Najlepší parašportovci – smer Rio de Janeiro
Rozhovor S JÁNOM RIAPOŠOM, predsedom
SLOVENSKÉHO PARALYMPIJSKÉHO VÝBORU
Štvorročný cyklus prípravy na najdôležitejšie športové podujatie bol uzavretý. Zdraví športovci už bojujú (niektorí už dobojovali) o medaily pod olympijskými kruhmi v Rio de Janeiro. Telesne znevýhodnení novodobí matadori sa čochvíľa presunú do Brazílie. V stredu 7. septembra budú defilovať po slávnej brazílskej Estádio do Maracanã dívajúc sa na olympijský oheň. Potom ich už, až do 18. septembra, budú čakať boje o body a sekundy. A tých najlepších vynesú najhodnotnejšie výkony do olympijského neba.
Po Atlante 1996 sa slovenskí parašportovci zúčastnia už šiesty raz bojov o olympijské zlato. Aké sú ambície našich pohybovo znevýhodnených športovcov? Na koľko pódiových umiestnení si trúfajú? S akými výsledkami budú v Rio de Janeiro spokojní? O tom všetkom sme sa rozprávali s Jánom Riapošom, predsedom Slovenského paralympijského výboru (SPV). Do Brazílie pocestuje nielen ako vrcholový funkcionár, ale aj ako reprezentant Slovenska v stolnom tenise.
- Počet športovcov a športov pre Rio de Janeiro je porovnateľný s predchádzajúcimi hrami v Londýne roku 2012. Ste spokojný s touto nomináciou, kto mal zo slovenských parašportovcov veľmi blízko k Riu de Janeiro?
– Paralympijské hry (PH) sa konajú raz za štyri roky. Kvalifikácia a nominácia je náročný proces, ktorý bežná verejnosť veľmi nevníma. Na tak malú krajinu dosahujeme výborne výsledky, vrátane 32 športovcov, ktorí svojimi športovými výkonmi získali nomináciu pre Rio. Deväť športových odvetví je porovnateľné s Londýnom. Vypadol nám tenis na vozíku. Hlavne kvôli podmienke účasti krajiny na svetovom pohári, resp. na majstrovstvách sveta tímov. V súčasnosti ju nespĺňame, nakoľko nemáme troch reprezentantov s potrebnou výkonnosťou. A na túto podmienku doplatil Marek Gergely, hoc’ je v rebríčku ITF dostatočne vysoko, aby sa paralympiády Rio de Janeiro 2016 mohol zúčastniť.
Možno sme oveľa viac očakávali od atletiky a plávania. V prvej športovej disciplíne sa podarila nominácia dvom športovcom a v plávaní nás bude reprezentovať len Karin Petrikovičová. Všetci traja však majú medailové ambície, keďže na ostatných majstrovstvách sveta či Európy dosiahli medailové umiestnenia. Takže pre Rio máme tím porovnateľný s Londýnom 2012, ale oveľa silnejší a s väčšími ambíciami uspieť.
- Aký je pomer nováčikov pre Rio a športovcov, ktorí sa opakovane zúčastnia hier pod olympijskými kruhmi? Darí sa omladzovať tím slovenských špičkových parašportovcov, ktorí dosahujú výsledky na úrovni svetovej špičky?
– Nie je to len o fyzickom veku, nakoľko úraz či ochorenie neprichádzajú podľa rokov, ale väčšinou nečakane. O to viac sa teším, že po nie dlhom období fungovania Paralympijského motivačného centra v Kováčovej sa do tímu pre PH Rio 2016 dostali dvaja športovci, ktorí sa zoznámili so športom práve v tomto centre. Ide o Mariana Kuřeju v atletike a Samuela Andrejčíka v bocci. Hovoriť o športových nováčikoch pre Rio je tak trochu neprimerané, pretože všetci nominovaní športovci majú za sebou náročnú kvalifikáciu. Na vašu otázku by som preto odpovedal inak. Pre deviatich z nášho tímu to bude premiéra na paralympijských hrách.
- Aký je zdravotný stav športovcov pre Rio de Janeiro? Hrozí nejaké riziko z pohľadu zdravotnej pripravenosti nominovaných športovcov? Viete o nejakých hrozbách, ktoré by mohli zhoršiť zdravotný stav športovcov po príchode do Brazílie?
