Krkonoše (bez bariér) vítajú aj vozičkárov
Rovnako ako Vysoké Tatry na Slovensku, aj Krkonoše v Česku sú priateľské k vozičkárom a pohybovo znevýhodneným turistom. Projekt Správy Krkonošského národného parku Krkonoše bez bariér presne popisuje desať vybraných trás. To preto, aby ľudia s telesným hendikepom vopred vedeli, aká je napríklad kvalita a povrch cesty. Uvádza tiež, aké prevýšenie budú musieť prekonať, aká je celková náročnosť vybranej turistickej trasy.
-
Modré, červené a čierne bezbariérové trasy
V teréne sú trasy pre hendikepovaných vyznačené špeciálnymi turistickými smerovkami. V niektorých prípadoch sú súbežné s pešími trasami pre zdravých turistov. Najľahšie trasy majú na smerovej tabuli logo vozičkára zakreslené modrou farbou. Stredne náročnú trasu označuje červené a ťažkú trasu čierne logo vozičkára.
Na stránke Krkonoše bez bariér si záujemca nájde nielen zoznam všetkých desiatich bezbariérových trás. Sú tam aj odkazy na stiahnutie elektronickej brožúrky. Tá ponúka detailný popis turistických trás pre vozičkárov či mapy jednotlivých trás. Na uvedenej stránke sa dočítate, že projekt Krkonoše bez bariér nadväzuje na aktivitu spoločnosti No Limits. Tá zmapovala prístupnosť chát a podobných zariadení na bezbariérových trasách TOP 10 (pozri http://krkonose.eu/cs/hendikep).
-
Krkonoše a tri ukážkové trasy pre vozičkárov
Vyberme sa teraz po troch bezbariérových trasách, ktoré Krkonoše ponúkajú. Začneme tou najnenáročnejšou. Z Benecka cez Rovinku na Třídomí Benecko vedie veľmi pohodlná cesta lesom takmer bez prevýšenia. Je zjazdná pre detské kočíky, ako aj pre mechanické i elektrické invalidné vozíky. Asfaltová cesta začína na Benecku na parkovisku pod hotelom Kubát. V jednom smere je dlhá päť kilometrov s prevýšením len desať metrov. Na rázcestí turistických trás na Rovinkách je občerstvenie. A z tohto bodu je možné pokračovať v turistickej vychádzke viacerými smermi.
Trasa z Janských Lázní cez Rudolfovo údolie na Hoffmanovy Boudy je určená pre fyzicky zdatnejších turistov. Počiatočný bod tohto turistického výletu je na parkovisku pri spodnej stanici lanovky na Černou horu. Turistický chodník je vhodný pre seniorov i osoby pohybujúce sa s pomocou ortopedických palíc. Rovnako aj pre kočíky i elektrické invalidné vozíky. Pri dobrej kondícii trasu zvládnu aj osoby na mechanickom invalidnom vozíku. Dĺžka trasy s asfaltovým povrchom v jednom smere je dlhá 3,6 kilometrov s prevýšením 200 metrov.
Po trase je možné navštíviť kúpele Janské Lázně so secesnou kolonádou a náučný chodník v kúpeľoch. Zaujímavá je aj historická kachľová pec na Hoffmannových boudách. Na chvíle oddychu zase poslúži bezbariérové kino či krytý bazén. Po dohode s obsluhou lanovky sa vozičkári dostanú až na vrchol Černé hory, odkiaľ je krásny výhľad do širokého okolia.
Krkonoše ponúkajú na svojom území najnáročnejšiu bezbariérovú trasu po hrebeni pohoria zo Špindlerovy boudy na Petrovu boudu. Cesta je vhodná pre zdatných seniorov. Rovnako pre osoby pohybujúce sa s pomocou ortopedických palíc. Tiež pre kočíky i elektrické invalidné vozíky. Pre mechanické vozíky sa odporúča len v prípade, ak je k dispozícii fyzicky veľmi zdatný sprievodca. Trasa začína na parkovisku u Špindlerovy boudy. Držitelia preukazu ŤZP môžu požiadať o povolenie vjazdu a parkovania u Špindlerovy boudy. Dĺžka asfaltovej trasy v jednom smere je 3,1 kilometrov, prevýšenie 200 metrov.
-
Krkonoše v Zozname biosferických rezervácií UNESCO.
Krkonoše, niekedy označované aj ako Vysoké Sudety, sú najvyšším pohorím Česka a celého masívu Sudet. Ležia v severných Čechách a na juhu poľskej strany Sliezka. Najvyššia hora Krkonôš je Sněžka (1 603 metrov nad morom). Krkonoše boli už v roku 1963 vyhlásené za národný park. Od roku 1992 sú zapísané do Zoznamu biosferických rezervácií UNESCO. Pohorie je najvýznamnejším prírodným centrom letnej a zimnej dovolenky v Česku. Turisticky vysoko exponované sú mestá Harrachov, Špindlerův Mlýn, Jablonec nad Jizerou, Janské Lázně či Trutnov.
Turistika sa začala v tomto pohorí rozvíjať až koncom 18. storočia. Krkonoše sú miestom, kde vyviera viacero českých riek. Najznámejšia je najdlhšia česká rieka Labe, ktorá vyviera na Zlatém návrší v nadmorskej výške 1 386 metrov.
Zdroj: http://krkonose.eu/cs
Ďalšie články z tejto kategórie:
(https://www.vozickar.info/projekt-tatry-bez-barier-ma-osem-tras/)
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/bungee-jumping-nefalsovany-adrenalin/
https://www.vozickar.info/jediny-svedsky-terenny-zoom-na-slovensku/