Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím si pripomíname po 23. raz
Už sme si zvykli, že takmer každý deň v roku si pripomíname nejaký medzinárodný, európsky či národný sviatok. Sú pamätné dni, ktoré majú väčší význam, no ale aj také, ktorých posolstvo je skôr úsmevné. Dnes, v tretí decembrový deň, si pripomíname jeden z tých význačnejších – Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Štatisticky patrí tento deň viac ako jednej miliarde ľudí, pretože približne 15 percent svetovej populácie, má nejaký druh zdravotného postihnutia.
Tento medzinárodný deň ustanovilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (OSN) rezolúciou č. 47/3, ktorú delegáti prijali 14. októbra 1992. Jeho hlavnou ideou je upozorniť na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, pochopiť ich, podporiť ich práva a vytvoriť dôstojné podmienky pre život. Navyše, každý rok má Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím stanovené aj čiastkové ciele. Rok 2015 je špeciálne venovaný vytváraniu miest prístupných pre všetkých, zlepšeniu kvality zhromažďovania štatistických údajov o zdravotných postihoch a rozvoju integrácie osôb s navonok neviditeľným postihnutím do spoločnosti.
Napriek tomu, že v zahraničí je každoročne Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím venovaná primeraná pozornosť a pri tejto príležitosti sa v rôznych častiach sveta konajú rôzne charitatívne a osvetové akcie, na Slovensku je medzi širokou verejnosťou povedomie o tomto medzinárodnom dni veľmi malé. Nie je mu venovaná takmer žiadna pozornosť. Možno aj toto je jedným z dôvodov, prečo je u nás integrácia zdravotne postihnutých ľudí do spoločnosti na tak nízkej úrovni.
Dôvodov je však určite viac. Jedným z nich je zrejme ten, že Slováci sú jedným z najmenej tolerantných národov v rámci Európskej únie. Táto nelichotivá charakteristika vyplynula z výsledkov najnovšieho celoeurópskeho prieskumu Eurobarometer, ktorý skúmal postoje Európanov k diskriminácii. Prieskum realizovala agentúra TNS Opinion & Social v období od mája do júna tohto roku. Okrem iného z neho vyplýva, že iba 66 percent opýtaných Slovákov by bolo s telesne postihnutým kolegom schopných pracovať bez nevraživosti. Je skutočne nepochopiteľné, že časti našich spoluobčanov prekážajú ľudia len tým, že sú niečím, za čo nemôžu, odlišní od ostatných.
Čo by sa malo v slovenskej spoločnosti zmeniť, aby sme sa nemuseli hanbiť za negatívne postoje voči zdravotne hendikepovaným osobám? V prvom rade by bolo žiaduce, keby poslanci národnej rady schválili také zákony, ktoré by integráciu zdravotne postihnutých ľudí do spoločnosti uľahčovali, aby nedochádzalo k segregácii tejto minoritnej komunity, o čom sme na portáli vozickar.sk už viackrát informovali. Mali by sme tiež využívať všetky dostupné možnosti rozvoja integrácie zdravotne postihnutých do spoločnosti, ktoré nám ako členskej krajine ponúka Európska únia. A nie tieto možnosti trestuhodne zahadzovať, akoby ich naša krajina vôbec nepotrebovala. O týchto „prešľapoch“ sme tiež na portáli viackrát informovali.
A čo by mohli kompetentní urobiť okamžite a následne oddnes každoročne? Mohli by Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím využívať na zvyšovanie povedomia o zdravotne postihnutej minorite ľudí medzi zdravou majoritou spoločnosti.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-1/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-2/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-3/
https://www.vozickar.info/zeman-slovensky-zakon-tresta-aktivitu/
https://www.vozickar.info/vsetci-maju-plnu-hubu-integracie-ale/
https://www.vozickar.info/konflikt-kvoli-zakonu-c-4472008/
https://www.vozickar.info/podpiste-tuto-peticiu-vyzyva-zitnanska-aby-osoby-ztp-neboli-trestane-za-prijimanie-darov/
https://www.vozickar.info/pripojte-sa-k-peticii-aby-ste-neprichadzali-o-kompenzacne-prispevky/
https://www.vozickar.info/dalsia-peticia-v-prospech-hendikepovanych/
https://www.vozickar.info/europsky-preukaz-zdravotneho-postihnutia/
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/