Nicola Dutto Dakar nedokončil, aj tak sa zapísal do historických tabuliek podujatia
♦ jeden z najťažších „rébusov“ pri úprave motocykla bol návrh sedadla, ktoré vydrží extrémne zaťaženie;
♦ na pretekoch Nicolu sprevádzala trojica španielskych asistentov na motorkách;
♦ Nicola sa na Dakar o rok vráti pre „čerešničku na torte“.
Za veľmi zvláštnych okolností po 4. etape (11. 1.) ukončil svoju púť na Dakare 2019, ktorý má dnes 17. januára na programe záverečnú etapu, Nicola Dutto. Taliansky krosový motocyklový pretekár bol nečakane diskvalifikovaný, pretože do cieľa etapy neprišiel po trati. Riaditeľ pretekov neakceptoval obhajobu, že keď Dutto prišiel spolu so svojimi partnermi na posledný kontrolný bod s veľkou stratou, skrátenie trate im povolil komisár. Vyslovene súhlasil, že nemusia jazdiť po trati, pretože aj tak dostanú najvyššiu penalizáciu udeľovanú v etape.
■ Doposiaľ jazdili paraplegici na Dakare len za volantmi áut
Tieto najnáročnejšie motoristické preteky každoročne nedokončia desiatky súťažiacich. Prečo potom píšeme o tejto na Dakare nijako zvláštnej udalosti? Pretože Nicola Dutto (49) nie je obyčajný motorkár. Napriek tomu, že po štvrtej etape bol (možno neprávom) diskvalifikovaný, veľkými písmenami sa zapíše do histórie tejto súťaže. Je totiž prvým paraplegikom, ktorý sa postavil na štart Dakaru na stroji o dvoch kolesách.
Dakaru sa aj v minulosti, rovnako aj v tomto ročníku zúčastnili viacerí súťažiaci s paralyzovanými nohami. Vždy však sedeli za volantom nákladných alebo osobných automobilov.
Napríklad švajčiarsky pilot F1 Clay Regazzoni ochrnul po havárii na Grand Prix USA 1980. O osem rokov neskôr sa postavil na štart Dakaru 1988 za volantom nákladnej Tatry 815.
Spomeňme aj Alberta Lloveru (na snímke vpravo z aktuálneho Dakaru 2019), bývalého olympionika z Andorry, ktorý po páde na lyžiach ochrnul od pasu dole. Llovera bol zapísaný v štartovacej listine Dakaru v rokoch 2007, 2014 (za volantom nákladného auta) a v roku 2015 (za volantom osobného auta). Do cieľa ale ani raz nedošiel. Podarilo sa mu to až v roku 2016 za volantom kamiónu Tatra s logom Centra Paraple moravského tímu Bonver Dakar Project. Jeho príbeh portál Vozickar.info zaznamenal v príspevku Cieľ ťažkého Dakaru preťal vozičkár Llovera.
■ Nicola Dutto je k motorke pevne pripútaný
Je potrebné zdôrazniť, že Nicola Dutto mal prípravu na Dakar zo všetkých doterajších paraplegikov najnáročnejšiu. Aby sa mohol zúčastniť tohto najdramatickejšieho motoristického podujatia, musel vyriešiť dve najdôležitejšie úlohy. Prvou, logicky, bola špeciálne upravená motorka KTM 450 EXC-F. Dutto potreboval napríklad kĺbové klietky pre nohy, titanovú ochranu nôh v prípade havárie. Trojbodový postroj zabezpečil, že jeho nohy zostali na svojom mieste aj v prípade pádu motocykla. Zadná brzda sa presunula na riadidlá, takže Dutto mohol brzdiť ručne.
Jeden z najťažších „rébusov“ bol návrh sedadla, ktoré vydrží extrémne zaťaženie. Pretekári motocyklov totiž veľké duny prekonávajú v stoji, aby nohy absorbovali väčšinu nárazov motocykla. Avšak Nicola Dutto musel sedieť celú etapu. Štandardné sedadlo by tieto nárazy „neprežilo“ a sedacia časť jazdca by bola nemilosrdne a bolestivo atakovaná. Tento problém nakoniec po dvojročnom výskume a testovaní vyriešila spoločnosť Vicair, ktorá je známa navrhovaním a výrobou špecializovaných sedadiel pre invalidné vozíky. Nakoniec sa Vicair stal generálnym sponzorom Duttoho účasti na rely Dakar 2019.
