Letmo na Salóne s viacerými novinkami nielen zo sveta vozíkov
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad na širokú ponuku spoločnosti Letmo na Salóne, ktorú je možné rozdeliť do sekcií – mechanické a elektrické invalidné vozíky, sedacie systémy, chodítka, zdvíhacie zariadenia. A k tomu všetkému ešte niekoľko zaujímavých „drobností“.
Od najlacnejších plne hradených vozíkov až po prémiové modely pre vrcholovo aktívnych užívateľov. S témou vozíkov však spája aj správne sedenie, riešenia na prekonávanie bariér a zdvíhanie. Takto prezentovala spoločnosť Letmo na Salóne Vozickar.info v Senci i Košiciach (19. 4. a 17. 5.) komplexné partnerstvo so svojimi klientmi.
■ Špeciálne invalidné vozíky, sedačky a opierky
Ako už tradične, stredobodom záujmu návštevníkov z portfólia Letmo boli viaceré modely mechanických i elektrických vozíkov značky Quickie. Nechýbali medzi nimi ani špeciálne upravené „stroje“. Napríklad prídavný pohon Wheel Drive schovaný v špeciálnom kolese s dvojobručou. Veľká „asistenčná“ obruč umožňuje extra pomoc pri vlastnom pohone. Vybrať si možno z troch podporných stupňov, každý so špeciálnou jazdnou vlastnosťou. Malá „jazdná“ obruč zase poskytuje plynulú jazdu v troch rýchlostných stupňoch bez akejkoľvek námahy. Predstavte si to ako joystick na kolese. Prechytávanie medzi oboma obručami je bezproblémové, takže podpora je dostupná vždy, keď ju potrebujete.
Letmo na Salóne predstavilo aj vozík s prídavným kolieskom Freewheel, ktoré má ideálne využitie aj v teréne či na nerovnom povrchu. Medzi najväčšie výhody tohto systému patrí fakt, že pri nasadzovaní a skladaní je vozík v polohe „na všetkých štyroch“. Nie je teda potrebné ho nijako nadvihovať. K napojeniu vozíka neslúži ani žiadna páka, systém sa zapojí iba rozjazdom dopredu. Ďalšou vychytávkou je voľba miery prítlaku aretácie kolieska v priamom smere. Táto „drobnosť“ umožňuje priamu jazdu aj po mierne naklonenej rovine, čo je hlavne v meste na nezaplatenie. Pohodovú jazdu s kolieskom Freewheel si na Salóne vyskúšali aj viacerí jeho návštevníci. A pokiaľ potrebujete podrobnejšie informácie o celom systéme, otvorte si príspevok Vozík do terénu na platforme mestského…
Široký sortiment sedačiek a opierok – aj to bola jedna z ponúk spoločnosti Letmo na Salóne. Už len zoznam značiek napovedá o kvalite tohto produktového portfólia – Jay, Roho, Spex, Tarta. Vysokému záujmu sa tešila chrbtová opierka Tarta Emys, ktorá vďaka konštrukcii z pružinovej ocele v centrálnej časti chrbtovej opierky a špeciálnemu modulárnemu systému zachováva maximálnu voľnosť trupu v natiahnutí do strán a do rotácií.
■ Mechanický vozík ako príručná batožina v lietadle
Už tradične plné ruky práce na Salóne mal servisný tím spoločnosti Letmo vedený Michalom Crmanom. Drobné opravy robili na počkanie, informácie podávali okamžite. Jedného zaujímalo, či e-Motion určený na pohyb podporovaný silou elektromotorov integrovaných do nábojov kolies možno použiť na každom vozíku. Ďalší chcel vedieť, aké sú rozdiely medzi zdvihákmi Oxford PRO Journey a PRO Advance. Iní sa zase zaujímali, či je pre nich vhodnejší skladací vozík alebo s pevným rámom, ktorý lepšie zvládne časté nakladanie do auta.
A portál Vozickar.info zase zaujímalo, čo všetko nové – pokrokové a líderské – nájdeme v tohtoročnej ponuke Letmo. Ako vyplynulo z rozhovoru s Mirekom Zemanom, majiteľom spoločnosti, ktorá robí život na vozíku lepším, nie je toho málo. Začnime tým, čím sa prezentovalo Letmo na Salóne v Senci a v Košiciach. Hviezdou medzi mechanickými vozíkmi bol jednoznačne karbónový ultraľahký vozík so skladacím rámom Quickie Krypton F.
