Novovyvinutá protéza umožňuje amputovaným „cítiť“
Prvou bola koža, nasleduje ju končatina. Vedci vyvinuli protézu schopnú „cítiť“. Tá nielen simuluje niektoré z pocitov, ktoré zdravý človek cíti napríklad pri chôdzi pešo. Protéza tiež pomáha zmierniť fantómové bolesti komplikujúce životy mnohých pacientov po amputácii.
„Cítiacia protéza“ je dielom rakúskeho profesora Huberta Eggera pôsobiaceho na univerzite v Linzi, ktorý pred piatimi rokmi ako jeden z prvých vedcov prišiel s inovatívnou myšlienkou protetickej ruky ovládanej mysľou. Je až neuveriteľné sledovať pokrok a vývoj v oblasti bioniky, myoelektrických protéz, protéz z 3D tlačiarne či – už spomenutých – mysľou riadených umelých končatín. Žiadnej z doterajších technológii sa však nepodarilo u amputovaného pacienta zároveň s protézou obnoviť i stratený cit. Dosiaľ nebolo možné končatinu „precítiť“. Na prekonanie tohto problému Egger vyvinul dvojstupňový proces.
V prvej etape chirurg potrebuje prepojiť nervy pahýľa amputovanej končatiny so zdravým tkanivom resp. kožou pokrývajúcou pahýľ. V ďalšom kroku, chodidlo protézy je vybavené radom senzorov prepojených so stimulátormi, ktoré sú v bezprostrednom kontakte s pahýľom amputovanej končatiny. Vďaka tejto nadväznosti vždy keď človek vykročí, daná informácia je rozpoznaná senzormi a súčasne odosielaná do mozgu. „U zdravého človeka majú „funkciu precítenia“ kožné receptory komunikujúce s nervami tej-ktorej končatiny. V prípade straty končatiny ale táto komunikácia zjavne chýba. Vodiče – nervy – sú však i v pahýli stále prítomné. Len jednoducho nie sú stimulované,“ vysvetlil Egger pre agentúru AFP.
Podľa jeho ďalších slov, prakticky jediným rizikom je, že pri chirurgickom zákroku napriek prepojeniu nervov amputovanej končatiny s jej zdravým tkanivom, tieto nervy ani s použitím stimulačného mechanizmu protézy nebudú fungovať dostatočne a tak sa cit jednoducho nevráti. Wolfgang Rangger, pacient ktorý strávil ostatných šesť mesiacov u doktora Eggera, však neskrýval nadšenie: „Je to ako dostať novú šancu plnohodnotne žiť. Znovuzrodenie. Mám späť svoju nohu. Už sa viac nepošmyknem na ľade a viem povedať či som chodil po štrku, betóne, tráve alebo piesku. Dokonca cítim malé kamienky.“
Cena prototypu „cítiacej protézy“ sa pohybuje na úrovni 11.000 USD. Podobne ako u každej novej technológie však možno predpokladať, že sa bude znižovať naprieč ďalším vývojom tak, aby bola dostupná a mohla byť reálnym prínosom pre životy mnohých pacientov.
Článok je krátený, upravený. V pôvodnom znení dostupný na http://www.iflscience.com/health-and-medicine/newly-developed-artificial-limb-lets-amputees-feel.
…