Netradičné technologické riešenia (9)
Jeden z najvýznamnejších výskumníkov z oblasti neurorehabilitácie na svete Francúz Grégoire Courtine už viac rokov skúma, ako pomôcť pacientom, ktorí sú kvôli poškodeniu miechy pripútaní na invalidný vozík. Opakované pokusy v poslednom období vykonané na laboratórnych krysách sú veľmi sľubné.
Výskumník vychádza z presvedčenia, že aj keď dôjde k prerušeniu miechy, teda k zamedzeniu prenosu elektrických impulzov z mozgu k svalstvu, niektoré nervové vlákna ostanú nepoškodené. Tie je potrebné stimulovať, tréningom posilňovať, aby spevneli a dokázali prenášať omnoho väčší objem impulzov ako pri nepoškodenej mieche.
Pre dosiahnutie tohto výsledku sa vedec rozhodol použiť súbežne dva stimulujúce procesy – chemický a cvičebno-rehabilitačný. Pokusným krysám naordinoval serotonín, hormón zlepšujúci prenos nervových signálov. Zároveň k mieche pripojil drobné elektródy na prenos signálu do svalstva. Potkany každý deň cvičili – behali na bežiacom páse, aby si posilnili svaly a aktivovali motorické funkcie. Po ukončení rehabilitácie, ktorá trvala osem týždňov, sa krysy udržali na vlastných nohách a chodili takmer dokonale. Museli mať síce na mieche stále elektródy, ich stav sa však podstatne zlepšil.
Obdobne by sa vraj dalo pomôcť aj pacientom, ktorí utrpeli úraz miechy. V tejto etape výskumu je však potrebné vytvoriť miniatúrne funkčné elektródy, ktoré by bolo možné implantovať do tela človeka.