PREDSTAVUJEME Občianske združenie socialDATA
Hudobné a divadelné vystúpenia. Umenie slovenských reprezentantov v tanečnom športe na vozíku. Tvorivé dielne či prezentácia výrobkov remeselníkov s rôznym druhom zdravotného postihnutia. To je len časť programových celkov, ktoré pripravilo občianske združenie (OZ) socialDATA.
Spolu s vystúpením autistov alebo maľovaním na tvár budú tieto činorodé aktivity tvoriť jednoliate podujatie. Pod názvom Žime spolu sa uskutoční v sobotu 29. júla v Nitre (mestský park na Sihoti).
-
SocialDATA – nástroj na splnenie nevysloveného sľubu
„Bude to prvá verejná akcia nášho združenia, ktoré vzniklo vo februári. Verím, že v Nitre si príde na svoje každý, kto bude na Sihoť merať cestu – človek mladý či starý, s hendikepom alebo zdravý. Názov podujatia napovedá, že nám ide o spájanie dvoch svetov. Aj takto chceme búrať predsudky, ktoré v súvislosti s nami časť ľudí bez zdravotného postihnutia má,“ hovorila o hlavnej myšlienke pripravovaného podujatia Dagmar Sváteková, predsedníčka OZ socialDATA.
Dodala, že podujatie Žime spolu vyjadruje jeden zo základných cieľov, kvôli ktorému združenie vznklo. Jeho členovia chcú svojmu okoliu neustále dokazovať – áno, máme zdravotné, viac či menej viditeľné, obmedzenia, ale vieme žiť rovnako plnohodnotne ako ktokoľvek iný. Ďalšie poslanie, s ktorým združenie vstúpilo do sféry sociálnej pomoci zdravotne postihnutým, má korene v Dagmarinej osobnej tragédii.
„Keď som sa pred takmer piatimi rokmi prebrala z kómy, nehybná a nemá, zistila som, že moja rodina sa nemá na koho obrátiť. Nemali vo svojom okolí nikoho, kto by sa na nich usmial a povedal im, že môj život, hoci na vozíku a s istými obmedzeniami, môže byť rovnako plnohodnotný ako ten ich. V tých nesmierne ťažkých chvíľach, pre mňa i pre mojich blízkych, som si povedala, že raz sa stanem ja tým svetielkom nádeje na ceste iných. Budem im radiť, aby neboli bezbranní. Nikomu som sa však o tomto svojom predsavzatí nezmienila. Nemalo to význam. Sama som v tých pohnutých chvíľach nemala zdanie, ako budem pomáhať,“ spomínala Dagmar.
Nakoniec tie správne dvere otvorila a cesta k naplneniu jej úmyslu sa ukázala v plnej svojej šírke. OZ socialDATA, ktoré Dagmar spolu s Tomášom Števom a Ľudovítom Schneiderom vytvorila, je presne tým nástrojom, ktorým začala napĺňať svoj nahlas nevyslovený sľub na nemocničnom lôžku. A keďže zakladajúci členovia združenia sa zhodli na tom, že rozhodujúca nie je forma, ale obsah, hlavnou úlohou sa nestalo budovanie členskej základne.
„Prvotná je aktívna komunikácia, poskytovanie poradenstva pre všetkých zdravotne postihnutých a ich rodinných príslušníkov. A tieto aktivity nebudeme limitovať tým, či niekto je alebo nie je členom združenia. Prioritne nás bude zaujímať len to, či pomoc potrebuje, bude mu prospešná,“ vyslovila Dagmar zásadnú programovú víziu združenia.
-
Zverejňovanie stanovísk rozličných štátnych inštitúcií
Okrem už v súčasnosti využívaných osobných stretnutí sa hlavným komunikačným kanálom OZ socialDATA čoskoro stane webový portál. Okrem blogov a aktuálnych informácií bude obsahovať aj online poradenstvo pre ľudí so zdravotným postihnutím. Ľudia s hendikepom si budú môcť na portáli vymieňať osobné skúsenosti. Združenie tiež plánuje zverejňovať stanoviská štátnych inštitúcií ku konkrétnym prípadom, pretože úradníci na lokálnej úrovni často konajú veľmi rozdielne. Aj toto je programová vízia združenia socialDATA.
Zásadným nástrojom pre dosiahnutie zmeny v koexistencii zdravých a ťažko zdravotne postihnutých, zdravotne postihnutých a úradníkov nebude vytváranie napätej či konfrontačnej situácie. Združenie nebude vyvolávať konflikt, nebojuje a nebude bojovať proti ničomu a nikomu.
„Sme presvedčení o tom, že čím viac človek bojuje, tým väčší odpor vyvíja druhá strana. Naproti tomu sa snažíme pristupovať k veciam pokojne, s rozvahou. Všetci sme ľudia. Samozrejme, na Slovensku sa dejú neprávosti, často žasnem nad tým, čoho sú úradníci na niektorých úradoch schopní. Narážam hlavne na to, ako niektorí komunikujú s ľuďmi. Ale zistila som, že otvorený konflikt častokrát nič nerieši. Oveľa efektívnejší je prístup, kedy si sám úradník musí uvedomiť, že pri komunikácii s klientom nereagoval správne. Následný prístup je potom ústretovejší ako pri otvorenom konflikte,“ hovorila o svojich skúsenostiach Dagmar Sváteková.
Dodala, že s Tomášom Števom majú bohaté skúsenosti z komunikácie s úradmi. A to nielen pri vybavovaní úkonov týkajúcich ich samotných. „Máme za sebou kus práce ako súkromné osoby. Naša pomoc hendikepovaným a ich rodinám je nemerateľným prínosom. A v tejto činnosti chceme pokračovať aj ako OZ socialDATA,“ zdôraznila jeho predsedníčka.
-
Vytváranie bariér je prejavom úzkoprsosti daného človeka
Pri vyslovení tohto predsavzatia sa nám na jazyk tisla jedna zložitá otázka. Čo v súčasnej štruktúre starostlivosti štátu o ťažko zdravotne postihnutých ľudí považuje Dagmar za najnegatívnejšie? Jej prvá reakcia bola jednoslovná – Nevedomosť. Po chvíli mlčania dodala, že celá naša spoločnosť ako taká nevie, ako pristupovať k človeku so zdravotným postihnutím.
„Nepovažujem sa za najkompetentnejšiu osobu poukazovať na nedostatky a chyby. Jedno je však isté, absentuje mi tu ľudský prístup, nech už sa pohybujeme vo sfére zdravotníctva, úradov či školstva,“ vysvetľovala Dagmar .
Dodala, že téma, čo by malo z jej pohľadu fungovať inak, čo považuje za najväčší nedostatok je na dlhé hodiny rozhovorov. Podľa nej však najväčším problémom našej spoločnosti je, že sa na ľudí s hendikepom nemyslí.
„Častokrát prostredie, ktoré má byť bezbariérové, v sebe ukrýva sekundárne bariéry. A kompetentní to nechcú riešiť, pretože majú potvrdenie o tom, že sú bezbariérovým prostredím. Väčšina vecí je o ľuďoch a ako sa vraví – vytváranie bariér je prejavom úzkoprsosti daného človeka. A za nás všetkých si želám, aby úzkoprsých ľudí bolo čo najmenej,“ vyslovila svoje záverečné prianie Dagmar Sváteková, predsedníčka OZ socialDATA.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/asociacia-pomoci-postihnutym/
https://www.vozickar.info/organizacia-muskularnych-dystrofikov/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/