Levanduľová farma je posledným „novým“ svetom Stanislava Bízu
ČLÁNOK PONÚKA: Výlet do vinárskej oblasti Pálava na južnej Morave, kde medzi tradičnými vinohradmi do fialova rozkvitá doďaleka voňajúca Levanduľová farma, ktorá sa pre upokojenie výrobcov bakchusovho moku preliala aj do ružového vína.
Skutočne netradičný pohľad – „potôčiky“ levanduľových voňavých pásov vo vinárskej oblasti na južnej Morave. Fialová žiarivá farba okrasnej a liečivej rastliny zatieňuje tradičný viničový kolorit celého regiónu. Vinári ju v roku 2014 vnímali takmer ako inváznu (škodlivú) rastlinu. Z našej vinárskej Pálavy sa nikomu francúzske Provensálsko vytvoriť nepodarí, hovorievali. Opojná vôňa levandúľ (vďaka vinárovi Petrovi Vaněkovi z Veľkých Bíloviec) sa však vliala aj do vína (Levandulíno). A pálavskí vinári sa upokojili. Levanduľová farma v malej obci Starovičky začala žiť v symbióze s nasledovníkmi božského Dyonýzosa (Bakchusa).
■ Svet handbike s viacerými národnými rekordmi
Za týmto kratučkým priam rozprávkovým príbehom sa schováva Stanislav Bíza (37). Ako 24-ročný po páde z výšky asi 20 metrov pri výcviku paraglidingu ochrnul od pása dole. Svet naplnený vôňou benzínu a motorového oleja sa pre neho ako automechanika v rodinnej firme stal neprístupný. Mesiace pobytu v nemocnici a v rehabilitačných centrách boli spojené nielen s cvičením. Myseľ si neustále „zamestnával“ uvažovaním o tom, ktorým smerom sa bude uberať jeho „nový“ život.
Vrátil sa do rodinnej firmy, kde ho však čakala (už len) administratíva a kancelária. A niekedy vtedy objavil svoj „nový“ svet – jazdu na bicykli pre vozičkárov (handbike). A cítil sa v ňom ozaj pohodovo. Jazdil po pretekoch českého, európskeho i svetového pohára. Niekoľkokrát štartoval aj na majstrovstvách sveta. A to skutočne úspešne.
„Som postavou vrchár, takže mi išli časovky, v tých som trojnásobný majster Českej republiky,“ pochválil sa Stanislav Bíza. „Túžba byť v handbike čo najlepší, cestovať po Európe alebo presunúť sa ponad oceánom do Kanady, ale hlavne stretávať všade fajn ľudí, ma vždy posúvalo dopredu.“
Jeho rodičia po prvom desaťročí tohto milénia však už boli unavení z náročného podnikateľského života. Rozhodli sa predať svoju firmu, no tým postavili vlastného syna pred dilemu. V Česku, rovnako ako na Slovensku, športovci s telesným znevýhodnením sa nemôžu vydať na profesionálnu dráhu. Nevyžili by zo „žobračenky“ v podobe štátnych dotácií pre parašport. A tak Stanislav Bíza rozhodoval medzi dvoma možnosťami – zamestnať sa alebo zamestnávať iných.
■ Na farmu sú prednostne prijímaní ľudia s postihnutím
A presne tu sa začína rozvíjať príbeh z úvodu tohto príspevku. Stanislav Bíza si tentokrát vybudoval sám svoj vlastný voňavý svet. Najprv ale odpoveď na otázku, ktorú majú mnohí na jazyku – Prečo levanduľová farma a nie nový vinohrad?
„Práve preto vinohrad nie, lebo všade naokolo je ich hodne,“ hovoril o svojich vtedajších pohnútkach Stanislav Bíza. „Chcel som prísť s niečím novým, zaujímavým, perspektívnym. Zvažoval som viacero alternatív, ovplyvňovali ma podnety, asociácie z detstva, od mojej bývalej priateľky… Nakoniec padlo rozhodnutie a zrodila sa levanduľová farma.“
Stano so svojím niekdajším trénerom handbike Marekom Svobodom, ktorý mal viac skúsenosti s podnikaním, vysadili prvých viac ako 40-tisíc kríkov levandule. A dnes je to farma so 70-tisíc kermi levandule na necelých štyroch hektároch. V čase kvitnutia Bízova farma ponúka v našich zemepisných šírkach nezvyčajnú doplnkovú zážitkovú formu výletu.
