Netradičné vozíky mávajú zvláštnu podobu
Vo svete mobility telesne hendikepovaných sa stretávame s rôznymi produktmi, ktoré sú označované pojmom invalidný vozík. Väčšina z nich spĺňa zaužívané technické štandardy vyspelých krajín pre tento druh zdravotníckej pomôcky. Z času na čas však narazíte na výrobok, ktorý sa našim predstavám na túto pomôcku viac či menej, niekedy značne vymyká. Netradičné vozíky niekedy vznikajú pre to, lebo trh neponúka to, čo telesne hendikepovaný človek so špecifickými potrebami hľadá. Inokedy sú dôvodom vysoké ceny vozíkov alebo ich „tragický“ nedostatok.
-
Terénny elektrický vozík pre otca bez nôh
Podvozok zmontovaný, elektronika zapojená. Začíname testovať! To je posledná informácia na sociálnej sieti týkajúca sa projektu Alfa. Jeho cieľom je výroba ľahkého a hlavne lacného elektrického vozíka. Prioritne je stavaný do terénu, no použiteľný bude aj v mestskom prostredí či v interiéri.
Jeho konštrukcia určite spadá do kategórie Netradičné vozíky. Úvahy o vývoji takejto pomôcky „prepadli“ osemnásťročného Lukáša Zadražila z Tábora v Česku. V čase, keď jeho otcovi kvôli nemoci amputovali aj druhú nohu. Impulzom k tejto vzhľadom na jeho vek nevšednej aktivity boli dve zistenia. Elektrické invalidné vozíky sú neprimerane drahé. A pri prejazde aj menších nerovností sú nemotorné, pri prekonávaní bežných prekážok prakticky bezmocné.
Preto s kamarátom Michalom Matějíčkom vytvorili projekt Alfa – pásový elektrický invalidný vozík. Mal by vážiť pri šírke 70 a dĺžke 120 centimetrov maximálne 120 kilogramov. Pohybovať sa bude v dvoch režimoch. V mestskom prostredí a v interiéri rýchlosťou maximálne 10 km/h. Na ceste by mohol dosiahnuť maximálnu rýchlosť 40 km/h. A bez problémov bude prekonávať prekážky do výšky 20 centimetrov.
-
„Stoličky“ z Izraela pre deti zo zaostalých krajín
Projekt Pabla Kaplana a Chava Rotshteina z Izraela vznikol ako odozva na informáciu Svetovej zdravotníckej organizácie. Uvádzalo sa v nej, že v rozvojových a zaostalých krajinách sveta chýba asi 65 miliónov invalidných vozíkov. Aktéri tohto projektu preto vymysleli netradičné vozíky pre deti postavené na základe umelohmotných stoličiek značky Keter. Jeho autori uviedli, že pri vývoji sa držali hesla – lepší je jednoduchý nenáročný vozík ako žiadny.
A tak vznikla „stolička na veľkých kolesách“ v mnohofarebnej pastelovej variácii. Váži 10 kilogramov, nosnosť má 25 kilogramov a nestojí viac ako 50 dolárov. Prostredníctvom neziskovej organizácie Wheelchairs of Hope tieto bezúdržbové nezvyčajné vozíky chce nadácia poskytnúť piatim miliónom deťom. Ich cieľové trhy sú v Strednej a Južnej Amerike, Afrike, Ázii a v ďalších krajinách Stredného východu. Kaplan a Rotshtein sú presvedčení o tom, že vďaka ich detským vozíkom začnú aj imobilné deti v zaostalých regiónoch navštevovať školu. Základné vzdelanie je totiž prvým krokom k vzniku mladej vzdelanej generácii, ktorá môže vlastnú krajinu priviesť k želanej prosperite.
-
Netradičné vozíky „vychádzajú“ aj z 3D tlačiarní
S pomocou 3D tlačiarní sa už vytvorilo kde-čo. „Vyliezli“ z nej časti ľudského tela, autá, zbrane… Dokonca aj kompenzačné pomôcky pre zdravotne postihnutých. Medzi nimi sme objavili aj netradičné vozíky. Jeden si „vytlačili“ študenti univerzity Cambridge.
My vám však predstavíme projekt londýnskej spoločnosti Layer Design. Tá využíva 3D tlač k rýchlej tvorbe invalidných vozíkov na mieru, ktoré navyše majú atraktívny dizajn.
Invalidný vozík s názvom GO je výsledkom šesťmesačného prieskumu s desiatkami vozičkárov a zdravotníkov. Výrobok je navrhnutý tak, aby pomohol ľuďom prestať vnímať invalidné vozíky ako zdravotnícke pomôcky. Majú to byť pre nich prepravné vozidlá zlepšujúce ich kvalitu života. Výsledkom dlhého vývoja sa stal invalidný vozík, ktorý je ľahký, samozrejme aj funkčný. Je zostrojený tak, aby zodpovedal potrebám používateľov s rôznymi postihnutiami hybnosti dolných končatín. Invalidný vozík GO bude mať dve časti vyrábané na mieru. Konkrétne ide o sedaciu časť a podperu na nohy. Obe časti sa prispôsobia hmotnosti, ako aj telesnému postihnutiu daného klienta podľa elektronických biometrických údajov.
Spoločnosť Layer Design má v pláne zahájiť komerčný predaj svojho produktu. Samozrejme na základe individuálnych objednávok. Cena invalidného vozíka z 3D tlačiarne ešte nebola stanovená.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/horolez-tych-ktori-nechcu-sediet/
https://www.vozickar.info/apple-watch-vozickar/
https://www.vozickar.info/voziky-quickie-su-najlahsie/
https://www.vozickar.info/zaciatku-kanoe-konci-vozik-papiera/
https://www.vozickar.info/pribeh-zrodeni-unikatneho-vozika-icon/
https://www.vozickar.info/segway-pre-sediacich-z-dvoch-koncin-sveta/
1 odpoveď
[…] nakuknime za oponu. Čo ponúka druhý Salón Vozickar.info v Senci. Spomínate si na príspevok Netradičné vozíky mávajú zvláštnu podobu? Písali sme v ňom aj o londýnskej spoločnosti Layer Design, ktorá využíva 3D tlač k […]