Nové logo prístupnosti „útočí“ na Slovensko
Občianske združenie go-ok sa stalo oficiálnym ambasádorom odvážnej myšlienky The Accessible Icon Project. Pôvodne ho vytvorili bostonskí tvorcovia a aktivisti Američania Sara Hendren a Brian Glenney. Jeho hlavnou myšlienkou je nahradiť tradičné logo prístupnosti novým symbolom aktívnej prístupnosti pohybovo hendikepovanej osoby .
Na stránke go-ok sme si prečítali ich dôvody zapojenia sa do tejto aktivity: „Plne sa stotožňujeme s myšlienkou, že „klasické“ logo vozičkára by malo byť nahradené jeho dynamickým ekvivalentom, ktorý v sebe nesie navyše svoje posolstvo. Odteraz sa budeme snažiť vniesť nový symbol aktívnej prístupnosti do praxe. Ponúkame vám logá a asistenciu pri ich implementácii, aby ste tak mohli robiť aj vy.“
-
Novú symboliku začali tvoriť v roku 2010
V rozhovore, v ktorom Sara Hendren odpovedala na otázky týkajúce sa tejto aktivity, sme sa dozvedeli viacero zaujímavosti. Pôvodné medzinárodné logo prístupnosti vytvorila v roku 1960 Susann Koefoed. Jeho prínos je z historického hľadiska nesmierne dôležitý. Avšak hranatý dizajn (dizajn s rovnými čiarami) neznázorňuje ľudské telo v pohybe tak, ako iné bežné symboly. Novú symboliku zdravotne postihnutých začala Sara tvoriť v roku 2010.
Už rok na to sa zmenená „dynamická“ postava v pohybe v podobe nalepenej priesvitnej samolepky začala objavovať v Bostone. Jej tvorcovia vedeli, že pozmenením pôvodných symbolov pomocou samolepiek vzbudia záujem verejnosti omnoho provokatívnejšou formou, než prostým zavedením nového loga prístupnosti profesionálnou firmou.
Sára na toto obdobie prvotnej zmeny symboliky spomína so slovami: „Vytvorenie tohto networku doslova stonásobne prekonalo naše očakávanie. Naši sympatizanti nám vraveli, že by chceli staré symboly nahradiť novými aj v reálnej podobe. Nielen nálepkami v rámci street art kampane. A tak náš projekt začínajúci vo forme guerillového aktivizmu prerástol do sociálneho projektu. Dali sme sa dokopy s Timom Fergussonom Sauderom, profesionálnym grafickým dizajnérom a ten nám pomohol dať našim symbolom profesionálny punc.“ Len pre vysvetlenie dodajme, že tzv. guerilla marketing je nekonvenčný, univerzálny marketing, ktorý tvorí maximálny zisk pri minimálnych investíciách.
-
Zmenené logo prístupnosti „svieti“ už v stovkách miest
V krátkom čase sa myšlienka nového symbolu aktívnej prístupnosti „rozbehla“ po svete. Začali sa objavovať desiatky, ba stovky rôznych použití alebo modifikácii inovovaného symbolu. Projekt už v podstate nepatrí jeho tvorcom, patrí všetkým, ktorí sa doň zapojili. Dostal sa ďalej, ako sami autori pôvodne čakali a to im robí ohromnú radosť.
„Je pre nás však dôležitejšie, že sa z toho stal nástroj propagácie pre našich priateľov a sympatizantov, ktorí v ňom nevidia len symbol, ale istú metaforu poskytujúcu im priestor na realizáciu. Najviac nás teší to, že projekt má teraz vlastný život v rukách iných ľudí a môžeme ho považovať za globálny,“ hovorí Sara Hendren. A dodáva, že dynamické logo prístupnosti už možno nájsť v stovkách miest, vo viacerých štátoch. Používajú ho verejné i súkromné organizácie, ale aj jednotlivci. Veríme, že po tom, ako sa združenie go-ok zapojilo do šírenia tohto projektu, sa aj na Slovensku budeme stretávať s novou symbolikou zdravotne postihnutých ľudí.
Nové logo prístupnosti odteraz nájdete na stránke http://go-ok.eu/iconproject, odkiaľ si ho môžete stiahnuť. A ako bonus, na občianske zduženie go-ok sa môžete obrátiť ohľadom implementácie, radi pomôžu a odborne poradia.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/konecne-mame-eurokluc-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/eurokluc-na-slovensku-este-stale-nie-je/
https://www.vozickar.info/aplikacia-pre-monitoring-parkovacich-miest/
https://www.vozickar.info/mizerna-informovanost-o-bezbarierovosti-2/