Levanduľa sa na južnej Morave pestuje bez chemického ošetrenia, preto je ideálna pre použitie v potravinárstve, pri tvorbe dekoratívnych, relaxačných a kozmetických výrobkov. Túto hlavnú pracovnú náplň má v popise práce 35 pracovníkov, z ktorých viacerí majú závažné telesné postihnutie. S. Bíza totiž vytvára pracovné podmienky v chránenej dielne pre tých, ktorí chcú napriek svojmu hendikepu aktívne žiť.
„Niekedy je zložité nájsť kompromis medzi zdravotným stavom, teda schopnosťou zvládnuť určitú manuálnu činnosť a tým, čo od daného pracovníka požadujeme. Sú to veľmi citlivé situácie, no zatiaľ sa nám darí k spokojnosti obidvoch strán nájsť tú najvhodnejšiu formu ich zapojenia do práce,“ vysvetľoval S. Bíza.
■ Levanduľová farma s množstvom zaujímavých výrobkov
Teraz už prijmite pozvanie do e-shopu spoločnosti Levanduľová farma z južnej Moravy. Vankúše a plátenné zvieratká či sviečky voňajúce levanduľou sú „povinným“ sortimentom tohto typu obchodu. Aj v tomto segmente sme však našli nezvyčajnú ponuku – bedrohrej. Vankúšik predĺženého tvaru je vhodný najmä pre umiestnenie v oblasti bedrovej chrbtice, ale možno ho použiť aj na ostatné miesta na tele. Je vyplnený pšenicou so štipkou sušenej levandule lekárskej, ktorá po zahriatí vytvorí jemnú a veľmi príjemnú vôňu. Vankúšik možno nahrievať v mikrovlnej rúre alebo na radiátore.
Polosladké moravské zemské víno Zweigeltrebe rosé s levanduľou sme už spomínali. Do tohto sortimentu patrí aj levanduľová bio limonáda. Popri sirupe a čokoláde spomenieme ešte jeden zaujímavý potravinársky produkt – levanduľovú kávu. V tomto výrobku nájdete ideálne spojenie výbornej kávy arabica z pražiarne Coffespot s bio levanduľovým kvetom z južnej Moravy.
Kozmetické účinky levandule ani netreba spomínať. Pozná a vyhľadáva ich nejedná žena. Aj z tohto sortimentu je v e-shope Levanduľová farma niekoľko zaujímavých výrobkov.
„Skôr upriamim pozornosť na zdravotné účinky levandule. Celkovo upokojuje organizmus, má však aj antiseptické účinky, ktoré sú najviac koncentrované v levanduľovom oleji. Ten by mal mať každý doma v lekárničke. Pri odreninách, po uštipnutí hmyzom stačí dané miesto jemne potrieť a pozitívny výsledok sa prakticky okamžite prejaví. Ja osobne používam levanduľový olej na sennú nádchu. Stačí ráno natrieť sa pod nosom a máte celý deň pokoj,“ hovoril o nie veľmi známom využití levandule S. Bíza.
■ Mesiace testov, aby ju levanduľa nezabila
Na záver ponúkame aktuálny rozhovor so Stanislavom Bízom, ktorý dokázal v invalidnom vozíku na zelenej lúke vybudovať prosperujúcu spoločnosť Levanduľová farma.
● Podľa odborníkov existuje 39 druhov levandúľ s farebne odlišným kvetenstvom. Ktoré z nich nájdeme na vašej farme?
– V súčasnosti pestujeme na necelých štyroch hektároch dva základné druhy. Levanduľu lekársku používame v látkových výrobkoch a hlavne v potravinárstve, kde sa jej chuť krásne prepája so základnými produktami. Druhou pestovanou levanduľou je vyšľachtená odroda Lavandin, ktorá prioritné využitie v kozmetike. Tiež na destiláciu oleja pre použitie v mydlách, sviečkach a ako prírodný repelent.
● Aké jesenné práce v súčasnosti prebiehajú na farme, aby aj o rok zakvitol fialový „koberec“ plný omamnej vône?
– Najnáročnejšie práce už máme za sebou. Úroda už je, ako sa vraví, pod strechou. Momentálne pripravujeme kríky na prezimovanie, v novembri budeme dosádzať nové trsy v jednotlivých riadkoch, aby boli kompaktné a bez medzier. No a samozrejme zabúdať nesmieme, keďže sme biofarma, na ručné a strojové odburiňovanie celej plochy. To je piplavá, ťažká práca… Nekonečný boj. Burina totiž rastie aj keď je sucho. 🙂 Nikdy sa jej nezbavíš.
