Box na invalidných vozíkoch v zahraničí frčí
Viete o tom, že box zlepšuje celkovú koordináciu tela, aktivizuje myseľ, uvoľňuje nahromadenú agresivitu, stres a zároveň zlepšuje sexuálnu kondíciu? A možno budete prekvapení, ale toto všetko platí aj v prípade, ak sa tomuto športu venujú vozičkári.
-
Tri ženy založili asociáciu pre box na invalidnom vozíku
Niekomu sa to azda zdá nepredstaviteľné, ale box na invalidnom vozíku je skutočne, po predstavovanom ragby v príspevku Vražedná lopta pre invalidný vozík, novým tvrdým adrenalínovým športom, do ktorého sa pustili telesne hendikepovaní bojovníci. Avšak rovnako ako v prípade ragby, slovenský záujemca o box v domácom prostredí nepochodí, kontakty musí hľadať v okolitých krajinách.
V susednom Česku paraboxerskú asociáciu založili tri dámy už v roku 2013. Terezia Krejbychová kondičná a box trénerka je prezidentkou asociácie. Založila ju spolu s Evou Líškovou, bývalou reprezentačnou trénerkou ženského boxu, držiteľkou titulu Majsterky sveta WKF v thajskom boxe a s Vlaďkou Malíkovou, niekoľkonásobnou Majsterkou ČR v ženskom boxe. V súčasnosti sa v Česku paraboxu, v zahraničí nazývanom aj handibox, venujú tri kluby – v Prahe, Poděbradoch a v Olomouci. A v nedeľu 28. februára sa v Poděbradoch uskutočnil prvý zápas o titul Majstra ČR v paraboxe. Víťazný opasok získal Zdeněk Šafránek z pražského klubu S. A. C. No českí boxeri na invalidnom vozíku sa zatiaľ turnajov v zahraničí nezúčastňujú. Usilovne trénujú a sú v kontakte s francúzskymi paraboxermi, kde je tento šport v rámci Európy najrozšírenejší. Z okolitých krajín sa najviac turnajov pre box na vozíčku organizuje v Poľsku.
Aj českí hendikepovaní boxeri podporujú snaženie vychádzajúce z USA, aby bol handibox zaradený medzi paraolympijské športy. Keďže táto iniciatíva nadobudla masovejší charakter len v minulom roku, cieľ dostať box na invalidných vozíkoch už na hry do tohtoročného Rio de Janeira bol nereálny. Jej organizátori však vyvinú maximálne úsilie, aby sa tak stalo už o štyri roky v Tokiu 2020.
-
Box nie je len útok, ale aj únik pred úderom a následný výpad
Zaradiť box paraplegikov medzi paraolympijské športy však nebude také jednoduché, pretože pravidlá tohto nového športu telesne postihnutých nie sú jednotné. Spočiatku vo väčšine krajinách boli vozíky súperiacich boxerov statické, pevne ukotvené na jednom mieste rovnako ako pri šerme vozičkárov, ktorý sme predstavovali v príspevku pod titulkom Šerm na vozíku tu bol, ale už sa „vyparil“. Takto sa boxuje aj v Česku.
Pravidlo statických vozíkov postupom času začali spochybňovať viacerí športovci tvrdiac, že je to v úplnom rozpore s celkovou filozofiou boxu ako takého. Podstatou boja v kožených rukaviciach totiž nie je len útok, ale aj obrana, únik pred úderom a následný výpad. A to sa dá uplatniť jedine v prípade, keď sa bude môcť boxer na vozíku pohybovať.
Preto boli skonštruované a vyrobené špeciálne invalidné vozíky pre boxerov, ktorí sa v nich môžu pohybovať ako zdravý boxer v ringu. Upravené boli aj pravidlá a podľa nich sa vo svete už organizujú, hlavne v USA, prvé turnaje.
-
Pohľad na boxera v rohu ringu vnukol nápad
Box v ukotvených invalidných vozíkov neuznáva ani Paul Robinson z Leedsu v Anglicku, ktorý podľa niektorých zdrojov začal na invalidnom vozíku boxovať medzi prvými. Tento bývalý anglický reprezentant v karate v roku 1997 utrpel úraz, pri ktorom sa mu vytvorila krvná zrazenina. Tá mu tak nešťastne zatlačila miechu, že ostal od pása dole ochrnutý. Ako aktívny športovec skúšal počas rehabilitácie viacero aktivít.
Najviac si obľúbil handbike. A tejto forme bicyklovania sa začal intenzívne venovať. No v zime nemohol jazdiť vonku a preto rozmýšľal, ako by mohol aj v tomto období kondične rásť. Pri jednej návšteve kamarátov karatistov v telocvični, kde niekedy trénoval, sa zahľadel na súboj boxerov vo vedľajšej hale. Pohľad na boxera stojaceho v rohu ringu, na ktorého útočil súper, mu vnukol nápad… A tak sa vraj zrodil box na invalidnom vozíku, parabox či handibox.
Článok autorsky upravený a doplnený je prebraný z:
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/parasnowboarding-uz-je-olympijskym-sportom/
https://www.vozickar.info/sport-usity-pre-telesne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/biliard-vozickarov-hlada-novych-hracov/
https://www.vozickar.info/martin-skrtel-plni-ulohy-ambasadora/
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/