Jozef Metelka: „Je veľmi pravdepodobné, že o rok už budem reprezentovať Veľkú Britániu“
Slovenský reprezentant Jozef Metelka na februárovom svetovom šampionáte v dráhovej paracyklistike v americkom Los Angeles opäť dosiahol vynikajúce výsledky. Po striebre v disciplíne 1 km s pevným štartom vybojoval zlato v stíhacích pretekoch jednotlivcov na 4 km v kategórii C4. Tridsaťročný rodák z Piešťan vo finále zdolal Austrálčana Kyla Bridgwooda tak suverénne, že ho dostihol o celé jedno kolo. A tak počas celého roka 2017 bude znovu jazdiť v dúhovom drese.
Štvornásobný svetový šampión a po vlaňajšej paraolympiáde v Rio de Janeiro dvojnásobný paraolympijský víťaz (v Brazílii získal aj jednu striebornú medailu) ochotne odpovedal na redakčné otázky. Portál vozickar.sk v rozhovore ako prvý prináša (takmer) jednoznačnú odpoveď na otázku, či aj v budúcom roku bude J. Metelka, náš najúspešnejší (para)športovec reprezentovať Slovensko.
-
Výsledky sú zrkadlom úsilia vloženého do tréningu
- Zhodnoťte majstrovstvá sveta v dráhovej paracyklistike v Los Angeles z pohľadu dosiahnutých výsledkov a kvality súperov?
– Tohtoročne majstrovstvá sveta boli potvrdené doslova o päť minút dvanásť. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) nám oznámila, že MS sa uskutočnia len mesiac pred ich začiatkom. Na prípravu bolo neskutočne málo času a nástup na šampionát bol priam raketový. Výsledky určite odzrkadlili úsilie, ktoré bolo vložené do tréningu. No hovoriť o nejakej samozrejmosti pódiového umiestnenia na tak vysoko postavenom podujatí sa nikdy nedá. S trénerom (Angličan Kyleigh Manners – pozn. autora) sme mali plán a dúfali sme, že bude fungovať. Mal som šťastie, že to, čo sme natrénovali, stačilo. A ja mám možnosť si opäť obliekať dúhový trikot počas roku 2017.
- Meno J. Metelka je známe už aj medzi zdravými cyklistami. Vzhľadom na výraznú dominanciu v paracyklistike, máte ešte motiváciu súťažiť v tejto kategórii?
– Výsledky, aké doteraz dosahujem, nie sú samozrejmosťou. Treba, aby všetko do seba zapadlo v ten správny čas na správnom mieste. Ja to považujem za trénerské umenie, ale i veľké šťastie. Moji súperi trénujú určite veľmi poctivo a snažia sa dosiahnuť to absolútne najlepšie umiestnenie. Ja som len bol doposiaľ o kusoch úspešnejší v koncovke. To však neznamená, že by som ich mal podceňovať. Motivácia nezáleží od toho, proti komu pretekám, keď chcem prekonávať sám seba.
- Aký máte aktuálny program, na ktorých pretekoch bude meno J. Metelka uvedené v štartovacej listine?
– Veľmi rád by som tento rok vyhral svetový pohár a tak dosial hetrik. Potom sú tu ešte oveľa významnejšie MS v Južnej Afrike na ceste, kde tiež túžim získať titul majstra. Týmito pretekmi zvŕšim moje pôsobenie v paracyklistike a vrhnem sa na svetovú dráhovú elitu a pokúsim sa zabojovať o účasť na dráhových MS 2018.
-
Profi jazdci by si dávali amputovať ruky, nohy…
- Vašou veľkou ambíciou je súťažiť na svetových podujatiach so zdravými cyklistami. Prečo sa nezúčastnite, aj keď ste to veľmi chceli, nadchádzajúcich MS v Hongkongu?
– Žiaľ, UCI mi neposkytla divokú kartu a ani žiadnu inú alternatívu. Po Riu už nebol dosť pretekov, kde by som mohol nazbierať dostatočný počet bodov. Navyše, Slovenský zväz cyklistiky sa rozhodol nevyhlásiť 4 km stíhacie preteky na majstrovstvách Slovenska. To znamenalo, že už som nemal šancu dostať body ani za tohtoročné majstrovstvá Slovenska, ktoré by sa rátali do rebríčka UCI. Myslím, že to je veľká škoda a dúfam, že v budúcnosti bude spolupráca medzi mnou a zväzom cyklistiky na lepšej úrovni.
- Niektorí odborníci sú proti spoločným štartom hendikepovaných a zdravých športovcov. Tvrdia, že zdravý športovec sa stáva hendikepovaný, pretože si nemôže vymeniť nohu (ospravedlňujeme sa za tak trochu zvulgarizované zjednodušenie) podľa, povedzme poveternostných podmienok, fyzickej záťaže a pod. Ako vnímate túto polemiku, skutočne môže hendikepovaný paracyklista získať nejakú výhodu vhodnou, sofistikovanou protézou?
– O takýchto úvahách som ešte nepočul. Skôr naopak, všetci to vnímajú veľmi pozitívne. Dôkazom je aj to, že UCI mi dala možnosť štartovať na svetovom pohári v Glasgowe či na medzinárodných pretekoch v Portugalsku. V prípade, že by to bola výhoda, tak predpokladám, že by si profi jazdci vo world tour teamoch dávali amputovať ruky, nohy, možno v niektorých prípadoch aj hlavu. Zatiaľ som tento trend ale nepostrehol.
- Vzhľadom na súčasnú konkurenciu, aké umiestnenie medzi zdravými športovcami vo vašej najsilnejšej súťaži by ste reálne mohli dosiahnuť? Kedy by pri vyhlasovaní víťazov zaznelo meno Metelka?
