Netradičné technologické riešenia (1)
Paralýza dolných a horných končatín donedávna znemožňovala akýkoľvek samostatný pohyb. Vedci vo viacerých výskumných laboratóriách však neustále vyvíjajú technológie, ktoré by aj takto postihnutým pacientom poskytli určitú mieru samostatnosti, ponúkli im možnosť prijímať v konkrétnych činnostiach vyslovene autonómne rozhodnutia.
Vozík poháňaný dychom
Izraelský neurobiológ Noam Sobel so svojím tímom umiestnil na koniec nosovej trubice pacienta senzory tlaku, ktoré sú spojené s pohonnou jednotkou invalidného vozíka. Pri jeho riadení treba postupne vydychovať stanoveným spôsobom podľa toho, ktorým smerom sa chcú osoby sediace vo vozíku pohybovať a senzory tlaku to zaznamenajú. Tento systém môže byť napojený aj na počítač a ľudia odkázaní na život bez pohybu môžu surfovať po internete, komunikovať prostredníctvom neho s celým svetom a na chvíľu mať pocit chýbajúcej samostatnosti konania. Počas laboratórneho testovania dokázali dvaja z troch pacientov pomocou vyvinutého zariadenia už pri prvom praktickom overovaní funkčnosti systému písať listy, po krátkom tréningu senzory tlaku ovládali tak, že surfovali po internete.
„Po úrazoch tohto typu ostáva riadenie dýchania väčšinou nepoškodené. Na písanie či na surfovanie po internete stačí, ak pacient dýchne pri správnej ponuke, ktorú zdravý jedinec odklikne myšou. To isté platí pri výbere písmena, ktoré sa ukáže na obrazovke,“ vysvetľuje Noam Sobel.
Navrhovaný komunikačný systém je podľa Sobela oveľa lacnejší než sledovanie pohybu oka, čo na riadenie vozíka využívajú iní výskumníci. Okrem pomoci hendikepovaným by mohla navrhovaná technológia dať zdravým ľuďom akoby tretiu ruku. Napríklad chirurgovia operujúci pomocou robotov by mohli pracovať s otvorenou ranou bez asistencie iných osôb.
(j.szabo@vozickar.sk)
Zdroj: http://ww.w.plus7dni.sk/zena/zdravie/top-7-objavov-mediciny.html