– So športovcami sa na ich zdravotnom stave dlhodobo pracuje. Aj s ohľadom na všetky dostupné informácie, ktoré máme z dejiska hier. Môžem potvrdiť, že nemáme žiadne znepokojujúce informácie o zdravotnom stave nominovaných športovcov. Pred odletom všetci absolvujú ešte kontrolnú lekársko-športovú prehliadku u nášho partnera – v spoločnosti SPORTMED pod vedením MUDr. Deleja. Nič mimoriadne oproti iným paralympiádam sa nedeje ani v Rio de Janeiro. V súčasnosti prebiehajúce olympijské hry len potvrdzujú, že vírus Zika bol len mediálny strašiak. Do dnešného dňa sa nenakazil ani jeden športovec.
- V súčasnosti o špičkových výsledkoch nerozhoduje len výkonnosť športovca, ale aj zodpovedajúce najmodernejšie technické vybavenie nielen počas súťaží, ale aj v rámci prípravy či rehabilitácie. Ako na tom bude Slovensko v porovnaní s inými vyspelými krajinami?
– Určite áno, je veľkou výhodou, ak má športovec k dispozícii najmodernejšie technické vybavenie. U paralympionikov ide o dva základné smery. Ten prvý zahŕňa športové náradie a náčinie (pušky, luky, rakety, plavky…). Druhým rozhodujúcim činiteľom sú športové kompenzačné pomôcky. Čo sa týka športového náradia, mám pocit, že dokážeme držať trend so svetom. So športovými kompenzačnými pomôckami je to trochu horšie. Súvisí to aj so súčasnou sociálnou situáciou na Slovensku.
Športové kompenzačné pomôcky (protézy, ortézy, vozíky) nie sú hradené žiadnym systémom v SR. A SPV nedokáže finančne vykompenzovať všetky požiadavky. Len pre porovnanie uvediem, že jedna kvalitná športová protéza stojí približne 12-tisíc eur. Handbike, ktoré má pre Rio pripravené Anka Oroszová, stál 18-tisíc eur. Ak hovoríme, že chceme začať pracovať už s deťmi, je dôležité, aby mali k dispozícii kvalitné športové kompenzačné pomôcky.
- Z Londýna si Slovensko prinieslo šesť medailí. Aj keď všetci idú do Ria s tým, aby sa postavili na stupeň víťazov, v ktorých športoch a ktorí jednotlivci by mali byť zo slovenskej výpravy najúspešnejší?
– Oproti Londýnu máme pre Rio „poskladaný“ silnejší tím s väčšími ambíciami. Tie vychádzajú z úspechov na ostatných majstrovstvách sveta, Európy, svetových a európskych pohároch v jednotlivých športových odvetviach. Cyklistika má v tíme dvoch aktuálnych majstrov sveta, na dráhovej i v cestnej cyklistike. Jozef Metelka a Patrik Kuril sú preto určite mená, ktoré môžu v Riu rezonovať. Presadiť by sa mohla Veronika Vadovičová v streľbe. Stolný tenis má sedem športovcov, z ktorých každý môže siahnuť na medailu. Silná je aj lukostreľba, už spomínaná atletika. Aká však bude realita, to zistíme až v Riu.
- A aké sú vaše osobné ambície? Z Londýna ste si „priniesli“ dva zlaté kovy – zo súťaže jednotlivcov a družstiev. S akými výsledkami budete spokojný v Rio de Janeiro?
– Máte pravdu, do Ria idem obhajovať dve zlaté medaily, čo nebude jednoduché. Momentálne sa mi to zdá až nemožné. Urobím však maximum pre to, aby sa to podarilo. Štyri roky ubehli ako voda. V športe platí, že oveľa náročnejšie sa obhajuje ako prvý raz získava zlatá medaila. Mojou obrovskou výhodou je, že ako jediný Slovák sa zúčastním už na šiestej paralympiáde – Atlanta 1996, Sydney 2000, Atény 2004, Peking 2008, Londýn 2012, Rio 2016. Okrem 24-ročnej aktívnej športovej kariéry som mal aj veľké športové šťastie, že sa mi podarilo štyrikrát získať olympijské zlato. Brazília bude skúškou správnosti mojej športovej filozofie – predpokladom pre dosiahnutie úspechu je starať sa o svoje zdravie. A športovanie je na to prioritne určené.
- Ako ste spokojný so športovou a organizačnou pripravenosťou pre Rio, čo ešte treba „dotiahnuť“, urobiť pred odletom?
