Netradičné technologické riešenia (7)
Nielen doktor Javier Minguez zo španielskej univerzity v Zaragoze, o výskume ktorého sme písali v tretej časti tohto seriálu, prišiel na myšlienku využiť pre pohyb invalidného vozíka mozgovú aktivitu. Sú aj ďalší, ktorých fascinovala skutočnosť, že mozog vytvorí 25-tisíc myšlienok denne a minimálna rýchlosť, akou „cestuje“ informácia medzi neurónmi je 416 kilometrov za hodinu. Tieto vlastnosti ľudského mozgu sa dajú efektívne využiť, veď ide o ďaleko zložitejší systém ako sú všetky doposiaľ vyrobené počítače dohromady. Mozog dosahuje výkonnosť takmer 3 584 terabajtov operačnej pamäte a vykonáva 38-tisíc triliónov operácií za sekundu.
Myšlienky roztáčajú kolesá
Do vývoja invalidného vozíka, ktorý by sa pohyboval vďaka myšlienkovým pochodom pacienta, sa pustila japonská spoločnosť Toyota. Jej konštruktéri vytvorili systém založený na meraní lokálnej mozgovej aktivity. Používateľ má nasadenú špeciálne upravenú helmu, ktorá meria intenzitu mozgových vĺn. Kľúčové je, aby vozičkár zameral svoju myseľ na vykonanie určitého pohybu, aby sústredil myšlienky na to, čo chce urobiť. Senzory takmer okamžite zaznamenajú zmenu v činnosti mozgu a príkaz vykonajú. Analýza mozgových vĺn, teda myšlienok sa v reálnom čase zobrazuje na displeji, aby používateľ videl, čo prístroju prikázal. Vedecký tím Toyoty tvrdí, že ich systém funguje na 95 percent.
Na začiatku lietajúci robot
Aj piati vedci z University of Minnesota v Minneapolis – St. Paul v USA sa zaoberajú možnosťou využitia myšlienky pri riadení materiálnych objektov. Začínali vytvorením systému na ovládanie lietajúceho robota so štyrmi rotormi, takzvanú kvadkoptéru myšlienkami. Vedci skonštruovali špeciálnu high-tech prilbu, ktorá neinvazívne sníma cez 64 elektród elektrickú činnosť mozgu daného človeka. Systém funguje na základe poznania činnosti mozgu, ktorý pri každom pohybe, alebo pri myslení na pohyb produkuje drobné elektrické prúdy v motorickom kortexe. Pri sérii pokusov si vedci uvedomili, že obdobným spôsobom by bolo možné riadiť aj pohyb invalidného vozíka. Preto svoje ďalšie snaženie zamerali na využitie novej technológie pri pomoci hendikepovaným pacientom.
Zdroj: http://www.auto.sk/spravy/?clanok=11375
http://www.aktuality.sk/clanok/231575/lietajuceho-robota-riadia-myslienky/