Netradičné technologické riešenia (2)
Z ďalekej minulosti známy rituálny či náboženský charakter piercingov prerástol koncom 20. a začiatkom 21. storočia až do neestetického extrému. Britka zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ich má na tele celkom 6 925 kusov. Dokopy vážia viac ako tri kilogramy. Sú mnohí ďalší, ktorí v žiadnom prípade neprejdú cez detektor kovov. Málokto však tuší, že piercing môže mať aj praktické a pre niektorých veľmi prospešné využitie.
Piercing ovláda invalidný vozík
Tím amerických výskumníkov z Univerzity technológii v Georgii vytvoril magnet vsadený do jazyka, ktorý má potenciál zlepšiť ochrnutým alebo inak paralyzovaným ľuďom život. Piercing o veľkosti šošovice vytvára magnetické pole meniace sa pri každom pohybe jazyka. Aj najmenší pohyb tohto magnetu je zachytený citlivými senzormi na vnútornej strane líc a následne transformovaný do rôznych príkazov.
V testoch realizovaných s 23 úplne zdravými ľuďmi a 11 s kvadruplégiou (čiastočné alebo úplné ochrnutie všetkých štyroch končatín), vedci naprogramovali čipy do šiestich pozícii, ktorými mohli dobrovoľníci ovládať invalidný vozík. Ľudia postihnutí kvadruplégiou dokázali vozík ovládať až trikrát rýchlejšie a rovnako presne ako s využitím iných v súčasnosti dostupných technológií.
Keďže kombinácie polôh jazyka sú príliš limitované, vedci pracujú na tom, aby dokázali vytvoriť príkaz pre každý zub v ústach. Ak sa im podarí tento zámer realizovať, v budúcnosti by mohli hendikepovaní vytočiť telefónne číslo, prepnúť program v televízii alebo dokonca aj písať v počítači.
V súčasnosti je táto technológia cez piercing dostupná iba v univerzitnom laboratóriu. Vedecký tím je vo fáze nastavovania senzorov pre stabilnejšiu komunikáciu medzi senzormi v ústach a invalidným vozíkom. Pred uvedením tohto systému na trh je potrebné znížiť náklady, aby bola nová forma komunikácie s vozíkom dostupnejšia pre pacientov.
Zdroj: http://refresher.sk/16471-Piercing-ovlada-invalidny-vozik