Kvadruplegik Sam Schmidt si opätovne sadol za volant
ČLÁNOK PONÚKA: Dôkaz, že snívanie kvadruplegika o tom, že sa raz znovu posadí za volant pretekárskeho auta sa môže stať vo výnimočných prípadoch realitou. Sam Schmidt je toho dôkazom. Prezradíme tiež, na čo sa dá využiť technológia špecifického senzora a sip and puff mechanizmu umiestnených v ľahkej trúbke.
Praktická veda v prospech pohybovo hendikepovaných ľudí napreduje míľovými krokmi. Pred takmer dvoma rokmi sme písali o nevšednom úspechu amerických výskumníkov z Univerzity technológii v Georgii. S pomocou magnetu v tvare piercingu pripevnenom na jazyku umožnili kvadruplegikom ovládať invalidný vozík. Tentokrát priblížime ešte prenikavejší úspech spoločnosti Arrow Electronics. Jej vývojári za volant pretekárskeho auta posadili bývalého automobilového jazdca, ktorý po havárii v roku 2000 ochrnul od krku dole. Sam Schmidt „riadil“ Chevrolet Corvette Stingray len pohybmi hlavy.
-
Hlavným sponzorom spoločnosť Arrow Electronics
Začiatok tohto prelomového počinu sa začal písať krátko potom, keď bol Sam Schmidt po autohavárii prepustený z nemocnice. Ako kvadruplegik mal odrazu značne obmedzený výber budúcich aktivít. Napriek tomu sa života bez vône benzínu a spálených pneumatík nechcel vzdať. V seriáli IndyCar, v ktorom jazdil pred haváriou aj on, si kúpil v tom čase na trhu ponúkanú stajňu. A jazdci ako Simon Pagenaud a James Hinchcliffe začali pre svoj nový tím Schmidt Peterson Motorsport okamžite vyhrávať vavrínové vence.
S víťazstvami prichádzali noví sponzori. A keď sa tým hlavným stala spoločnosť Arrow Electronics, Schmidt začal snívať o tom, že by si znovu mohol zajazdiť na pretekárskom okruhu. Veď firma, ktorá sa špecializuje na výrobu moderných, špičkových elektronických súčiastok a počítačových produktov by mohla niečo vymyslieť, hovoril si v duchu. Sám ostal prekvapený, že ľudia z firmy Arrow Electronics ho nevysmiali. Začali sa jeho veľkou túžbou veľmi seriózne zaoberať. Cieľom nového projektu nebola výroba autonómneho vozidla bez vodiča, ktoré už po cestách začali jazdiť. Všetky pokyny, príkazy pre dynamickú jazdu – riadenie, plyn, brzdy – mali prichádzať od vodiča. Základnou úlohou preto bolo previesť príkazy na ovládanie vozidla do formy elektronických signálov a potrebného softvéru.
-
Sam Schmidt určoval smer pohybu auta hlavou
Vývoj ovládania vozidla kvadruplegikom neraz prebiehal formou pokus – omyl – pokus. Veď mnohé problémy, ktoré prichádzali, v minulosti ešte nikto neriešil. Nakoniec sa základom riadenia Corvetty s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou stala infračervená kamera zaznamenávajúca pohyb hlavy vodiča v reálnom čase. Sam Schmidt takto určoval smer jazdy, zatáčanie vozidla. Pre čo najpresnejšiu špecifikáciu pohybu mal Sam na hlave baseballovú šiltovku so zakódovanými špecifickými bodmi.
Napriek opakovaným pokusom sa však nedarilo vyvinúť systém či algoritmus, ktorý by na základe pohybu hlavy správne pretransformoval príkaz na pridanie či ubratie plynu. Nakoniec v Arrow Electronics prišli na úplne nové, sofistikované riešenie, ktoré si dali aj patentovať. Technológia špecifického senzoru a sip and puff mechanizmu umiestnených v ľahkej trúbke tento problém vyriešila. Keď Sam Schmidt do trúbky fúkal, dával príkaz na plynulé pridávanie plynu. Pokiaľ senzor nezaznamenával žiadny pohyb vzduchu, auto išlo dovtedy, kým sa nezastavilo. Keď vodič nasával vzduch cez trúbku, dochádzalo k postupnému brzdeniu auta motorom.
Jediný „priamy“ príkaz vydával Schmidt pri použití bŕzd. A to prostredníctvom tlakového senzoru v ústach, na ktorý pritláčal jazyk. Bezpečnostným prvkom v aute je duálny GPS systém s presnosťou 10 centimetrov, aby vozidlo pri jazdy po okruhu nenarážalo do vonkajších mantinelov.
Zdroj: ARS technica
Ďalšie články z tejto kategórie:
http://www.vozickar.sk/opel-handycars-v-autotipe-zilina/
http://www.vozickar.sk/vozickar-llovera-jazdil-na-dakare/
http://www.vozickar.sk/opel-meriva-ten-snad-vymyslel-vozickar/
2 komentáre
[…] (bez vodiča) už experimentálne jazdia po cestách, Univerzita technológii v Georgii (USA) posadila za volant pretekárskeho auta kvadruplegika. Už aj poslucháči Trnavskej univerzity vyvinuli softvér, […]
[…] (bez vodiča) už experimentálne jazdia po cestách, Univerzita technológii v Georgii (USA) posadila za volant pretekárskeho auta kvadruplegika. Už aj poslucháči Trnavskej univerzity vyvinuli softvér, […]