Novela je účinná forma opravy zlého zákona
Ak by poslanci najvyššieho zákonodarného zboru nemali „na stole“ sériu mimoriadnych zasadnutí kvôli odvolávaniu ministra vnútra a (dnes 6. 7.) premiéra, už si mohli užívať parlamentné prázdniny. Práve na začiatok tohto obdobia sme si naplánovali rozhovor so Silviou Petruchovou (OĽaNO), poslankyňou Národnej rady SR (NR SR). V parlamente, ako si sama predsavzala po zložení poslaneckého sľubu, zastupuje záujmy a potreby zdravotne postihnutých ľudí. A účinným nástrojom na presadzovanie potrebných zmien v legislatívnom procese je aj novela „zlých“ zákonov.
Ešte pred začiatkom rozhovoru nás Silvia upozornila, že pojem parlamentné „prázdniny“ nemáme vnímať doslovne. „Prázdniny v našom ponímaní vyjadrujú skutočnosť, že sa neschvaľujú nové legislatívne normy, na programe nie je žiadna novela platných zákonov. Neznamená to však, že nepracujeme. Budem bežne zastihnuteľná, aj keď niektoré týždne budem viac rozcestovaná. Máme naplánované stretnutia s ľuďmi v rámci môjho tímu, ale aj stretnutia, ktoré súvisia s aktivitami OĽaNO.“
- Začnime krátkou reminiscenciou, spätným pohľadom na prvé týždne, mesiace práce v najvyššom zákonodarnom orgáne štátu. Čím vás pôsobenie v parlamente obohacuje, v čom sa naplnilo vaše očakávanie a čo negatívne brzdí snaženie pomáhať zdravotne postihnutým?
– Plusom je, že téma zdravotne postihnutých je v parlamente. A pomaličky sa dostáva aj inde. Keď som napríklad bola súčasťou delegácie, ktorá prijímala hostí z európskeho parlamentu, organizátori preložili miesto obeda do bezbariérových priestorov a pôvodná reštaurácia prišla o “kšeft”. Snáď si začnú uvedomovať, čo by malo byť bežným štandardom. Parlamentný život totiž nie je oklieštený len za múry národnej rady. Rovnako aj život bežného človeka je spojený s rôznymi oblasťami, aktivitami a každý by mal mať vhodne podmienky na ich realizáciu.
Baví ma byť stále viac a viac ponorená do tém, ktoré by mohli zlepšiť kvalitu života ľuďom. Spätná väzba je úžasná. Samozrejme, na druhej strane je v poslaneckej práci aj určitá miera bezmocnosti, lebo neviem meniť veci okamžite, ak vôbec. Som realistka a tak som veľké očakávania nemala, ani nemám. Pomaličky sa snažím nájsť cestu, ako a kde sa presadiť. Nikto vám nedá zaručený návod na to, ako to urobiť. Ani návrhy zákonov z iných „dielní“ nedostávam na stôl tak, ako si mnohí myslia. Aj pre mňa sú mnohé dvere zatvorené a musím sa snažiť si ich otvárať. Stále však neľutujem, že som sa touto cestou vybrala. Zatiaľ mi to viac dáva ako berie.
- A čo podmienky na prácu – už sú vyriešené vaše prvotné problémy v bezbariérovosti v parlamente?
– Podmienky sú stále rovnaké. Problematické veci som začala riešiť oficiálnymi žiadosťami o zmenu. Zdá sa, že takáto forma funguje. V súčasnosti sa rieši debarierizácia tlačového centra a budú sa robiť nejaké drobné úpravy opäť aj v rokovacej sále. Tiež viem, že prebieha verejné obstarávanie na nové schodiskové plošiny. Úplne nová by mala pribudnúť na schodisku ku klubom, kde sa zatiaľ dostanem „okľukou“ cez kinosálu alebo garáže.
- Patríte medzi aktívnych poslancov – vystupujete v rozprave, nejedná novela zákona išla na rokovanie aj s vaším podpisom. Zaznamenali sme otázku premiérovi, viaceré faktické poznámky… Ako vnímate kultúru vystupovania, presadzovania individuálnych názorov poslancov v parlamente?
– K aktívnym poslancom mám rozhodne ešte ďaleko. Kultúra vystupovania v parlamente je rôzna a asi sa mení s časom. Do slovníka mnohých poslancov sa dostávajú aj slová, ktoré tam nepatria, nemali by odznievať na parlamentnej pôde. Treba si ale všímať hlavne tých, ktorým kultivovaný prejav nechýba a dokážu aj tak pomenovať mnohé veci veľmi presne. Dôležitejšie však je to, o čo v parlamente skutočne ide.
- Váš podpis je pod viacerými legislatívnymi iniciatívami. Ktorú z nich považujete za jednu z najvýznamnejších, najpotrebnejších?