● Na ktorý z terajšie produktov ste vy osobne najviac hrdý, o ktoré produkty je medzi zákazníkmi najväčší záujem? A máte v pláne vyrábať z levandule niečo nové?
– Určite áno, stále pripravujeme nové produkty, niekedy je to dlhší proces. Zvlášť u potravín, pretože sa snažíme, aby chuť bola vyložene vyvážená. Najväčším hitom tohto roku je naša Levandulimo – teda levanduľová limonáda. Tú sme ladili a testovali viac ako rok, aby chuť bola zaujímavá a levanduľa ju „nezabila“. V záverečnej príprave máme niekoľko noviniek, ale zatiaľ bohužiaľ nemôžem viac prezrádzať 🙂
„ZÁKLADOM PRE KAŽDÉHO VOZIČKÁRA JE POZITÍVNA MYSEĽ“
● Je možné si vaše výrobky ponúkané v e-shope objednať aj zo Slovenska?
– Áno, určite je to možné. Teraz pripravujeme v spolupráci s dopravcom rozšírenie doručovania objednaného tovaru pre slovenských zákazníkov. Základnou podmienkou je, aby bola pre nich preprava cenovo výhodná a komfortná.
Objednávka zo Slovenska sa v súčasnosti robí klasicky v e-shope s uvedením dopravy. Následne je slovenský zákazník telefonicky kontaktovaný. Stanoví sa mu prepočet nákupu na eurá, ktoré uhradí určenej českej banke. Po zaplatení mu Levanduľová farma tovar doručí dohodnutým spôsobom.V záverečnej príprave je nový, progresívnejší systém, ktorý umožní zasielanie objednávok v rámci celej Európskej únie priamym prevodom na eurá alebo zasielaním na dobierku. Cena dopravy pri štandardnom objeme zásielky bude päť až sedem eur. Funkčný by mal byť v priebehu 2 – 3 týždňov.
●A teraz na trochu osobnejšiu tému. Vozík predstavuje v aktívnom podnikateľskom živote určité obmedzenie. Čo vás najviac trápi/hnevá, že kvôli svojmu telesnému hendikepu nemôžete robiť?
– Ja už to ani ako nejakú prekážku neberiem. Je to skôr o tom, že keď niekam idem na schôdzku, väčšinou im zabudnem povedať, že som na vozíku. A potom je to niekedy zložitejšie s dostupnosťou do niektorých budov. Inak, základom pre každého vozičkára je pozitívna myseľ. Pri prekonávaní bariér, nielen architektonických sa prakticky vždy nájde prijateľné riešenie.
● Súťažne ste jazdil na handbike, dostanete sa naň aj popri podnikaní?
– To je „zapeklitá“ otázka. Tento rok som na ňom sedel len raz a najazdil asi 15 km. To sa s „pretekárskymi“ rokmi, kedy som počas tréningov a súťaží odjazdil aj tritisíc kilometrov ročne, vôbec nedá porovnávať. Potrebný pohyb mi teraz nahrádzajú poľné práce. Mojou posilňovňou je dnes napríklad obsluha rotačnej plečky na burinu. Fyzicky je táto práca porovnateľná s poriadnou porciou kilometrov 🙂
Viete, že levanduľa:
♦ sa v starom Egypte používala pri mumifikácii faraónov?
♦ je afrodiziakum? Už slávna Kleopatra si vďaka parfumu z levandule omotala okolo prsta veľkých rímskych vojvodcov Júliusa Caesara a Marka Antonia.
♦ v stredoveku slúžila ako ochrana pri morových epidémiách?
♦ sa vo francúzskych triedach zvykne rozdrviť, aby sa rušiví a nervózni žiaci upokojili?
♦ sa v Španielsku používa pri liečbe cukrovky?
♦ má výrazné antibakteriálne, antiseptické, analgetické a antidepresívne vlastnosti, urýchľuje hojenie rán a uľahčuje vykašliavanie?
♦ odpudzuje myši, muchy a iný hmyz, dokonca aj rôzne roztoče, takže sa používa na prevoňanie posteľnej bielizne či oblečenia?
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/oblecenie-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/jozef-bakos-vyraba-kompenzacne-pomocky/