Nový projekt opatrovateľskej služby je po októbri 2015 (konečne) otvorený
Zdravotne postihnutí budú mať opätovne opatrovateľov… ale zrejme nie všetci
Nový národný projekt Podpora opatrovateľskej služby bol otvorený posledný deň minulého roka. Od 31. decembra sa zaslaním elektronickej žiadosti mohli do projektu prihlásiť tie subjekty, ktoré chcú opatrovateľskú službu poskytovať. Nebolo pritom rozhodujúce, či išlo o verejných a neverejných poskytovateľov tejto služby zapojených do predchádzajúceho projektu, ktorý bol ukončený v októbri minulého roka. Pri splnení stanovených podmienok bol rozhodujúci čas podania kompletnej žiadosti aj s prílohami na Implementačnú agentúru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
-
Nový projekt prináša viacero zmien
„V súčasnosti sa uskutočňuje kontrola žiadostí o zapojenie sa do národného projektu. Pokiaľ je žiadosť úplná a správna, je na základe nej uzatvorená zmluva o spolupráci s príslušným poskytovateľom opatrovateľskej služby. Reálny výkon opatrovateľskej služby môže nastať až po nadobudnutí účinnosti zmluvy o spolupráci a po pridelení opatrovateliek poskytovateľovi opatrovateľskej služby. Tento postup prebieha postupne a aj postupne sa uzatvárajú zmluvy o spolupráci,“ uviedla pre portál vozickar.sk Anna Boříková, manažérka pre monitorovanie a hodnotenie národného projektu z Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Nový projekt, oproti tomu predchádzajúcemu, o ktorom sme viackrát informovali (pozri Ďalšie články z tejto kategórie v závere tejto stránky), prináša viacero zmien. Tou najvýraznejšou je, že nový projekt bude uplatňovaný už aj v Bratislave a v Bratislavskom kraji. Tým došlo k zmene regionálnych (krajských) limitov z celkového maximálneho počtu opatrovateľov. A keďže jeden opatrovateľ môže mať uzatvorené pracovné úväzky v rámci projektu zodpovedajúce najviac jednému pracovnému pomeru na ustanovený týždenný pracovný čas v zmysle Zákonníka práce, zákonite sa to môže prejaviť na počte osôb, ktoré budú v rámci kraja opatrované.
„Stanovené regionálne limity na celkový maximálny počet opatrovateliek v rámci samosprávneho kraja vychádzajú z počtu obyvateľov v uvedenom regióne ku koncu roku 2014. V prípade, ak vzniknú výrazné rozdiely v zapojení v jednotlivých samosprávnych krajoch, na základe požiadavky implementačnej agentúry môže Sekcia sociálnej a rodinnej politiky ministerstva práce redefinovať uvedené limity kvôli lepšej implementácie.“
-
Zmeny, ktoré majú bezprostredný vplyv na opatrovaných
Nový projekt prináša aj ďalšie zásadné zmeny. Detailnejšie sa budeme venovať len tým, ktoré sa bezprostredne týkajú opatrovateľov a opatrovateliek, pretože majú bezprostredný vplyv na opatrovaných. Stanovený limit celkového rozsahu práce opatrovateľky je maximálne 12 hodín/deň za všetky pracovné úväzky kumulatívne. To znamená, že sa zrátavajú dohromady všetky pracovné pomery, dohody mimo pracovného pomeru a štátnozamestnanecký pomer.
„Podstatné sú aj dve ďalšie požiadavky. Medzi opatrovateľkou a opatrovaným nemôže byť vzájomná vyživovacia povinnosť. Druhou požiadavkou je, že opatrovateľ/ka a opatrovaný nemôžu spolu bývať v jednej domácnosti. V tomto prípade však znovu platí, že na základe požiadavky implementačnej agentúry môže Sekcia sociálnej a rodinnej politiky ministerstva práce redefinovať uvedené obmedzenie kvôli lepšej implementácii.“
Môžeme sa len zamýšľať nad tým, prečo k týmto závažným zmenám po vyhodnotení predchádzajúceho projektu došlo. Avšak, podľa našich informácií bolo evidovaných relatívne dosť prípadov, kedy medzi opatrovateľom a opatrovaným bola vyživovacia povinnosť a ešte viac bolo takých, kedy opatrovateľ a opatrovaný mali rovnaký trvalý pobyt.
