Nadácia Agel už takmer desať rokov pomáha osobám so zdravotným postihnutím
Nadácia Agel pomáha potrebným organizáciám plniť ich sociálne ciele.
Pravidelne rehabilitovať, aby pohybový aparát primerane spevnel.
Vďaka nadácii Agel už nie sú ramená a ruky nadmerne preťažené.
Narodil sa s detskou mozgovou obrnou, napriek tomu je odmala aktívny.
Aj na Slovensku viaceré nadácie pracujú ako súčasť veľkých priemyselných a iných firiem. Touto formou prerozdeľujú časť finančných prostriedkov v sociálnej oblasti, podporu osôb so zdravotným postihnutím z toho nevynímajúc. Ich pôsobenie je zamerané na územie Slovenska. Len minimum nadácií naďalej pôsobí na území niekdajšieho spoločného štátu Česka a Slovenska. Svetlou výnimkou je Nadácia Agel.
Moderné prístupy a novátorské postupy
Táto nezisková organizácia pôsobí v Českej a Slovenskej republike. Je súčasťou skupiny Agel, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Jej poslaním je pomáhať osobám s hendikepom a potrebným organizáciám v nadväznosti na zdravotnú a sociálnu sféru. Nadácia Agel sídli v Prahe a v sociálnej oblasti sa angažuje už od roku 2011. Od svojho vzniku nadácia podporila viac ako 850 žiadateľov celkovou sumou presahujúcou 23 miliónov českých korún (895 880 EUR).
Nadácia Agel prispieva najmä na nákup zdravotníckych, kompenzačných a edukačných pomôcok, ako aj na asistenčné a odľahčovacie služby. Tieto produkty a služby sú najžiadanejšie, pretože zdravotné poisťovne ich mnohým klientom nepreplácajú. Nadácia Agel prispieva žiadateľom aj na platby za kúpeľnú liečbu a pobyt v liečebných zariadeniach. Tieto pobyty zdravotné poisťovne tiež často nepreplácajú alebo uhrádzajú len lekársku starostlivosť. Ubytovanie a stravu si klient hradí sám.
Ďalšou oblasťou, ktorú Nadácia Agel finančne podporuje, je rozvoj zdravotnej starostlivosti, diagnostických a liečebných metód. S tým súvisí aj rozvoj zdravotníckych zariadení. Moderné prístupy a novátorské postupy diagnostiky a liečby sú oblasťou zvýšenej podpory zo strany nadácie.
Nadácia Agel pomohla Janke Foltánovej
My sa pozrieme na nákup kompenzačných pomôcok a poskytovanie špecializovaných služieb, ktoré sa uskutočnili s podporou nadácie Agel. Najprv však základné teoretické informácie v troch vetách. Čoraz častejšie vidieť poruchy pohybového aparátu u detí školského a často aj predškolského veku. Fyzioterapia detí s hendikepom sa zameriava na vytvorenie správnych pohybových návykov. Dôležité je venovať sa aj fyzioterapii detí s nesprávnym držaním tela, plochými nohami, deformitami hrudníka, stavmi po úrazoch či operáciách.
Takýto prípad je i malá Janka Foltánová, ktorá musí pravidelne rehabilitovať, aby jej pohybový aparát spevnel a mohla robiť ďalšie pokroky. Nakoľko liečba je finančne náročná, Nadácia Agel pomohla jej rodine s financovaním pobytu. Celý priebeh jej rehabilitácie sa uskutočnil v úzkej spolupráci zdravotníckych pracovníkov a rodičov. Intenzívne cvičenie Janke pomohlo, keďže jej svalstvo spevnelo a rozsah pohybu rúk aj nôh je väčší.
Sústavná rehabilitačná liečba je pre Janku veľmi dôležitá a vidieť po nej určité pokroky. Aby pozitívne výsledky zotrvali, je dôležité pokračovať v začatom procese. Cvičenia, ktoré si Janka osvojila pri liečebnom pobyte, je potrebné aplikovať do domáceho prostredia. Jednou z foriem cvičení môže byť aj samoobslužná činnosť alebo detská hra. Najdôležitejšie je nájsť vhodný spôsob ako dieťa motivovať a urobiť tak z povinnosti zábavu.
Nadácia Agel podporila majstra Európy
Nový elektrický pohon invalidného vozíka umožní Vladimírovi Kadlíkovi z Kroměříža aktívne žiť a bezbolestne športovať. Kúpiť si ho mohol vďaka finančnej podpore Nadácie Agel, ktorá mu naň prispela sumou 25-tisíc českých korún (973,79 EUR). Elektrický pohon totiž upokojí jeho nadmerne namáhané ramená a ruky, ktoré mu už osemnásť rokov nahrádzajú ochrnuté dolné končatiny.
Vráťme sa na chvíľu do minulosti. Vážna dopravná nehoda, stret dvoch áut obrátil Vladimírov život zo sekundy na sekundu naruby. Stal sa z neho paraplegik, ktorý sa pohybuje len v invalidnom vozíku. Tri mesiace bojoval o život v nemocnici, ďalších päť sa učil v ústavnej rehabilitácii znovu o seba starať. Opätovne nadobudol základné hygienické návyky, začal sa zapájať do bežného, štandardného spoločenského života.
Vladimír sa znovu vrátil k športu, aktívne hrá stolný tenis. V roku 2005 získal na majstrovstvách Európy zlatú medailu v súťaži družstiev. Najlepším športovcom so zdravotným hendikepom v Brne sa stal v roku 2014. Osemnásť rokov aktívneho života strávených vo vozíku si však vyberá svoju daň. Ruky a ramená má výrazne preťažené, nadmieru unavené. Preto je veľmi rád, že mu nadácia Agel prispela na nákup elektrickej verzie invalidného vozíka.
Nadácia Agel poskytla rýchlu pomoc
Ešte jeden príklad z Kroměříža. Hoci sa Jan Laurenčík (24) predčasne narodil s detskou mozgovou obrnou, odmala bol aktívny. V súčasnosti zodpovedá za administratívny chod jednej reštaurácie s kaviarňou v meste. Kvôli problémom v hybnosti dolných končatín však potreboval okamžitú pomoc pri kúpe elektrického invalidného vozíka. Nakoniec mu pomohla Nadácia Agel poskytnutím príspevku vo výške 20-tisíc korún (779,03 EUR).
Jan tvrdí, že najhorším rozhodnutím je, ak sa človek, zdravý alebo s postihnutím, uzavrie sám doma a prestane komunikovať s okolím. On napríklad v súčasnosti chodí posilňovať chôdzu v tzv. kozmoobleku do Klimkoviec a do Zlína. Pravidelne chodí aj plávať. Tieto aktivity mu okrem radosti z pohybu prinášajú aj uspokojenie z mierneho zlepšovania pohybu.
K Honzovmu prístupu k životu sa vyjadrila aj Veronika Dostálová, výkonná riaditeľka Nadácie Agel. Okrem iného povedala, že Honza je aktívny mladý muž, ktorý môže byť príkladom pre mnohých ľudí so zdravotným postihnutím.
„Jan vďaka svojej pevnej vôli a pracovitosti zdoláva problémy, ktoré prináša jeho hendikep. Pozitívny prístup k životu je vzorom aj pre mnohých zdravých,“ uviedla Veronika Dostálová a dodala, že podpora Nadácie Agel bola správnym rozhodnutím.
(j.szabo@vozickar.sk)