– Z legislatívnych návrhov, pod ktorými som podpísaná, to bola novela zákona o hazardných hrách. S navrhovanými zmenami mal zákon viac chrániť občanov tým, že obmedzí podnikanie v tejto oblasti. Táto iniciatíva mala veľkú podporu zo strany občanov v rôznych mestách, o čom svedčia viaceré petície. Aj preto ma mrzí, že táto naša snaha nenašla podporu u koaličných poslancov.
- Mohli by ste našim čitateľom priblížiť, aké zmeny prinášala novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám, pod ktorú ste sa tiež podpísali?
– Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/2000 Zb. zákonov chce dosiahnuť, aby povinnosť zverejňovať informácie a zmluvy mali aj firmy, na ktoré zatiaľ tento zákon dosah nemá. Zjednodušene, ak dve spoločnosti, ktorými vlastníkmi je štát, majú povinnosť zverejňovať informácie a založia si spolu tretiu spoločnosť, táto už nič zverejňovať nemusí. A to aj napriek tomu, že hoci nepriamo, tiež využíva verejné financie. Predmetom zmeny zákona bolo tiež zverejňovanie nielen zmlúv, ale aj príloh, kde sú často podstatné informácie. Novela sa do zákona nedostala, lebo ju koaliční poslanci nepodporili.
- Azda „najosobnejšou“, vám tematicky najbližšou legislatívnou iniciatívou, pod ktorou sú okrem vás podpísané len tri ďalšie poslankyne, je novela zákona o sociálnom poistení. V čom je zákon problematický a aké zmeny ste v ňom navrhovali?
– Novela zákona č. 461/2003 Z. z. mala riešiť neveľkú skupinku ľudí, ktorým bol priznaný starobný dôchodok do konca roku 2003 a v čase poberania dôchodku si platili poistenie z dôvodu zamestnania, no nárok na zvýšenie dôchodku nemajú. Tým, ktorým bol priznaný dôchodok po 1. 1. 2004, sa zohľadňuje aj takto zaplatené poistné. Neplatí tu teda rovnaký meter na všetkých len preto, že sa posudzujú podľa iného zákona. Novelu postihol rovnaký osud, neprešla.
- Spolu s podpredsedníčkou NR SR Luciou Nicholsonovou (SaS) ste zorganizovali tlačovú konferenciu o údajných mediálnych hrách ministra práce. O čo konkrétne išlo a ako ste spokojná s jej priebehom a následnými mediálnymi výstupmi z nej?
– Tlačovú konferenciu iniciovala Lucia Nicholsonová a ja som sa pridala, pretože komunikujem s rodinami, ktorých sa to týka. Som presvedčená o tom, že táto téma by mala spájať všetky politické strany. Ide o to, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala zvýšiť opatrovateľské príspevky na úroveň minimálnej mzdy, čo by malo byť na úrovni 405 eur. Avšak podľa informácií, ktoré zverejnilo ministerstvo práce, sa tento príspevok bude zvyšovať len o niečo vyše 20 eur. Tá zvyšná časť, o ktorú sa môže príspevok zvyšovať, sa bude týkať len ľudí, ktorým sa príspevok z dôvodu vyššieho príjmu skracoval. To znamená, že opatrovatelia, ktorí sa starajú o ľudí so zdravotným postihnutím s nízkymi dôchodkami, príspevok o ďalšiu sumu vyšší nebudú mať. Pritom ľudí s nízkymi dôchodkami je u nás stále dosť. Priemerná výška príspevku na opatrovanie v roku 2016 u opatrovateľov, ktorí nepoberajú dôchodkovú dávku, je 170 eur. Uvidíme, čo prinesie pripomienkové konanie k tejto novele v auguste.
- Ako budete tráviť parlamentné prázdniny, ktoré vlastne prázdninami ani nie sú?
– Za náš poslanecký klub môžem povedať, že skutočné prázdniny bude mať každý maximálne 1 – 2 týždne. Aj v lete pracujeme. Je to ideálny čas na prípravu noviel zákonov, kedy nie sme limitovaní inými povinnosťami v parlamente. Okrem toho sa chystám spolu s asistentkami cestovať v auguste po Slovensku a stretávať sa s ľuďmi, ktorí o to prejavia záujem. Už teraz viem, že by to mali byť mestá Piešťany, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Košice, Rimavská Sobota…
- Takže budete pracovať na nových návrhoch platnej legislatívy. Naznačte, čo najdôležitejšie chcete dosiahnuť, presadiť v parlamente po lete?
– Bude to už spomínaný zákon o kompenzáciách a zvýšenie opatrovateľských príspevkov. S ním ruka v ruke ide aj sociálne zabezpečenie opatrovateľov a osobných asistentov. Určite sa pokúsime otvoriť aj iné témy, ktoré súvisia s diskrimináciou na základe veku či príjmu osôb so zdravotným postihnutím.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/hendikepovana-poslankyna-silvia-petruchova-rozhovor/
https://www.vozickar.info/poslankyna-petruchova-v-parlamente/