Na prvý pohľad zložitý proces pohybu vozíka v robotickom ramene nie je komplikovaný
Premena na legendárnu Saxanu z kultového filmu Václava Vorlíčka.
Za 30 sekúnd „pristaví“ vozík z kufra auta k otvoreným dverám vodiča.
Hmotnosť presúvaného predmetu nesmie byť vyššia ako 25 kilogramov.
Nie je potrebné žiadne skladanie a následné rozkladanie vozíka.
Nastupovanie do a vystupovanie z auta je pre človeka s poruchou hybnosti dolných končatín neraz zložitý proces. Ak má so sebou šikovného asistenta, nastupovanie a vystupovanie je jedna báseň. Komplikovanejšia situácia však nastáva vtedy, keď si človek s postihnutými nohami potrpí na čo najvyššej samostatnosti. Včítanie šoférovania. Pokiaľ takýto vodič zvláda naložiť vozík po nastúpení do auta na sedačku spolujazdca, problém nie je žiadny.
Čo však v prípade, keď je potrebné, z rôznych dôvodov, uložiť invalidný vozík do kufra auta. Napadajú nám dve možnosti. Prvou je otvoriť kufor, potom nastúpiť do auta a čakať, že okolo pôjde „dobrá duša“, ktorá vozík naloží do kufra. Druhá možnosť má komplikovanú fantazijnú podobu, čo už je zložitý proces. Vodič by sa musel premeniť na legendárnu Saxanu z kultového filmu Václava Vorlíčka Saxana a lexikón kúziel. Tá dokázala predlžovať ruku aj niekoľko metrov od seba, aby si odtiaľ vzala, čo potrebovala.
Robotické rameno pre veľký kufor je výhodné riešenie
A predstavte si, že Saxana so svojou animovanou rukou má veľmi blízko k reálnej podobe robotického systému určeného na presun invalidného vozíka z a do kufra. Jeho dráha sa dá vždy naprogramovať tak, že nedôjde ku kolízii so žiadnym statickým predmetom. Keďže vo svojej podstate tento robotický systém si nevyžaduje žiadny zložitý proces, v približne rovnakom období začal pracovať vo viacerých firmách.
Pristavme sa najskôr pri nemeckej firme Paravan, ktorá robí rôzne úpravy pre dodávkové a nákladné vozidlá. Svojou poslednou aktivitou sa stala lídrom pri úprave osobných áut pre ľudí so zdravotným postihnutím. Robotický systém uvedenej firmy dokáže za 30 sekúnd „pristaviť“ vozík z kufra k otvoreným dverám vodiča alebo ho „zaparkovať“ do kufra. Proste žiadny zložitý problém.
Robotické rameno Robot 3 000 je možné nainštalovať do každého auta, ktoré má v kufri dostatok priestoru pre uloženie vozíka. Hmotnosť presúvaného predmetu nesmie byť vyššia ako 25 kilogramov a systém je nastavený tak, že si individuálne sám otvorí i zavrie kufor.
Trajektória nakladania môže byť nedokončená
Ďalšia európska firma zameraná na poskytovanie úprav vozidiel pre osoby s telesným postihnutím má v ponuke robotické rameno Executive. Jeho prednosťou, z iného pohľadu nedostatkom je, že invalidný vozík odkladá v nezloženom stave. Kufor auta preto musí byť dostatočne veľký a prakticky prázdny. V opačnom prípade bude trajektória nakladania nedokončená a celý proces sa dočasne preruší.
Ak však máte auto s potrebnými rozmerovými parametrami kufra, celý tento zložitý proces je veľmi plynulý. A s vysunutím ramena netrvá celý proces dlhšie ako 35 až 40 sekúnd. Výhodou tohto robotického ramena je, že nie je potrebné žiadne skladanie a následné rozkladanie vozíka. Úplne postačuje, ako môžete vidieť vo videu, zložiť z vozíka podsedák. So zvyškom si už poradí robotické rameno Executive samo.
Funkčné tlačidlá umne umiestnené pod volantom
Robotické rameno Arms sme zase objavili na stránke kanadskej firmy MV1 Canada v meste Concorde (štát Ontário). Táto spoločnosť ponúka viacero služieb v oblasti mobility ľudí so zdravotne postihnutými nohami. Okrem iného zabezpečuje aj vytváranie rôznych systémov pre odkladanie invalidných vozíkov. Jedným z nich je robotické rameno Arms, ktoré činí zložitý proces nakladania vozíka úplne jednoduchým. Manipuláciu zvládne každá osoba staršia ako 18 rokov, útle žieňa nevynímajúc.
Určené je pre skladanie invalidných vozíkov, ktoré musia vodiči po presadnutí do auta zložiť a zaistiť proti náhodnému roztiahnutiu. Takto pripravený vozík rameno pevne uchopí a prenesie do kufra auta. Opačný postup sa použije pri vykladaní invalidného vozíka.
Aj robotické rameno Arms je plne nastaviteľné, aby sa zaistila ideálna trajektória pohybu vozíka popri aute. Tento z laického pohľadu zložitý proces je jednoducho regulovateľný pomocou tlačidiel umiestnených pod volantom. Nesmieme zabúdať, že robotické rameno sa používa pri spustenom motore (rýchlosť je neutrál). Preto vozidlo musí byť zaistené proti pohybu prinajmenšom funkčnou ručnou brzdou.
Zdroj: Internet
(j.szabo@vozickar.sk)