Jednoznačné zdôvodnenie podnikateľských aktivít miliardára Elona Muska
Musk dokáže svoje nápady dotiahnuť minimálne do podoby funkčných prototypov.
Najnovší produkt zlepší niektoré funkcie mozgu či dokonca vytvorí superčloveka.
Neuralink vyvíja alternatívne rádiové technológie na prenos vyššieho objemu dát.
Elon Musk pre zdôvodnenie svojich aktivít založil neziskovú organizáciu OpenAI.
Pohľad za obzory súčasnej vedy je mnohokrát diskutabilný, kontroverzný. Buď človeka osloví vizionár alebo ho zaujme spiatočník podporujúci cudzie záujmy snažiace sa niečím ovládnuť ľudstvo. Stačí spomenúť súčasnú pandémiu nového koronavírusu, povinné očkovanie proti vybraným ochoreniam či obyčajné povinné čipovanie psov. Pri všetkých týchto témach nájdeme oficiálne vysvetlenie, zdôvodnenie, ale aj množstvo konšpiračných teórií.
A aj naša dnešná téma sa isto zaradí do tejto kategórie. Zaujala nás totiž reportáž Mikročipy v mozgu vytvoria superčloveka. Elon Musk ukázal, ako môžu fungovať. V nedeľu 30. augusta bola zverejnená v sekcii Technológie v internetovom vydaní denníka Pravda z 30. augusta. Takže si prečítajte logické zdôvodnenie využitia nového mikročipu, čo konšpirátori isto náležite skomentujú.
Mikročip vložený priamo do mozgu je údajne blízka budúcnosť
Jednou z najvýraznejších futuristických aktivít tohto roka je dozaista mikročip, ktorý plánuje spoločnosť Neuralink implantovať priamo do mozgu človeka. Za touto ideou stojí známy vizionár Elon Musk, zakladateľ spoločností Tesla, PayPal či SpaceX. Musk. Je známy svojimi excentrickými nápadmi, ktoré ale ako jeden z mála dokáže dotiahnuť aspoň do fázy funkčných prototypov. Príkladom sú elektromobily Tesla či komerčné lety do vesmíru. K nim sa Musk so spoločnosťou SpaceX, podľa viacerých odborníkov, úspešne približuje. Takéto zdôvodnenie jeho aktivít je preto ešte účinnejšie.
Najnovší projekt spoločnosti Neuralink je len čerešničkou na torte. Musk počas prezentácie svojho aktuálneho projektu 28. augusta predstavil funkčný prototyp tohto zariadenia. S pomocou neho je možné vložiť do mozgu človeka mikročip a zlepšiť tak niektoré funkcie mozgu, teda aj schopností daného jedinca. Týmto spôsobom je možné vytvoriť aj superčloveka. Mikročip už spoločnosť vyskúšala na ošípaných, takže zdôvodnenie Muskových aktivít naberá na sile.
Demonštrácia vkladania čipu do mozgu je z pohľadu dnešnej reality až nadčasová. Zariadenie najprv vyvŕta do mozgu otvor veľkosti dvojeurovej mince. Následne pod kosť umiestni mikročip s elektródami zavedenými priamo do mozgu. V záverečnej fáze sa otvor čisto uzavrie, aby sa lebka mohla bezpečne zrásť.
“Je to ako hodinky Fitbit s malými drôtikmi vo vašej hlave,” uviedol kontroverzný americký miliardár.
Spomínaný postup už pracovníci spoločnosti vyskúšali na ošípanej s menom Gertrúda. Vedci zvieraťu do mozgu implantovali mikročip, ktorý bol následne pripojený ku koncovému zariadeniu. Čip zaznamenával detailnú mozgovú aktivitu. Treba však rátať s tým, že od reálneho využitia a implantovania čipu do tela ľudí Muska delí ešte veľmi veľa práce. Počas prezentácie sa však pochválil, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v júli 2020 schválil testovanie tohto zariadenia. Takže zdôvodnenie jeho použitia je už nepopierateľné.
Bližšie k vytvoreniu superčloveka alebo k telepatickej komunikácii
Mikročip komunikuje s mozgom pomocou 1 024 miniatúrnych elektród, ktoré sú umiestnené vo vrchnej časti mozgu. Informácie sa následne cez Bluetooth prenášajú do externého zariadenia. Keďže táto distribúcia dát nie je ideálna, Neuralink vyvíja alternatívne rádiové technológie. Po ukončení tohto procesu by nový systém mal zvládnuť prenos vyššieho objemu dát. V takom prípade by zdôvodnenie použitia novej technológie malo byť vo všeobecnosti akceptovateľné.
Jedným z krátkodobých cieľov Neuralinku je vytvoriť funkčné zariadenie, ktoré by mohlo pomáhať ľuďom s poranením miechy alebo vrodenými chybami. Musk ako zdôvodnenie uviedol jeden konkrétny príklad. Ak dokážete pomocou čipu zistiť, čo postihnutí ľudia chcú robiť so svojimi nepohyblivými končatinami, môžete pomocou druhého implantátu, v mieste poškodenia miechy, vytvárať nové nervové impulzy.
„Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude takto možné niektorým ľuďom vrátiť mobilitu,” neskrýval nadšenie Elon Musk.
Nebol by to Elon Musk, ak by so svojimi úvahami o využití mikročipov nezašiel ešte ďalej. Na prezentácii spomenul aj takzvanú koncepčnú telepatiu. Ako zdôvodnenie uviedol, že ľudia medzi sebou by namiesto písania a rozprávania využívali len myšlienkové pochody. Inou líniou je vytvorenie systému pre ukladanie a opätovné prehrávanie spomienok.
“Budete môcť uložiť svoje spomienky do archívu a neskôr ich obnoviť. Prípadne si ich budete môcť aj priamo stiahnuť do nového tela alebo vložiť do robota humanoida. Postupom času budeme môcť ľuďom ponúknuť aj superzrak,” presvedčivo uviedol Elon Musk.
Zdôvodnenie podnikateľských aktivít a podpora ekológie
Elon Musk sa narodil 28. júna 1971 v Juhoafrickej republike a má americké aj kanadské štátne občianstvo. Je zakladateľom alebo spoluinvestorom významných svetových spoločností, ako Tesla Motors, SpaceX, PayPal, Solarcity, OpenAI či Zip2. Je tvorcom konceptu utra rýchleho dopravného systému Hyperloop. Tiež konceptu elektrického lietadla s kolmým vzletom, ktoré je nazývané Musk electric jet.
Elon Musk je známy svojou podporou a vývojom ekologicky inovatívnych technológií, ktorých snahou je eliminácia globálneho otepľovania. Prostredníctvom svojej aerokozmickej spoločnosti SpaceX buduje záložný plán pre prežitie ľudstva, ktorého súčasťou je kolonizácia Marsu. Okrem toho dôrazne upozorňuje na riziká spojené s vývojom umelej inteligencie. Pre zdôvodnenie svojich aktivít založil neziskovú organizáciu OpenAI, ktorá sa venuje vývoju a kontrole umelej inteligencie. Podľa neho nežijeme v objektívnej realite, ale v akomsi matrixe.
Podľa magazínu Forbes je Elon Musk 83. najbohatším človekom na svete. Jeho majetok údajne činí 11,5 miliardy dolárov. A každoročne sa zvyšuje.
Foto: Neuralink