– Aj keď je to už len 20 dní do otvorenia hier, je to z určitého uhlu pohľadu ešte ďaleko. Čaká nás veľmi veľa práce s logistikou a celkovým zabezpečením pre Rio. Vo výprave máme aj koňa, keďže Katka Jobagyová postúpila a bude reprezentovať SR na svojej druhej paralympiáde. Takže po transporte koňa do Pekingu nás čaká jeho presun na opačnú stranu sveta do Ria. Nezabúdame ani na množstvo administratívnej práce v duchu našej priority – bezpečnosť celej výpravy je na prvom mieste. V súčasnosti už máme nášho spolupracovníka v Riu, kde pripravuje všetko potrebné pre zdarný priebeh účasti nášho tímu na hrách.
Pred odletom nás ešte čaká množstvo sprievodných akcii a podujatí. Odovzdanie nominačných dekrétov u predsedu vlády SR, sľub u prezidenta SR, uvedenie poštovej známky pre Rio, predstavenie paralympijskej hymny, ktorá nás bude sprevádzať v Riu.
- V Riu sa bude súťažiť v 22 športoch, Slovensko bude mať zastúpenia v deviatich z nich. Sú na Slovensku aktívni športovci/kolektívy porovnateľní so svetovou špičkou, ktorí mali blízko k tomu, aby rozšírili počet športových odvetví so slovenským zastúpením?
– Kritéria sú nastavené veľmi náročne. Kým na OH sa môže kvalifikovať až 10-tisíc športovcov, na PH je to len 4-tisíc v 22 športoch. Na tak malú krajinu ako je Slovensko je nemožné sa kvalifikovať v kolektívnych športoch a držať trend so svetovým paralympionizmom. Avšak veľmi málo chýbalo viacerým atlétom a plavcom k tomu, aby sa do Ria dostali.
- Očakávate, že hry v Brazílii budú v porovnaní s Londýnom 2012 či s prechádzajúcimi hrami v niečom špecifické, neštandardné?
– Každé doterajšie hry boli špecifické a je v princípe nemožne ich porovnávať. Treba si uvedomiť, že sú to veľmi náročne projekty a svoje zohráva oblasť/teritórium, kde sa odohrávajú. A XV. Paralympijské hry Rio de Janeiro 2016 sa prvý raz uskutočňujú na Juhoamerickom kontinente. Takže už to samo o sebe predurčuje, v čom bude Rio odlišné, špecifické.
A NA ZÁVER EŠTE JEDNA PROSBA – DRŽTE SLOVENSKÝM PARALYMPIONIKOM PALCE, REPREZENTUJÚ AJ VÁS! ĎAKUJEME.
Kto je kto
Ján Riapoš (desať dní po návrate z Brazílie oslávi 48 rokov) je od roku 2002 predsedom Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov a od roku 2003 predsedom Slovenského paralympijského výboru. Ako jediný slovenský parašportovec (stolný tenis) sa zúčastnil všetkých letných hier pod olympijskými kruhmi v ére samostatného Slovenska. So ziskom štyroch zlatých a jednej striebornej medaily je po Henriete Farkašovej (zjazdové lyžovanie) druhým najúspešnejším slovenským športovcom pod olympijskými kruhmi. A prvým pri hodnotení letných športov telesne znevýhodnených.
J. Riapoš po ťažkej havárii 14. februára 1993 skončil na invalidnom vozíku s poškodenou chrbticou. Počas dlhodobého rehabilitačného pobytu v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej prišiel prvý raz do kontaktu so stolným tenisom vozičkárov. Tomuto športu sa začal venovať vzhľadom na charakter svojho zdravotného postihnutia.
Za svoju aktívnu prácu v prospech zdravotne znevýhodnených ľudí a ich integráciu do spoločnosti bol niekoľkokrát nominovaný na rôzne ocenenia. Prezident SR Ivan Gašparovič mu 31. augusta 2006 udelil vysoké štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti rozvoja športu zdravotne postihnutých.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/nominacia-na-paraolympiadu-rio-2016/
https://www.vozickar.info/nova-postova-znamka-pre-paraolympionikov/
https://www.vozickar.info/podakovanie-tym-ktori-najviac-pomohli/
https://www.vozickar.info/sportova-strelba-v-vadovicovej/
https://www.vozickar.info/j-metelka-vzdy-skusam-pokorit-svoj-limit/
https://www.vozickar.info/boccia-priviedla-andrejcika-na-paraolympiadu/