Marise Hamamoto: „Doviesť sociálne hnutie súboru až k inklúzii“
Marise Hamamoto dostala výchovné zaucho, aj tak to nepomohlo.
Zvyšiť kvalitu tanečných metód pre ľudí so zdravotným defektom.
Napriek infarktu miechy o dva mesiace takmer vyliečená bola prepustená z nemocnice.
Svoje šťastie našla v učení ľudí so zdravotným postihnutím tancovať.
Človek má niekedy pocit, že osud každého z nás je samostatná entita. S vlastným rozumom snažiacim sa vždy presadiť svoje naplnenie. A ak daný jedinec nekráča „predurčenou“ cestou a jeho „čiara osudu“ je dostatočne silná, zasiahne neúprosná karma. A donúti neposlušného človiečika vrátiť sa k naplneniu predurčeného záveru pozemského putovania. A zrejme takéto výchovné zaucho dostala Marise Hamamoto, Američanka japonského pôvodu.
Infarkt miechy je nezvyčajné ochorenie
Už ako šesťročná sa Marise rozhodla, že sa stane baletkou. Tomuto cieľu podriadila všetku svoju aktivitu. Prvá pohroma prišla, keď mala dvanásť rokov. tréner jej povedal, že na balet nemá vhodnú postavu. Zrejme prvé varovanie silného osudu nepomohlo.
Hamamoto sa posunula len o kúsok vedľa, začala sa venovať modernému tancu. Až tak intenzívne, že sa prihlásila k jeho štúdiu na vysokej škole – na Keio university v Tokiu. Na jednej hodine moderného tanca jej však odrazu ochrnuli ruky. Asi po minúte jej neprirodzene skrútilo nohy a Marise ochrnutá od krku dole padla na zem. Druhá rana osudu už bola silnejšia.
Lekári konštatovali, že ju postihlo nezvyčajné ochorenie –infarkt miechy. Hamamoto upozornili, že už zrejme nikdy nebude tancovať, je možné, že ani samostatnú chôdzu nezvládne. Napriek týmto negatívnym prognózam Marise Hamamoto o dva mesiace neskôr odkráčala z nemocnice po vlastných nohách. Ako pripomienka na prežitú traumu jej ostala čiastočne paralyzovaná ľavá ruka a mala tiež mierne necitlivé ľavé rebrá.
A Marise sa niekoľko rokov smerom k tanečnému parketu ani neotočila. K zásadnému obratu došlo v roku 2010, teda štyri roky po jej úraze. Uvidela tancovať zdravých ľudí s tanečníkmi v invalidných vozíkoch. Sen o umeleckom pohybe podfarbenom hudbou znovu vystúpil na najvyššiu priečku. A tak Marise Hamamoto vytvorila spoločnosť Infinite Flow, v ktorej sa učia tancovať ľudia v invalidnom vozíku.
Prelomiť vznikajúce zdravotné a sociálne prekážky
Spoločnosť so sídlom v Los Angeles začala okamžite zbierať úspechy a ocenenia. A to vďaka svojej umeleckej riaditeľke. Marise Hamamoto vie ponúknuť svojim klientom to, čo sa im bude páčiť. Infinite Flow vystupoval okrem iného na podujatiach spoločnosti NBC Today, Good Morning America, Refinery 59 či v divadle Apple Steve Jobs Teatre. Z viac ako dvoch desiatok ocenení spomeňme cenu Učiteľ tanca, program Fellow 2018 či ocenenie Keio university SCF Award.
Marise Hamamoto veľmi aktívne propaguje činnosť „svojho“ súboru. Okrem iného tvrdí, že konečným cieľom je doviesť sociálne hnutie súboru až k inklúzii v masovom meradle. Jej víziou je viesť medzinárodnú tanečnú spoločnosť, členmi ktorej budú zdraví, aj tí nielen s telesným, ale aj s mentálnym postihnutím. Ako sa vyjadrila Hamamoto, jej cieľom tiež je zvýšiť kvalitu tanečných metód pre ľudí so zdravotným postihnutím. A to všade v civilizovanom svete.
Infinity flow je prvou americkou spoločnosťou, ktorá sa prioritne venuje umeleckej práci s ľuďmi s trvalým zdravotným defektom. Jej cieľom je prelomiť zdravotné a sociálne prekážky vznikajúce pri zapájaní sa do týchto aktivít.
Marise Hamamoto pripomenula, že pri nácviku nového tanca až 90 percent nácvikových tanečných prvkov vzniká systémom omyl – úspech. Ale taká je prakticky všetka práca s osobami so zdravotným postihnutím, Veď individuálny prístup je základnou metodikou práce s ľuďmi, ktorí sú trvalo zdravotne hendikepovaní.
(j.szabo@vozickar.sk)