Pozorní čitatelia už tušia, aká bola druhá najdôležitejšia úloha, splnenie ktorej požadovali aj organizátori pretekov. Nicola Dutto bol k motorke pevne pripútaný, aby z nej nevypadol. V prípade pádu, a počas jednej etapy ich mal možno aj dvadsať, by sa sám spod motorky „nevyhrabal“. Spolu s ním teda museli jazdiť asistenti na motorke. A to minimálne dva, pretože jeden motorku aj s jazdcom v pieskových dunách nepostaví. Dutto ich mal pre istotu troch, keby sa jeden počas dlhej etapy stratil.
ONESKORENÁ ZMENA PREDOŠLÉHO ZLÉHO ROZHODNUTIA
Španielski motorkári Julian Villarrubia, Pablo Toral a Victor Rivera, ktorí Nicola na Dakare sprevádzali (na snímke vľavo), boli veľmi sklamaní, že kvôli zlej komunikácii komisára s riaditeľstvom pretekov ich po 4. etape diskvalifikovali. Všetci boli totiž presvedčení, že sú fyzicky a technicky pripravení Dakar zvládnuť do poslednej etapy.
No a v súvislosti s týmto incidentom už iba jedna (tragická) informácia. Riaditeľ pretekov o dva dni neskôr oznámil, že svoje rozhodnutie prehodnotil a Nicola Dutto môže pokračovať v pretekoch. Žiaľ, v tom čase už bola jeho motorka nalodená a plavila sa do Talianska.
■ Veľký sen nie je splnený na sto percent
Terénny motocyklový pretekár Nicola Dutto v roku 2010 po tretí raz v rade obhajoval titul majstra Európy, no na podujatí v Pordenone mal ťažkú nehodu. Pri prekonávaní brodu rieky Tagliamento nezbadal vo vode veľký kameň a v stopäťdesiat kilometrovej rýchlosti doň narazil. Vzduchom letel niekoľko desiatok metrov. A po dopade praskali kosti.
Po desaťhodinovej operácii bolo isté, že Dutto je mimo ohrozenia života. Ale aj to, že sa už nikdy nepostaví. Prerušenú miechu sa lekári ešte nenaučili spájať. Nasledovali ďalšie mesiace liečby a ústavnej rehabilitácie. Svet spálených gúm a vône benzínu už s jeho menom nikto nespájal. Okrem neho samotného.
V novembri 2011 Dutto šokoval komunitu pretekárov, keď sa vrátil s tým, že pokračuje v pretekárskej dráhe. V tej istej kategórii, ale na štvorkolkách. A rok na to už mu patrilo prvé miesto v kubatúre buggy 1 000. Napriek tomu, že vyhrával, vo svete štyroch kolies sa necítil príliš komfortne. S veľkou podporou manželky a niekoľkých priateľov si postavil špeciálne upravenú motorku.
Svoje prvé motocyklistické preteky po tragickej havárii absolvoval Nicola Dutto v roku 2014 v španielskej Aragone. Na trase 500 terénnych kilometrov ho čakala konkurencia automobilov, štvorkoliek a motoriek. Napriek tomu, že mal za sebou hodiny a kilometre náročného tréningu, nebol si istý, či preteky zvládne. Nakoniec skončil na 24. mieste. A to bol začiatok dlhej cesty k Dakaru, o ktorom začal nahlas snívať. A trvalo mu päť rokov tvrdej práce a odriekania, kým svoj sen premenil na skutočnosť.
Ako sa však sám vyjadril – veľký sen nie je splnený na sto percent. Chýba mu ešte čerešnička na torte – dojazd do cieľa poslednej etapy slávneho Dakaru. Takže s veľkou pravdepodobnosťou, ak plány nič nenaruší, bude meno Nicola Dutto aj na štartovacej listine Dakar 2020. Samozrejme v kategórii – motorkári.
Zdroj: Vicair