Netradičné technologické riešenia (4)
Virtuálna realita je simulácia existujúceho alebo fiktívneho prostredia, ktoré je vizuálne vnímané vo všetkých rozmeroch priestoru – výšky, šírky a hĺbky ako skutočné. V prvopočiatkoch, v osemdesiatych rokoch minulého storočia kompletný výskum, vývoj a využitie získaných technológií sa uplatňovalo vo vojenskom sektore, ktorý ako jediný bol schopný a ochotný financovať finančne mimoriadne náročné projekty.
Snímače pohybu očí- virtuálna realita
Vedci postupne prichádzali na to, že virtuálna realita má omnoho širšie využitie. Potvrdzujú to aj skúsenosti zo Žilinskej univerzity, kde sa náročnému systému virtuálnej reality intenzívne venujú už dlhšie obdobie. Rozpracované majú viaceré programy v rôznych prostrediach a na rôznych úrovniach.
V oblasti medicíny má virtuálna realita veľký potenciál. Uvažuje sa o nasnímaní človeka spolu s rôznymi scanmi a röntgenom. Takýto model by sa potom dal použiť na určenie diagnózy bez nutnosti fyzickej návštevy pacienta. Pred operáciou by sa lekár najprv dokonale zoznámil s telom pacienta, dokonca by si mohol vyskúšať operáciu najprv vo virtuálnom prostredí.
V súčasnosti sa virtuálna realita využíva hlavne na liečenie psychických chorôb, zväčša rôznych fóbii. Pri klaustrofóbii, strachu z výšok, sa napríklad perfektne uplatnila. Prvé pozitívne výsledky boli dosiahnuté aj vo vývoji technológií využiteľných kvadroplegikmi. Pre pacientov s ochrnutými všetkými štyrmi končatinami sú vyvíjané snímače pohybu očí, ktorými môžu ovládať pohyb invalidného vozíka. Prvé pokusy potvrdili, že je možné nasmerovaním pohľadu do určitej strany vo vytvorenom systéme virtuálnej reality vydať príslušný povel pohonnej jednotke invalidného vozíka na zmenu smeru jazdy. Reálnemu využitiu tejto metodiky v praxi zatiaľ bránia finančne vysoké vstupné náklady.
Zdroj: http://fpv.uniza.sk/orgpoz/realita/REALITAvirtualna.pdf