V prípade, že sa sústredím len na dráhu, tak do dvoch rokov budem stáť na pódiách medzinárodných súťaží.
-
J. Metelka – žiadna konkrétna ponuka zo Slovenska nie je
- A teraz na druhú, takpovediac, najdôležitejšiu tému. Už dlhé roky trvalo žijete v Anglicku, máte anglického trénera. Vraj už je „spísaná“ ponuka s benefitmi, ktoré sa neodmietajú. Takže, je reálny predpoklad, že o rok už budete reprezentovať Veľkú Britániu? Čo konkrétne by ste získali, keby ste zmenili občianstvo?
– Teraz, keď odpovedám na túto otázku, je piatok 17. marca, 15.03 h. A keďže žiadna konkrétna ponuka zo Slovenska nie je, tak je veľmi pravdepodobné, že o rok už budem reprezentovať Veľkú Britániu. To sa však môže zmeniť v prípade, ak v krátkej, dohľadnej dobe dostanem ponuku zo Slovenska, ktorá by bola porovnateľná. O konkrétnostiach hovoriť nebudem, keďže ešte nič nie je jasné.
- Ak porovnávame podmienky podpory športu na Slovensku a v Anglicku, finančné zabezpečenie daného športu a vrcholových športovcov, ale aj serióznosť vzťahov, ostrovná krajina, ktorá je pre vás druhým domovom, má jednoznačne navrch. Čo bude dominantné pri rozhodovaní sa o tom, aká vlajka na súťažiach bude pri mene J. Metelka?
– Športovec dosahujúci jedny z najlepších výsledkov na svete si isto zaslúži adekvátne podmienky, ktoré by boli porovnateľné s inými špičkovými športovcami. Taktiež aj športovec musí myslieť na koniec kariéry. Tá športová nie je nekonečná, ba netrvá ani tak dlho ako tá na pracovnom trhu v iných oblastiach života. Za výsledky, ktoré som dosiahol počas uplynulých štyroch rokov, si zaslúžim mať vytvorené podmienky zodpovedajúce môjmu prístupu, výsledkom a odhodlaniu zdokonaľovať sa v mojom sporte. Verím, že tým, čo dosahujem, reprezentujem Slovensko na veľmi vysokej medzinárodnej úrovni. A zároveň pomáham motivovať populáciu k aktivite, ktorá štát potenciálne odbremení od zdravotníckych výdavkov alebo prispeje k zlepšeniu ekonomiky. Rozhodujúcim faktorom budú podmienky na reprezentáciu a finančne zázemie.
-
Reflexia na momentálne slovenské problémy
- Čo by sa v slovenskej spoločnosti malo zmeniť, aby sa také defektné vzťahy v starostlivosti o šport a športovcov stali minulosťou?
– Zodpovedanie takejto otázky treba nasmerovať skôr na politikov a kompetentných ľudí v športovej branži. Možno by vyčerpávajúca odpoveď každého športu na takúto otázku slúžila ako reflexia na momentálne slovenské problémy. Takto by sa isto podarilo sústrediť myšlienky na hľadanie a najmä nájdenie riešenia.
Foto: http://www.jozefmetelka.com
Kto je kto
Piešťanec Jozef Metelka (31) po absolvovaní gymnázia Pierra de Coubertin odišiel do Anglicka. Už v prvom roku svojho pobytu v Anglicku si v Londýne založil firmu zaoberajúcu sa predajom tenisových potrieb a trénerstvom. Neskôr si chcel založiť športovú akadémiu s obchodom. Súčasne začal študovať Šport a trénerstvo na Oxford Brookes University v Oxforde. Plánované životné ciele mu skomplikovala nehoda na motorke, ktorej účastníkom sa stal v marci 2009. Následkom zranení, ktoré pri nehode utrpel, mu museli amputovať časť ľavej nohy pod kolenom.
Jozef športoval odmalička. Od svojich troch rokov lyžuje a bicykluje, v šiestich začal hrávať tenis. Tenis, lyže a kolesá ho sprevádzajú celým životom. Hoci robil aj iné športy, po úraze sa profesionálne sústredil na cyklistiku. V slovenskom paraolympijskom športe výrazne zarezonovalo jeho meno v septembri 2013, keď sa postaral o famózny úspech. V poslednom kole Európskeho pohára v Prahe porazil šesťnásobného paraolympijského víťaza Jiřího Ježka.
V septembri roku 2016 sa J. Metelka zúčastnil svojej prvej paraolympiády v Rio de Janeiro. Vo svojej hlavnej disciplíne – stíhacie preteky mužov kategórie C4 na 4 kilometre – sa stal suverénnym víťazom. Druhú zlatú paraolympijskú medailu získal v časovke na 30 kilometrov (C4) s časom 37:52.84 min. Pri priemernej rýchlosti 47,518 km/h sa ako jediný jazdec dostal pod hranicu 38 minút. Striebornú medailu získal v pretekoch na 1 km s pevným štartom.
Majstrom sveta v stíhacích pretekoch na 4 km v paracyklistike sa J. Metelka stal v rokoch 2014 – 2017. Úspechy dosahuje aj medzi zdravými cyklistami. Naposledy v závere minulého roka na pretekoch Sangalhos – Anadia v Portugalsku skončil na 7. mieste. V marci 2016 v Montichiari (Taliansko) v cestných pretekoch zvíťazil. Všetkých zdravých súperov J. Metelka nechal za sebou aj v septembri 2015 v Pietermaritzburgu (Južná Afrika).
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/j-metelka-vzdy-skusam-pokorit-svoj-limit/
https://www.vozickar.info/hendikepovani-verzus-zdravi/
https://www.vozickar.info/z-ria-prileteli-slovenske-medaily/
https://www.vozickar.info/boccia-priviedla-andrejcika-na-paraolympiadu/