„Vyrobený je unikátnou technológiou pletenia karbónu, čo nikto iný pri výrobe vozíkov nepoužíva. Táto technológia sa dnes využíva v leteckom priemysle a jej prednosťou je ohromujúci pomer medzi pevnosťou a hmotnosťou,“ vysvetľoval M. Zeman.
S úsmevom pridal jednu perličku. Vďaka ďalšiemu odľahčeniu nový model Krypton zhodil z tróna svojho brata – vozík Xenon. Pri konfigurácii – šírka sedu 36 cm, hĺbka sedu 40 cm, karbónové slim-blatníky, ultraľahké čalúnenie, ľahké kompaktné brzdy, karbónová opierka bez podrúčiek – má hmotnosť len 8,3 kilogramov.
Novinkou v portfóliu Letmo je aj vozík RGK Tiga FXe s pevným, no napriek tomu skladacím rámom. Je možné ho zložiť do veľkosti príručnej batožiny a uskladniť v malom priestore. Vozík TIGA FXe sa ľahko zmestí aj do batožinového priestoru nad hlavou v lietadle, ale aj do toho najmenšieho kufra auta! Vďaka systému Q-Lock prináša všetky výhody vozíka so skladacím rámom a zároveň si vďaka pevnému rámu uchováva vysokú stabilitu. Spojenie týchto dvoch vlastností z neho robí ideálneho „partnera“ pre cestovateľov.
■ Letmo na Salóne s vozíkom točiacim sa okolo vlastnej osi
„Vozíky Quickie Salsa patria medzi najobľúbenejšie a najžiadanejšie v portfóliu nami ponúkaných elektrických vozíkov. Tohto roku tento typový rad rozširujeme o model Salsa mini ,“ M. Zeman začal približoval prednosti ďalšej novinky. „Oproti predošlým modelom má odlišne uložené batérie, čo umožnilo zoštíhliť ho. Na šírku má len 52 centimetrov, čo je na elektrický vozík veľmi slušné. Ideálny je pre užívateľa, ktorý sa často ubytováva v hoteli, chodí do školy, do práce, kde nie sú vždy ideálne priestory pre pohyb na vozíku.“
Ešte dodal, že Salsy mini je vlastne šesťkolka s pohonom väčších stredných kolies. Toto usporiadanie je ideálne pre užívateľov pohybujúcich sa v akomkoľvek priestore s obmedzenou manévrovateľnosťou. Otáča sa totiž prakticky okolo vlastnej osi. Popri tom má aj veľmi dobrú priechodnosť v exteriéri. A vozík napriek svojej miniaturizácii nie je v porovnaní so svojimi väčšími „bratmi“ ochudobnený o bežné ovládacie funkcie a polohovateľnosť.
Produktovou novinkou je aj elektrický vozík Quickie Puma 40, ktorý v sebe snúbi funkčnosť, komfort a dizajn. Vyniká ergonomickým sedacím systémom Sedeo Pro, ktorý tvorí základný kameň celkového riešenia mobility. Ide o novú úroveň pohodlia a ochrany pri dlhodobom sedení vo vozíku. Funkčný nastaviteľný rám systému ponúka široký výber nastavení a polohovania. Kvalitnú ochranu proti kožným defektom a podporu správneho sedu zaručí ucelená rada kvalitných sedačiek a ergonomických chrbtových opierok. Tento systém poskytuje veľké množstvo kombinácií vyhovujúcich požiadavkám užívateľa vozíka.
„Systém sedenia Sedeo Pro bude súčasťou všetkých vozíkov, ktoré divízia Quickie tohto roku predstaví. Celkom by malo ísť o osem modelov so základným, rozšíreným a najvyšším systémom sedenia,“ prezradil M. Zeman.
■ Laser nabáda urobiť krok a prekonať zelenú čiaru
Letmo na Salóne ponúkol ďalšie novinky. Sedací systém Spex umožňuje riešiť aj komplikované požiadavky správneho sedenia. Tento systém využíva viacero rozlične hrubých mäkkých vložiek či vankúšikov, s pomocou ktorých sa „vykresľuje“ chrbát podľa danej deformity chrbtice. Na rovnakom princípe je možné v prípade chorobných zmien v panvovej oblasti upravovať aj sedačky.
