Lov bažantov v prírode bol vzor i inšpirácia zároveň
Dokonalý vzor pre všetkých, ktorí sú odkázaní na pohyb v invalidných vozíkoch.
Keď nebol na rodeu, chytal ryby alebo sa s puškou prechádzal po revíri.
Intenzívnym cvičením sa podarilo čiastočne obnoviť funkčnosť horných končatín.
„Invalidné vozíky“ v divočine sa aktívne zapojili do lovu divých bažantov.
Pri každom zdravotnom postihnutí nájdeme jednotlivcov, ktorí sú pre ostatných príkladom, nasledovaniahodným vzorom. Je na tých ostatných, do akej miery budú svojich lídrov nasledovať, nakoľko sa im budú chcieť podobať. A v tomto prípade nie je podstatné, či svoj vzor spoznali osobne, počuli o ňom alebo si prečítali jeho príbeh. Rozhodujúce je len to, či chcú kráčať dopredu alebo radšej ostanú sedieť v kúte.
Dlho hľadal vzor, nakoniec sa ním stál on sám
Príbeh Clinta Robinsona zo štátu Utah (USA), ktorý má jednoznačné vodcovské črty, je toho príkladom. Svojím aktívnym životom to s ťažkým zdravotným postihnutím denno-denne potvrdzuje. Jerry Schlappi, jeho dlhoročný spolupracovník sa o ňom vyjadril:
„Clint je dokonalý vzor pre všetkých ľudí, ktorí sú odkázaní na pohyb v invalidnom vozíku. Aj so svojím postihnutím si dokáže plniť svoje sny. Sebe aj iným dokazuje, že sa dá kráčať dopredu napriek zdravotnému hendikepu.“
Clint Robinson sa ako mladý muž chcel stáť slávnym kovbojom, ktorý rukami spacifikuje mladého býčka, sám ustajní stádo. Pravidelne chodil na súťaže, zdokonaľoval sa. Keď nebol na rodeu, chytal ryby alebo sa s puškou prechádzal po revíri. Presne také mal plány v ten osudný víkend – v sobotu rodeo, v nedeľu rybačka.
Nakoniec všetko dopadlo inak. Clint sa dostal do bezprostrednej blízkosti rozzúreného býka. Kôň sa splašil a vyhodil Clinta zo sedla. Ten dole hlavou narazil do zábradlia. V bezvedomí ho vyniesli z arény a okamžite odviezli do nemocnice. Po dvoch dňoch, keď sa vrátil medzi živých, sa dozvedel, že už nikdy nebude chodiť.
Zlomený krčný stavec prerušil miechu a Clint ochrnul od krku dole. V nemocnici a v rehabilitačných centrách strávil viac ako šesť mesiacov. Podarilo sa mu čiastočne obnoviť funkčnosť horných končatín. A preto z času na čas mohol použiť a aj používa špeciálne upravený elektrický invalidný vozík.
Clint dlho hľadal vzor, ktorý by ho ťahal dopredu, ktorý by bol na tom zle, ale predsa len o niečo lepšie ako on sám. Zbytočne, nenašiel ho. A tak sa rozhodol, že on bude vzor a ostatní sa budú snažiť dostať na jeho úroveň. Začal organizovať rôzne pochody a prechody v invalidných vozíkoch, rybačky, návštevy rôznych atrakcií. A v týchto aktivitách nepoľavil ani po troch desaťročiach, takže pre mnohých je vzor hodný nasledovania.
Pre mnohých je vzor, ktorý inšpiruje
Vlani sa mu napríklad po prvý raz podarilo zorganizovať aj poľovačku. Podujatie pod názvom Invalidné vozíky v divočine bolo zamerané na lov bažantov. Ľuďom v invalidných vozíkoch pomáhali zdraví poľovníci, ale konečný výstrel bol na osobách s poruchami chôdze. Ako sa vyjadril Clint Robinson, touto akciou chcel ľuďom ukázať, že nemusia sedieť doma, lebo s asistentom sa dostanú aj do prírody.
Najmladšou účastníčkou nevšednej poľovačky bola len trinásťročná Megan Cowleyová. Podujatia sa, samozrejme, zúčastnila s rodičmi. Otec je vášnivý poľovník a mama ho často na potulkách lesom sprevádza. Rodičia dcére často hovorili, že môže robiť čokoľvek, oni len musia nájsť spôsob, ako to zabezpečiť.
„Je úžasné vymyslieť program, ktorý našu dcéru zaujme. Bolo to parádne podujatie a my sme rady vonku. Veď dcéra sa mohla zoznámiť s ľuďmi, ktorí sú tiež vo vozíku. Vzniknúť z toho môžu nové zaujímavé priateľstvá“ povedala Cindy Cowleyová.
A všetci svorne apelovali na Clinta, aby tohto roku opäť zorganizoval nielen poľovačku, ale aj ďalšie vydarené akcie. Všetci ho považujú za svoj vzor, pretože napriek závažnému hendikepu pomáha iným. Nielen organizovaním voľnočasových aktivít, ale aj radou ako prekonávať ťažké zdravotné postihnutie v každodennom živote.
(j.szabo@vozickar.sk)