Flinstonovcov poľahky zrodí
Komediálny seriál o pravekom manželskom páre Fredovi s Vilmou a ich susedoch Barneyovi a Betty sa v americkej televízii objavil už v 60. rokoch minulého storočia. Inšpiroval celý rad tvorcov, napríklad počítačových hier či celovečerných filmov. Niekoľko generácií detí je na ňom „odchovaných“ aj na Slovensku. A na Deň detí vôbec nie je zložité dcére vyrobiť drevom „opancierovaný“ vozík pre Vilmu či Betty a ak je „poruke“ aj mladší súrodenec, pokojne z neho môže byť malý Bam – Bam.
-
Na Deň detí nech Hviezdne vojny priblížia svet bájny
Otvorene si priznajme, že ak sa niekto pustí v Medzinárodný deň detí do stvárnenia hrdinov Hviezdnych vojen (Star Wars), tak potom pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o naplnenie oteckovho sna. Táto kultová sci-fi hexalógia, ktorá sa natáčala v rokoch 1977 – 1983 je vlastne vesmírnym variantom stredovekých rytierskych súbojov.
Oteckovia však musia rátať s tým, že zamaskovanie invalidného vozíka si v tomto prípade vyžaduje značné remeselnícke zručnosti. K tomu je potrebné prirátať aj nutné technické a materiálové zázemie. Takže si dobre rozmyslíte, či sa pustíte do splnenia vlastného sna o hviezdnych bojovníkoch.
-
Medzinárodný deň detí sa vo svete neslávi len 1. júna
Myšlienka vyhlásiť Medzinárodný deň detí (MDD) prvý raz vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve vo Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo vo svojich krajinách sviatok pre deti.
Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Jedna teória hovorí, že čínsky generálny konzul v San Franciscu zhromaždil množstvo čínskych sirôt a zobral ich na festival Dračích lodí v roku 1925, čo bolo práve 1. júna. Podľa druhej teórie sa 1. jún zhoduje so začiatkom konania konferencie, na ktorej sa zrodila myšlienka vzniku Dňa detí.
Medzinárodný deň detí sa 1. júna oslavuje v mnohých, hlavne bývalých komunistických krajinách. V západnej Európe a inde na svete sa tento sviatok oslavuje aj v iné dni a nemá takú popularitu ako napríklad u nás.
UNESCO vyhlásilo v roku 1954 Deň detí na 20. novembra. Tento deň je charakterizovaný ako deň svetového bratstva a porozumenia medzi deťmi. V Mexiku majú Medzinárodný deň detí v kalendári vyznačený 30. apríla, v Japonsku 5. mája. V Maďarsku je od roku 1950 venovaná oslavám Dňa detí posledná nedeľa v máji, v moslimských krajinách 4. júla a vo Venezuele sa deti tešia na tretiu júlovú nedeľu.V Argentíne je Medzinárodný deň detí oslavovaný vždy druhú nedeľu v auguste. Za existencie Nemeckej spolkovej republiky sa Svetový deň detí oslavoval 20. septembra.