Potápanie vozičkárov mimo záujmu Slovákov
Reklamné video egyptskej prímorskej destinácie nám pripomenulo, že čas letných dovoleniek, napriek otrasnému aprílovému sneženiu, sa nezadržateľne blíži. Pozvanie do krajiny faraónov nás zaujalo jednou netradičnou ponukou. Najväčšia aqua škola v rezorte v zozname poskytovaných špeciálnych služieb má zvýraznené potápanie vozičkárov.
Lákavá ponuka, povedali sme si. Ďalší adrenalínový šport pre imobilných. V zapätí sme si však uvedomili, že bez dostatočnej prípravy to nie je bežný dovolenkový úlet. Nasadiť si dýchací prístroj prvý raz v živote tesne pred zosunutím sa z vozíka do mora chce poriadnu dávku odvahy.
-
Len jedna slovenská škola potápania prejavila ochotu
V tejto súvislosti sme si spomenuli na Suvorovove (ruský vojvodca) heslo – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. A tak sme začali pátrať, či niekto na Slovensku ponúka kurz prístrojového potápania pre vozičkárov. V internetovej ponuke sme nič také nenašli. Vybrali sme si preto tri potápačské kluby, ktoré sme oslovili e-mailom s dvoma otázkami. Chceli sme vedieť, či sú ochotní a schopní naučiť imobilného dočasne „žiť“ pod vodou. A či ich inštruktori už majú vo svojich pracovných denníkoch z minulosti zapísané asistované potápanie s vozičkárom.
Dve potápačské školy na náš e-mail vôbec nezareagovali (?!). A pritom ich internetové stránky vyzerali veľmi seriózne. Ozvala sa len Veronika Hunková z Academie Aquatica v Bratislave s tým, že takú požiadavku ešte nemali, ale:
„Radi vám vyhovieme zabezpečením programu Discover Scuba Diving. A navrhujeme ponor na skúšku v bazéne. Ak by ste mali záujem o tento skúšobný ponor, neváhajte sa na mňa pre bližšie informácie obrátiť.“
Na internetovej stránke bratislavskej akadémie sme sa dočítali, že tento program slúži na úvodné oboznámenie sa s prístrojovým potápaním. Pod dohľadom profesionálneho inštruktora si klient vyskúša použitie potápačského výstroja a vychutná si beztiažový stav.
„Existujú dve možné formy tohto zážitku v závislosti od prostredia – bazén alebo voľná voda. Programy sú mimoriadne vhodné aj pre ucelené skupiny alebo firemné teambuildingové akcie,“ uviedla V. Hunková.
Potápanie vozičkárov v Academii Aquatica teda nie je problém. A imobilný klient by zrejme mohol absolvovať aj základný potápačský kurz v trvaní jedného až dvoch týždňov. Ide o program PADI Open Water Diver, ktorý je najobľúbenejším začiatočníckym kurzom potápania na svete. Po jeho ukončení absolvent okrem nových znalostí a zručností získa aj medzinárodný certifikát. Ten platí doživotne a na celom svete. Oprávňuje k samostatnému rekreačnému potápaniu do maximálnej 18-metrovej hĺbky.
-
Potápanie vozičkárov nie je u západných susedov raritou
V susednom Česku je situácia, ako vo viacerých iných športoch imobilných, značne odlišná. O potápanie vozičkárov je omnoho väčší záujem. Viaceré potápačské školy pravidelne organizujú kurzy pre imobilných, čo uvádzajú aj na svojich internetových stránkach. Týmito aktivitami je najznámejší Športový klub vozičkárov Praha. Klub organizuje nielen kurzy pre imobilných. Požičiava výstroj a zabezpečuje aj asistentov pri potápaní. Ak je klientom človek s poruchami hybnosti dolných i horných končatín, pod vodou mu asistujú dvaja inštruktori. Tí tvrdia, že keď oblečú vozičkára do neoprénu, tak pod vodou mnohokrát ani nepoznať, kto je vlastne hendikepovaný. My však poradíme ľahkú identifikáciu imobilného potápača. Nemá plutvy. Nepotrebuje ich.
Výhody prístrojového potápania veľmi jasne vyjadrila imobilná Jarmila Onderková: „Pod vodou si pripadám ako zdravá. Som úplne voľná a môžem sa v tom priestore pohybovať ako chcem.“
Jej slová potvrdzuje aj Muž roka 2009 Martin Zach, ktorý deň po získaní titulu skočil do rybníka tak nešťastne, že hlavou narazil na dno a ochrnul. Okrem iného o potápaní povedal: „Vo vode sa pohybujem bez problémov. Voda je ideálne prostredie pre imobilných.“
A ešte názor Martiny Vejvodovej z pražského klubu vozičkárov, ktorá trpí spinálnou svalovou atrofiou: „Plávať som sa naučila už ako päťročná. Voda nadnáša a preto som vždy bola nadšená z toho, že vo vode sa dokážem hýbať oveľa ľahšie ako na suchu. Všetky vodné aktivity ma bavili. Aj napriek tomu, že sa môj zdravotný stav zhoršoval a ja som už nemohla plával toľko ako predtým, zistila som, že akýkoľvek iný pohyb vo vode má pre mňa veľký význam z hľadiska rehabilitácie. Keď som raz mala možnosť vyskúšať si prístrojové potápanie, čo ma oddávna lákalo, okamžite som toho využila a… Našla som svoju novú vášeň! Potápanie je pre mňa relax, dobrodružstvo a rehabilitácia v jednom – plus ako bonus super partia ľudí.“
-
Reminiscencie zo septembrového korzického denníka
V Športovom klube vozičkárov Praha má potápanie vozičkárov nielen podobu individuálnych prístrojových ponorov. Klub každoročne organizuje viaceré spoločné domáce i zahraničné podujatia. Vlani ich bolo osem a dve z nich sa konali v zahraničí. Z korzického zápisníka sme si prečítali:
„Akcie sa začiatkom septembra zúčastnilo šesť hendikepovaných potápačov. Potápačské lokality v Porto-Pollona v podobe krásnych skalných veží sú veľmi blízko od brehu. Celý týždeň nám prialo počasie, pre potápanie panovali ideálne podmienky. More bolo teplé, čisté, krásne tyrkysové. Ponárali sme sa jeden, dvakrát denne v troch skupinách. Pod vodou bolo naozaj živo. Videli sme krásne červené koraly, kŕdle rýb, sasanky, hviezdice, kraby, rôznofarebné morské pĺže.
Navštívili sme tri lokality – Katedrála, Ihla a Malý val. Absolvovali sme aj nočný ponor na Ihle. Bol nezabudnuteľný. Večer vylieza spod kameňov a piesku množstvo iných morských potvoriek – ropušnice, malé svetielkujúce kalmáre a v piatich metroch pod hladinou hemžiaci sa krill. Bola to proste nádhera.“
A také krásne zážitky si členovia klubu isto prinesú v najbližších mesiacoch aj z nových výletov. Potápanie vozičkárov v Športovom klube vozičkárov Praha je totiž samozrejmou aktivitou aj tohto roku.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/aron-anderson-na-pole-nic-nie-je-nemozne/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-obsadia-slovensko/