Nový projekt prináša aj diskutabilné obmedzenie práce jedného opatrovateľa na maximálne 12 hodín denne kumulatívne za všetky pracovné pomery. Veď počet odpracovaných hodín nie je limitovaný v mnohých iných oblastiach. Stačí uviesť jeden jediný príklad – poslanci národnej rady takéto obmedzenie voči sebe nie sú ochotní prijať už niekoľko volebných období za sebou. A tak niektorí poslanci sú aj starostovia, členovia zastupiteľských zborov vyšších územných celkov, predsedovia valných zhromaždení a dozorných rád, lekári či vysokoškolskí pedagógovia na čiastočný úväzok.
-
Nový projekt stanovuje maximálny počet opatrovateľov
A čo z týchto všetkých noviniek vyplýva pre ťažko zdravotne postihnutých, ktorí potrebujú opatrovateľov? Nuž, je toho viac. V prvom rade si musíte zistiť, ktorý poskytovateľ opatrovateľskej služby má uzavretú zmluvu s implementačnou agentúrou ministerstva práce. Pripomíname, že ten, kto túto službu zabezpečoval v rámci predchádzajúceho národného projektu, novú zmluvu podpísanú nemusí mať.
Navyše, môže vzniknúť ešte jeden problém. Váš predošlý poskytovateľ zmluvu pre nový projekt podpísanú bude mať, no napriek tomu vám opatrovateľa nepošle. Po novom je totiž ohraničený maximálny počet opatrovateľov na jedného poskytovateľa tejto služby. Pokiaľ svoje služby poskytuje v rámci kraja, zamestnávať môže maximálne 70 opatrovateľov v pracovnom pomere uzatvorenom na ustanovený týždenný pracovný čas. Pokiaľ pôsobí v rámci celej republiky, môže mať maximálne 200 opatrovateľov.
Pokiaľ si budete musieť nájsť nového poskytovateľa opatrovateľskej služby, spoliehať sa musíte zatiaľ len na neoficiálne informácie, hľadať musíte inzerciu, možno pomôžu informácie z obecných a mestských úradov. Implementačná agentúra totiž zverejní na svojej stránke zoznam poskytovateľov opatrovateľskej služby pre nový projekt až po definitívnom uzavretí všetkých zmlúv.
-
Ponúkame jedno „inteligentné“ riešenie pre nový projekt
Viacerí seriózni poskytovatelia opatrovateľov svojich niekdajších klientov oslovili otázkou, či spĺňanú nové podmienky národného projektu. Ak áno, rátajú s nimi aj pre nový projekt. Ak sa doposiaľ váš partner z minulého roka neozval, skúste ho osloviť, či je pravdepodobné, že implementačná agentúra s ním zmluvu pre nový projekt podpíše.
Ak však nespĺňate vy jednu z dvoch základných nových podmienok (nesmie byť medzi opatrovaným a opatrovateľom vyživovacia povinnosť; nesmú mať rovnaký trvalý pobyt), máte veľký problém. Jediným riešením je hľadanie nového opatrovateľa, alebo si opatrovateľ musí zmeniť trvalý pobyt.
To však nie je vždy možné. V tejto situácii ponúkame jedno „inteligentné“ riešenie. Skúste si zistiť, či podobný problém nemusí riešiť niekto vo vašom okolí. Ak áno, máte vyhrané. Vaši doterajší opatrovatelia budú opatrovať postihnutého, ktorého ste našli, a vás budú opatrovať zase jeho dovtedajší opatrovatelia. Dohoda je predsa vždy možná.
-
Najviac opatrovateľov pre nový projekt na východe
Nový národný projekt Podpora opatrovateľskej služby bude realizovaný po dobu 33 mesiacov. Výška nenávratného finančného príspevku, ktorý je schválený na realizáciu, je takmer 50 miliónov eur. Z tejto sumy je viac ako 44 miliónov eur vyčlenených pre menej rozvinuté regióny. Z pohľadu celkového počtu opatrovateľov, najviac ich môže mať Prešovský (15,12 percenta) a Košický kraj (14,67). Najnižší podiel bude mať Trnavský (10,31) a Trenčiansky kraj (10,91).
„V predchádzajúcom projekte aktívne poskytovalo opatrovateľskú službu celkovo 159 subjektov, ktoré vytvorili 3 633 pracovných miest pre opatrovateľky a opatrovateľov. Opatrovateľská služba bola poskytovaná celkovo 3 866 opatrovaným osobám. Celkový rozpočet projektu bol 28 miliónov eur,“ uviedla A. Boříková.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/opatrovatelska-sluzba-postava-na-razcesti/
https://www.vozickar.info/ukonceny-narodny-projekt-vyvolal-paniku/
https://www.vozickar.info/centra-vcasnej-intervencie-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/