Kúpeľná liečba vhodná pre vozičkárov
TERMÍN NÁSTUPU NA KÚPEĽNÚ LIEČBU PRE PACIENTOV S DIAGNÓZOU ZARADENOU DO INDIKAČNÉHO ZOZNAMU SKUPINY „A“ URČUJÚ KÚPELE ● POKIAĽ BOL PACIENTOVI SCHVÁLENÝ POBYT SO SPRIEVODCOM, TEN ZAPLATÍ ZA KAŽDÝ DEŇ POBYTU 12,32 EUR ● V PÄTNÁSTICH KÚPEĽOCH SME ZISŤOVALI, ČI SÚ VHODNÉ PRE POBYT VOZIČKÁROV ●
O najzákladnejšej podmienke schválenia kúpeľnej liečby ako formy ústavnej zdravotnej starostlivosti (predchádzajúca dlhodobejšia ambulantná liečba alebo hospitalizácia – pozn. autora) je v prípade imobilnej osoby zbytočné sa rozpisovať. Túto požiadavku spĺňa prakticky každý, kto je odkázaný na invalidný vozík.
Lekár špecialista, ale už aj všeobecný lekár
Návrh na kúpeľnú liečbu zvyčajne vypisuje lekár špecialista podľa diagnózy svojho pacienta, ktorého má v dispenzárnej starostlivosti. Podľa najnovšej právnej úpravy však tlačivo na kúpeľnú starostlivosť môže vypísať už aj všeobecný lekár na základe nálezu príslušného lekára špecialistu uvedeného v zdravotnej karte. V indikačnom zozname pre kúpeľnú liečbu v prílohe č. 6 zákona č. 577/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti je uvedené pri každej diagnóze, ktorý odborný lekár ju vypisuje. Indikačný zoznam tiež stanovuje, ktorá diagnóza je zaradená do kúpeľnej liečby typu „A“ (v celom rozsahu hradená z verejného zdravotného poistenia) a ktorá do typu „B“ (čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia).
Poisťovňa určuje zoznam vhodných kúpeľov
Návrh na kúpeľnú liečbu doručí pacient poštou alebo osobne pobočke svojej zdravotnej poisťovne. Revízny lekár poisťovne návrh vráti na doplnenie či zamietne v prípade, ak nie sú splnené zákonom stanovené kritériá. Návrh, ktorý spĺňa zákonom stanovené kritéria, musí zdravotná poisťovňa schváliť. Ak poisťovňa kúpeľnú liečbu zaradila do indikačnej skupiny „A“, zašle schválený poukaz priamo do kúpeľov, ktoré na liečbu vybrala. Pacientovi len písomne oznámi schválenie liečby a kúpele, v ktorých sa liečba uskutoční. Termín nástupu na kúpeľnú liečbu určujú kúpele.
V prípade kúpeľnej liečby zaradenej do indikačnej skupiny „B“, zdravotná poisťovňa listom oznámi poistencovi schválenie kúpeľnej liečby a určí mu kúpeľné zariadenia, v ktorých môže liečbu absolvovať. V zozname kúpeľných zariadení sú tie, s ktorými má daná poisťovňa zmluvný vzťah, a len tie, ktoré majú oprávnenie liečiť pacientov s daným konkrétnym ochorením. Pacient si potom sám dohodne s kúpeľami dátum nástupu.
