Let balónom je atrakciou aj pre imobilných
Napriek výhradám na nedostatočné podmienky pre integráciu hendikepovaných do majoritnej spoločnosti došlo v posledných rokoch k viacerým pozitívnym zmenám. Hlavne v oblasti voľnočasových aktivít ponúkaných na komerčnom základe. Vozičkár si už bez problémov kúpi auto či dokonca karavan. Z vozíka obdivuje Vysoké Tatry a s asistentmi sa dokonca môže vybrať aj na vysokohorskú túru. Vozičkár môže zažiť voľný pád a aj s vozíkom si skočiť bungee jumping. Tentokrát sme sa rozhodli pátrať po ďalšej adrenalínovej aktivite. Predstaviť sa dá otázkou – môže si vozičkár užiť let balónom?
-
Krajiny, v ktorých to nie je nemožná požiadavka
Samozrejme, nemáme na mysli spôsob, kedy partia silných chlapov prehodí vozičkára do koša ako vrece zemiakov. Ide nám v prvom rade o kultivované, komfortné nastúpenie do balónového koša. A potom o bezbariérový let balónom, či inak povedané, o obdivovanie sveta pod sebou bez vizuálnych zábran.
Zohľadňujúc tieto základné požiadavky, jedna pozitívna informácia hneď na úvod. Koše špeciálne upravené pre let balónom s vozičkármi už niektoré firmy vyrábajú. Majú dvierka, ku ktorým sa priložia šikmé rampy alebo plošina. Časť steny koša je priehľadná, aby aj z vozíka bolo možné obdivovať krásu života z vtáčej perspektívy. Alebo si let balónom len tak užívať a rozjímať, že napriek zdravotnému hendikepu sa môžem dívať na matičku Zem z výšky takých dvetisíc – dvetisícpäťsto metrov.
Takéto koše sme pod teplovzdušnými balónmi videli v susednom Rakúsku. Spoločnosť Die Ballonfahren macht Spaß GmbH v meste Steyr v Hornom Rakúsku má vyhliadkové lety pre vozičkárov v štandardnej ponuke. Nie sú jediní, ktorí túto službu pre pohybovo znevýhodnených ľudí v Rakúsku poskytujú. Vozičkár z koša balóna obdivovuje nielen rakúsku krajinu. Z výšky sa môže dívať na nemecký ostrov Helgoland či v diaľke týčiace sa francúzske Alpy. Bezbariérový let balónom je možný aj v Toskánsku, ktoré je považované za najkrajší región Talianska. V Česku vozičkári z ukotveného balóna už aj zlaňovali.
-
Slovensko pre let balónom na vozíku priveľmi ústretové nie je
Po týchto informáciách sa na jazyk tisne logická otázka – zalietajú si vozičkári na teplovzdušnom balóne aj na Slovensku? Odpoveď je dosť rozpačitá… Skôr negatívna. Oslovili sme viacero prevádzkovateľov balónových letov. Drvivá väčšina nad takou možnosťou ani len neuvažuje. Spoločnosť ponúkajúca let balónom na Považí kôš pre vozičkárov k dispozícii síce nemá, ale…
„Sme v rokovaní s dodávateľom a čoskoro by sme mali mať kôš s dvierkami a špeciálnou sedačkou pre imobilných pasažierov,“ dozvedeli sme sa od Mateja zo spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby na internetovej adrese http://www.balonom.sk/.
Špeciálne koše pre let balónom s vozičkármi nemá ani najväčší prevádzkovateľ balónových letov na Slovensku spoločnosť Balony.sk. Keďže však prevádzkujú najväčší balón na Slovensku a Česku (až pre 16 pasažierov), určité riešenie ponúkajú aj pre vozičkárov.
„Let by sme realizovali balónom FIRST CLASS, kde máme k dispozícii v dvoch pasažierskych kójach nástupné dvierka. To uľahčí umiestnenie vozíčka do balóna. V prípade prítomnosti pasažiera na invalidnom vozíku však musí byť aktuálne počasie, ale i predpoveď na celú dobu letu, včítane pristania takpovediac exkluzívne,“ dozvedeli sme sa od Věry Nechalovej zo spoločnosti Balony.sk.
-
Let balónom s imobilnými nie je novodobý rozmar
História balónového lietania je poriadne dlhá. V Číne boli prvý raz použité teplovzdušné balóny, ktoré sa volali Kongming lantem, už v treťom storočí pred naším letopočtom. Ich vynálezcom bol generál Zhuge Liang, ktorý balóny používal na zastrašenie nepriateľov. V Európe prvé náčrty balóna pochádzajú od všestranného talianskeho umelca Leonarda da Vinciho. Za začiatok balónového lietania je považovaný 4. jún 1783, kedy sa vzniesol teplovzdušný balón bratov Montgolfiérovcov. Ako prvé let balónom absolvovali ovce, kačka a sliepka. Tak ako mnohé iné vynálezy, aj balón svoje prvé praktické využitie našiel v armáde.
V novodobej histórii let balónom najviac preslávil spisovateľ a vizionár Jules Verne. V románe Päť týždňov v balóne, ktorý vyšiel v roku 1863, nechal svojich hrdinov brázdiť nebo Afriky.Snaha umožniť vozičkárom absolvovať let balónom nie je rozmar z posledných rokov. Prvý balónový kôš, do ktorého pohodlne vošiel vozičkár, navrhol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia Ralph William Braun. V rubrike Osobnosti na vozíku sme ho predstavili v polohe vynálezcu, ktorý ako prvý začal vytvárať ucelené systémy a zariadenia pre dosiahnutie mobility imobilných.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/
https://www.vozickar.info/pasivny-vozik-joelette/
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/