Dodal, že táto značka má potenciál uplatniť sa na slovenskom trhu, pretože určitá skupina vozičkárov nemá systém sedenia ideálne vyriešený. Letmo popri propagácii novej značky intenzívne rieši cenové relácie jednotlivých produktov. Ich cena by sa mala pohybovať na úrovni opierok značky Tarta.
A teraz zamerajme pozornosť na ďalšie kompenzačné pomôcky. Chodítka značky Gemino predstavilo Letmo na Salóne už vlani v Piešťanoch, ale ich predaj sa naplno rozbehol až tohto roku. Medzi viacerými modelmi je asi najzaujímavejší Gemino 30 Parkinson, ktorý reaguje na tzv. efekt zamrznutia, ktorý sa prejavuje prakticky u každého pacienta s týmto onemocnením. K tomuto javu dochádza napríklad tak, že človek kráča a z ničoho nič zastane. Vtedy treba pacienta fyzicky podnietiť, aby urobil „nový“ krok a pokračoval v chôdzi.
„Tú istú ꞌpomocꞌ poskytuje aj nami ponúkané chodítko. Ak človek oň sa opierajúci zastane, pred jeho nohami sa rozsvieti zelená laserová čiara. A jeho podvedomou reakciou je túto čiaru prestúpiť, takže znovu začne kráčať,“ M. Zeman vysvetľoval jednu zvláštnu, ale overenú reakciu na „zamrznutie“.
■ Vozík riadený hlavou sa „motal“ po Salóne
Pri výpočte noviniek spoločnosti Letmo na Salóne by sme mohli predstaviť stropný zdvihák Oxford Elara s ideálnym riešením pre splnenie potrieb týkajúcich sa zdvíhania a presunu či doplnky JAY pre komfortné uchytenie chodidiel a nôh na invalidnom vozíku. Zaznamenali sme aj novú produktovú ponuku Quokka na tohtoročné leto v podobe špeciálneho pohára, ktorý možno položiť priamo na vozík. Túto značku sme doposiaľ poznali ako dodávateľa šikovných taštičiek pripevnených priamo na vozík.
My sme si však na záver nechali jednu výstavnú perličku, ktorá len naoko nesúvisí s tým, čo predstavilo Letmo na Salóne v Senci a Košiciach. Ide o elektrický invalidný vozík, ktorý je možné ovládať len hlavou. Niektorí návštevníci podujatia v Senci si dokonca vyskúšali, aké to je, keď sa vozík pohybuje bez toho, aby položili ruku na joystick.
So špičkovou technologickou novinkou do Senca prišla maďarská spoločnosť Now Technologies, ktorá vznikla v roku 2014 s cieľom vyvíjať zdravotné kompenzačné pomôcky pre ľudí so zdravotným postihnutím. A jedným z výstupov tejto start up firmy je aj ovládanie vozíka hlavou, čo na Salóne predviedol Mark Istvan.
„Budapeštianska spoločnosť nám navrhla spoluprácu pri uplatnení ich sofistikovane vyvinutých joystickov na slovenskom trhu. To však nie je veľmi dobre možné, pretože Letmo nemôže z ponúkaných vozíkov odmontovať ovládacie zariadenia a vkladať tam iné, hoci lepšie,“ vysvetľoval M. Zeman, no možnú spoluprácu s Now Technologies, avšak na inej úrovni úplne nezavrhol.
Maďarská spoločnosť vo vývoji systému ovládania vozíkov hlavou pokročila značne dopredu. Vyvinuli zlučovací elektronický systém, ktorý sa zapojí do systému ovládania bežného elektrického vozíka. Následne, s použitím súpravy Gyroset Glory, ktorú má užívateľ umiestnenú ako čelenku na hlave, môže ovládať väčšinu elektrických invalidných vozíkov. A práve to môže byť cesta, po ktorej sa niekedy v budúcnosti bude spoločne uberať Letmo s Now Technologies.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/sexualna-asistencia-v-cesku/
https://www.vozickar.info/ares-na-salone/