Koľko a za čo pacient platí
Keďže nič nie je úplne zadarmo, aj pacienti s diagnózou zaradenou do indikačného zoznamu skupiny „A“, v ktorom majú liečbu v celom rozsahu hradenú z verejného zdravotného poistenia, sa plateniu úplne nevyhnú. Pacient uhrádza poplatok 1,66 eur denne (prvý a posledný deň sa počítajú spolu ako jeden deň) za služby spojené s poskytovaním ústavnej starostlivosti. Oslobodení od tohto poplatku sú tehotné ženy prijaté do kúpeľov v súvislosti s rizikovým tehotenstvom alebo pôrodom, nositelia najmenej striebornej Jánskeho plakety, deti do troch rokov, ako aj osoby v hmotnej núdzi (potrebné je predložiť potvrdenie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny), a to od štvrtého dňa poskytovania tej istej ústavnej starostlivosti. Pri ochoreniach zaradených do indikačného zoznamu skupiny „B“ platí pacient za deň pobytu v prvom a poslednom štvrťroku 4,98 eur, v druhom a treťom štvrťroku 7,30 eur. Pokiaľ bol pacientovi schválený liečebný pobyt so sprievodcom, ten zaplatí za každý deň pobytu (ubytovanie a strava) 12,32 eur.
Podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych poplatkoch kúpeľné zariadenia vyberajú od ubytovaných hostí pre príslušné obce daň z ubytovania. Jeho výšku stanovujú obce všeobecným záväzným nariadením. Spravidla je na úrovni približne jedného eura za deň pobytu. Obce majú možnosť (nie povinnosť) oslobodiť od vyberania dane z ubytovania určitú skupinu osôb, napríklad nevidomých, osoby do 18 rokov, osoby ťažko zdravotne postihnuté či študentov. Tieto výnimky sú zverejnené vo všeobecnom záväznom nariadení obce.
Kúpele ústretové k vozičkárom
Pre vozičkára nie je najzložitejšie vybaviť si kúpeľnú liečbu, ale nájsť kúpeľné zariadenie, v ktorom sú stavebne, technicky pripravení poskytnúť potrebnú starostlivosť imobilnému pacientovi. Oslovili sme pätnásť kúpeľných zariadení na Slovensku štyrmi rovnakými otázkami: 1. Máte bezbariérový vstup do objektov, v ktorých sa kúpeľný hosť pohybuje? 2. Máte bezbariérové izby (WC s madlami, sprchu s madlami alebo so sprchovacou stoličkou a s odtokom do guličky, znížené umývadlo so zrkadlom)? 3. Je do stravovacích a ubytovacích priestorov bezbariérový prístup? 4. Je vytvorený bezbariérový prístup k všetkým liečebným procedúram?
Z desiatich kúpeľov sme minimálne na prvé dve otázky dostali kladné odpovede, aj keď pri ich posudzovaní z pohľadu vozičkára s ťažšou mobilitou by sme ich počet museli znížiť o ďalšie tri – štyri zariadenia. Kúpele Piešťany a Číž sú najlepšie prispôsobené pre pobyt vozičkárov, pretože v minulosti sa na túto klientelu špecializovali. Dobre sú pre pobyt vozičkárov nachystaní aj v Sklených Tepliciach, Dudinciach a v Lúčkach. Bez konkrétnych odpovedí na položené otázky vraj vozičkár sa môže liečiť aj v Bardejove, Brusne a v Bojniciach. V Turčianskych Tepliciach majú zrejme len jednu bezbariérovú izbu, pretože čakacia doba na ňu je minimálne pol roka. V Nimniciach sú zase pre pobyt vozičkára vhodné podmienky, ale nie všetky procedúry môže telesne hendikepovaný absolvovať.
Kúpele v Sliači, Štóse, Trenčianskych Tepliciach, Ružbachoch a v Rajeckých Tepliciach možno zaradiť do skupiny nevhodných pre pobyt vozičkárov. V Trenčianskych Tepliciach síce bezbariérovú izbu majú, ale cestu na procedúry vozičkárovi zatarasia schody. V Rajeckých Tepliciach sa zase pobytom vozíčkarov nevyhýbajú, avšak nie sú na túto klientelu zameraní a preto hotely nie sú bezbariérovo riešené.
Ďalšie články v tejto kategórii:
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/
https://www.vozickar.info/hotelove-peripetie-a-jedna-oskarova-garancia/