Keď dvaja robia to isté, neznamená to, že robia to isté
Pri bezbariérových prístupoch ide o každý detail a presnosť je základom úspechu.
Nedostatočné a zlé informácie sú dôvodom zásadnej zmeny informačného zdroja.
Dôveryhodnosť údajov vložených do systému zvyšuje osoba s hendikepom.
Odporúčania pre spoločnosť Google, aj keď je vopred zrejmé, že ich neočakávajú.
Posudzovať akýkoľvek priestor, či je alebo nie je bez bariér, závisí od uhla pohľadu. To, čo je pre zdravého človeka v poriadku, môže byť pre niektorých ľudí s narušenou hybnosťou už nepriechodné. Rozdielne hodnotenie, samozrejme, zaznamenávame aj medzi samotnými ľuďmi vo vozíku. S tým rozdielom, že ich miera asertivity s potrebami toho druhého je väčšinou omnoho vyššia.
Mnohí si len namýšľajú, že sú bez bariér
Po tomto všeobecnom úvode prejdime ku konkrétnostiam. Pred časom sa na mapách Google začala objavovať možnosť označiť konkrétny úsek ako bez bariér. Zaujímalo nás, ako túto iniciatívu hodnotia odborníci na reálnu bezbariérovosť. Oslovili sme preto Mireka Zemana, ktorý okrem iných prevádzkuje stránku VozickarMAP.info.
Najprv základná otázka: Ako hodnotíte túto konkrétnu iniciatívu spoločnosti Google?
Je to už určitý čas, čo Google pridal medzi funkcie svojich máp označovanie miest ako „accessible“, teda niečo ako bez bariér. To ‚niečo ako‘ je dôležité, pretože hlavne pri bezbariérových prístupoch ide o každý detail a presnosť je základom úspechu.
Máme pocit, že vaša odpoveď je príliš diplomatická. Opýtame sa preto inak: Čo je rozhodujúce pri určovaní, že daný priestor je bez bariér?
Zo skúseností vieme, že mnohí hoteliéri si myslia, že ich hotel je bezbariérový. Aj väčšina majiteľov reštaurácií je presvedčených, že sa do nich človek vo vozíku bez problémov dostane. Teda, nie tak úplne. Vonku je síce malý schod a na toaletu vedú dvere šírky 60 cm, ale inak je to úplne v pohode.
Teraz však fakty. Jednoduchá klikateľnosť na položku bezbariérové bez toho, aby zadávajúci chápal rozdiel medzi vhodným a nevhodným sklonom rampy, šírkou nutnou pre vjazd vozíka či benefitmi, ktoré poskytujú sklopné madlá na toalete, to je vlastne ešte horšie, ako keby informácie úplne chýbali. A návštevník vo vozíku zostával obozretný.
Miera sklamania a nahnevania bude asi podobná, ako keby Google napísal, že cestou na stretnutie nie sú žiadne kolóny a bude krásne počasie. Lenže človek príde o hodinu neskôr kvôli kolóne a totálne premoknutý od dažďa. Je logické, že nabudúce si už nájdete iný informačný zdroj.
Filtrácia podľa jednotlivých aspektov
Už teda vieme, čo môžeme považovať za nedostatočné označenie priestoru bez bariér. Ako sa týmto nedostatkom vyhnúť?
Ak by som mal Googlu poradiť, aj keď viem, že na to nečakajú, tak prvou vecou by bola povinnosť pridať fotografiu. Ak totiž tvrdím, že je niečo bez bariér, mal by som to vizuálne deklarovať, dokumentovať. Druhou povinnosťou by mala byť filtrácia podľa jednotlivých aspektov bezbariérovosti. Je predsa rozdiel, či sa chcem v hoteli ubytovať v bezbariérovej izbe alebo som sa prišiel len naobedovať.
Určité nezrovnalosti sme zaznamenali aj v úvode promo videa spoločnosti Google.
Presne tak. Človek s chodítkom pre pohodlný vstup do objektu potrebuje len bezbariérový vchod. Pre návštevu toalety nepotrebuje široké dvere. Avšak osoba vo vozíku musí mať bezbariérový komplet celý priestor. Nielen toalety, ale aj vyvýšený reštauračný priestor musí mať vybudovanú plošinu alebo je potrebný výťah.
Súhlasíme, práve kvôli tomu je filtrácia podľa jednotlivých aspektov dôležitá. Čo ešte považujete za podstatné?
Pre človeka sediaceho v mechanickom či elektrickom ‚dopravnom prostriedku‘ je rozhodujúce, kto informácie do systému zadal. Bol to ‚parťák‘ vo vozíku alebo aktívny ‚zdravas‘, ktorý si povedal – tak toto je bezbariérovosť.
Existuje niekoľko desiatok otázok, ktorými je potrebné konkretizovať podmienky v jednotlivých objektoch, priestoroch. Spoločnosť Google to však nerobí, preto možno povedať, že…
Google si vybralo tú najhoršiu cestu. Presne takú, akú si zvolili v minulosti aj tí, ktorí objekty označujú značkou zelená, oranžová a červená. Toto sa Googlu proste nepodarilo a je to krok späť. Skúste sa pozrieť na VozickarMAP.info, kde sme zvolili iný prístup.
(j.szabo@vozickar.sk)