Letisko je pripravené, lietadlá azda tiež
Letecká doprava je podľa štatistík najbezpečnejšia, jednoznačne najrýchlejšia a z vyjadrenia mnohých cestujúcich vyplýva, že zo všetkých hromadných prepráv je aj najpohodlnejšia. Je však dostatočne pohodlná aj pre vozičkára? A za akých podmienok je letisko pripravené na príchod imobilného cestujúceho a vlastne, ako sa na vozíku dostane do lietadla? To sú dve základné otázky, na ktoré sme hľadali odpovede. Aby boli naše informácie autentické, rozhodli sme sa letecky prepraviť do Madridu.
-
Bratislavské letisko zodpovedne pristupuje k imobilným
Aj keď si v prvom rade musíme nájsť leteckú spoločnosť, ktorá nás do cieľovej stanice prepraví, my si najprv priblížime kroky, ktoré je nutné absolvovať pred nástupom do lietadla. Bratislavské letisko má informácie pre imobilných cestujúcich zverejnené na svojej internetovej stránke. Základnou informáciou je, že cestujúcim so zníženou mobilitou letisko poskytuje bezplatné asistenčné služby pri všetkých úkonoch až po nastúpenie do lietadla.
Cestujúci je povinný požiadavku asistenčných služieb ohlásiť najneskôr 48 hodín pred plánovaným letom. Pri dodržaní tejto povinnosti pridelený pracovník cestujúceho vyzdvihne pri príchode na letisko a asistuje mu pri všetkých formalitách od zaregistrovania do prepravy až po nastúp na palubu lietadla.
Bratislavské letisko upozorňuje, že niektorí dopravcovia vyžadujú potvrdenie, že pre zdravotne hendikepovaného cestujúceho nie je let rizikový. Vyjadrenie lekára musí byť na predpísanom formulári, tzv. Travel Clearance form, Fit to fly, MEDIF (Medical Information Form). Obvykle je umiestnený na webovej stránke spoločnosti, s ktorou sa chystáte letieť, a to v sekcii Prepravné podmienky. Pozor – v prípade, že cestujúci nemá potvrdenie od lekára na predpísanom formulári požadovanom leteckou spoločnosťou, nemusí byť pripustený na let.
-
Predajca lístkov namiesto informácií ponúka anglické stránky
Z Bratislavy do Madridu lieta len letecká spoločnosť Ryanair. Letenky na internete predáva prešovská spoločnosť Nadosah. E-mailová komunikácia s jej pracovníkmi však bola pre nás veľkým sklamaním. Na šesť konkrétnych otázok týkajúcich sa možného typu vozíka, pohybu po lietadle či nutnosti predložiť nejaké lekárske potvrdenie sme dostali odpoveď: „K vašim otázkam vám zasielame podmienky špeciálnej asistencie spoločnosti Ryanair.“ Na stránke sú informácie skutočne podrobné. Avšak v angličtine! Tú však neovláda každý, takže odpoveď predajcu leteniek považujeme za nedostatočnú, neserióznu a hlavne ignorujúcu informačné požiadavky ich potenciálneho zákazníka.
-
Aj letisko v Prahe je pripravené pomáhať vozičkárom
Preto sme boli nútení zmeniť leteckú spoločnosť. Ako sme však už uviedli, keďže z Bratislavy do Madridu lieta len jedna spoločnosť, poverení predajcovia leteniek ktorej veľmi seriózni nie sú, museli sme sa presnúť na iné letisko. Aj pražské letisko poskytuje pomoc osobám so zdravotným postihnutím a osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie bezplatne prostredníctvom asistenčnej služby MaidPro service.
Plnohodnotný prístup osôb so zdravotným postihnutím k procesu odbavovania je zaistený nepretržite, teda 24 hodín formou asistencie, ktorá je poskytovaná na základe vyžiadania. Letisko zabezpečuje aj nakladanie a vykladanie elektrických invalidných vozíkov do/z lietadla za prítomnosti asistenta osoby so zdravotným postihnutím. Táto služba je však už spoplatnená.
-
Český letecký prepravca informácie neodmietol poskytnúť
České aerolínie, letecká spoločnosť, ktorou sme sa rozhodli dopraviť do Madridu, má podrobné podmienky prepravy zdravotne hendikepovaných osôb uvedené na svojej web stránke. Napriek tomu nás po e-mailovom oslovení znovu šiestimi konkrétnymi otázkami neodbili odkazom na ňu, ale dostali sme konkrétne odpovede.
Náš invalidný vozík bude prepravený v nákladovom priestore. Prísť môžeme aj na elektrickom vozíku, ale v žiadosti o jeho prepravu musíme uviesť jeho rozmery, hmotnosť, ale aj typ používanej batérie a jej obsah. V lietadle budeme sedieť v sedadle ako ostatní cestujúci, no k dispozícii budeme mať menší palubný invalidný vozík vhodný pre pohyb medzi sedadlami a v ďalších priestoroch lietadla.
Pri akýchkoľvek požiadavkách nám bude asistovať palubný personál, ktorý údajne doposiaľ vždy túto úlohu zvládol k spokojnosti hendikepovaného cestujúceho.
Česká letecká spoločnosť pri niektorých onemocneniach požaduje potvrdenie od lekára, že letecká preprava nezhorší či neohrozí zdravotný stav cestujúceho. Posúdenie, kedy je taký doklad potrebný, je individuálne a vyžaduje sa len v nevyhnutných prípadoch, aby cestujúci nebol zbytočne zaťažovaný administratívnymi povinnosťami. Po kúpe letenky je potrebné informovať sa o potrebe predložiť lekárske potvrdenie priamo v leteckej spoločnosti alebo pri požiadaní o asistenčnú službu minimálne 48 hodín pred odletom.
-
Nedostatočným poskytovaním informácií diskriminujú
Každé letisko, každá letecká spoločnosť môžu mať v jednotlivostiach odlišné podmienky, ale práva osôb so zdravotným postihnutím a osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie v leteckej doprave musia byť, a aj sú, zabezpečené v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu č. 1107/2006.
Pri spracovávaní tejto európskej právnej normy určite nikomu nenapadlo, že pre Slovensko bolo potrebné do nej vložiť vsuvku o povinnosti informovať o opatreniach v prospech hendikepovaných v slovenskom jazyku.
Ryanair je leteckou spoločnosťou, ktorá zabezpečuje väčšinu letov z Bratislavy. A hendikepovaní letisko Bratislava využívať veľmi nemôžu, pretože k informáciám nemajú dostatočný prístup. No možno ani Ryanair netuší, že predajca leteniek na jeho linky si s hendikepovanými záujemcami o let takto zjednodušuje komunikáciu a tým ho vlastne diskriminuje.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vozickari-vo-verejnej-hromadnej-doprave/
https://www.vozickar.info/vozickari-vo-verejnej-hromadnej-doprave-2/