PREDSTAVUJEME Občianske združenie ZOM Prešov
Poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva, bezbariérová preprava, pomoc pri hľadaní osobného asistenta. Tiež podpora zamestnávania či rozvoj výtvarného a umeleckého talentu v Galérii Abilympiáda. Tieto a aj ďalšie aktivity sú predmetom činnosti občianskeho združenia ZOM Prešov.
V roku 2000 ho založili a riadia samotní ľudia s ťažkým telesným postihnutím. Zakladateľom a predsedom ZOM Prešov je Boris Klohna, ktorý je sám zdravotne znevýhodnený. Je odkázaný na elektrický invalidný vozík a osobnú asistenciu. V súčasnosti má združenie približne 350 členov prevažne z východného Slovenska.
-
Ministerstvo podporuje rozvoj prepravných služieb
Jednou z najvýznamnejších aktivít združenia je prepravná služba, ktorú poskytuje od svojho založenia. V tom čase bolo združenie ZOM Prešov medzi prvými na Slovensku, ktoré týmto spôsobom pomáhalo v mobilite ľudí s ťažkým telesným postihnutím.
„V súčasnosti prepravnú službu prevádzkujeme s čiastočnou podporou Mesta Prešov. Máme približne 20 stálych klientov, ktorí nemajú priznanú inú formu kompenzácie v oblasti mobility. Okrem toho sú naše špeciálne vozidlá k dispozícii aj všetkým ostatným klientom so zdravotným postihnutím a seniorom,“ dozvedeli sme sa od Matúša Gregu, podpredsedu ZOM Prešov.
Dodal, že autá upravené na prevoz klientov na invalidných vozíkoch ročne najazdia aj 10-tisíc kilometrov. Pre tento rok však má združenie poskytnutú dotáciu len na 7 098 kilometrov. Preto opätovne musia túto žiadanú aktivitu financovať aj z iných zdrojov.
„Situácia vo financovaní prepravnej služby sa z roka na rok zhoršuje. Chceme ju napriek problémom udržať a zachovať štandard jej fungovanie aj naďalej,“ uviedol M. Grega.
Pozitívne je, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR aktívne podporuje rozvoj prepravných služieb v regiónoch. Napríklad aj dotáciami na kúpu nových špeciálnych vozidiel. V minulosti ZOM Prešov uspeli so svojou žiadosťou a ministerstvo čiastočne, asi päťdesiatimi percentami, spolufinancovalo kúpu nového vozidla.
Vedenie združenia rozumieme potrebám svojich členov, medzi ktorých sami patria, preto ďalšou významnou aktivitou ZOM Prešov je osobná asistencia. Tento inštitút je základným predpokladom pre aktívny, plnohodnotný a samostatný život ľudí s tým najťažším telesným postihnutím.
„V rámci činnosti Agentúry osobnej asistencie sprostredkúvame kontakty medzi osobnými asistentmi a užívateľmi tejto služby. V databáze evidujeme do 200 osobných asistentov. Nájsť si správneho a vhodného asistenta nebýva vôbec jednoduché. Ešte väčším problémom rámci osobnej asistencie na Slovensku však je nedocenenie statusu osobného asistenta a jeho nedostatočné finančné ohodnotenie. Podľa nás by sa mal výraznejšie zvýšiť hodinový príspevok na osobného asistenta,“ vyslovil svoj názor M. Grega.
-
ZOM Prešov zapojený do projektu ITrampoline FOR ALL
Problémy súvisiace so zabezpečením kompenzačných pomôcok, ako sú invalidné vozíky, polohovacie postele, rôzne špeciálne pomôcky sú zase najčastejšou náplňou práce sociálneho poradenstva. Klienti potrebujú poradiť s výberom pomôcky, s vybavovaním a administráciou. Vysvetliť im neraz treba meniacu sa legislatívu, individuálne podmienky nároku na príspevky a spôsob vybavovania.
„Zároveň im v prípade potreby poskytujeme administratívnu podporu a asistenciu pri vybavovaní úradných záležitosti. Okrem ambulantnej formy pracujeme aj v teréne a navštevujeme klientov v ich domácom prostredí. Spoločne riešime komunikáciu s úradmi, formulujeme odvolania voči rozhodnutiam a pripravujeme klientov na konania s ÚPSVaR či Sociálnou poisťovňou. Naše poradenské aktivity sa tiež týkajú osobnej asistencie, podporovaného zamestnávania, sociálnych služieb, voľného času a športu. Vždy riešime situáciu klienta individuálne, s prihliadnutím na jeho možnosti, schopnosti a potreby,“ zdôraznil M. Grega.
Pristavme sa na chvíľu pri poradenstve podporovaného zamestnávania. ZOM Prešov totiž v spolupráci s Karpatskou nadáciou, spoločnosťou T-Systems a zahraničnými partnermi z Maďarska a Nemecka realizujú projekt ITrampoline FOR ALL. Začal sa plniť v októbri 2016 a ukončený bude v auguste 2018. Jeho cieľom je zvýšiť zamestnanosť a integráciu mladých ľudí so znevýhodnením (fyzickým a sociálnym) v oblasti informačných technológií.
„Myšlienka projektového zámeru vychádza z aktuálnej situácie na pracovnom trhu. Tiež z trendov a perspektív, ktoré vývoj pracovného trhu charakterizujú v našom geografickom priestore. Sektor informačných technológií je aktuálne a aj perspektívne najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom v stredoeurópskom regióne. Ľudia so znevýhodnením, ktorí majú predpoklady niektoré z pracovných pozícií plnohodnotne zastávať, si preto zaslúžia dostať šancu,“ vyhlásil M. Grega.
-
Príprava na konferenciu o osobnej asistencii
ZOM Prešov presadzuje filozofiu nezávislého a plnohodnotného života svojich členov. Preto mnohé jeho aktivity smerujú aj do oblasti športového či kultúrneho života. Ako uviedol M. Grega:
„V roku 2013 sme založili doposiaľ jediný športový klub svojho druhu na východnom Slovensku zameraný na paraolympijský šport boccia. Organizujeme celoslovenské boccia turnaje a od roku 2015 aj významný a jedinečný medzinárodný turnaj Boccia Tatra Cup.“
Združenie ZOM Prešov je známe aj podporou umeleckých ambícií ľudí so zdravotným postihnutím. Ich Galériu Abilympiáda radi navštevujú aj zdraví Prešovčania a turisti. V tomto roku boli v nej inštalované dve veľké výstavy. V marci bola sprístupnená výstava kresleného humoru známeho slovenského karikaturistu Ľubomíra Kotrhu a medzinárodne uznávaného maďarského autora Istvána Kelemena pod názvom Humoroterapia. Jej pomenovanie bolo symbolické. Liečba kresleným humorom je totiž mimoriadne účinná kombinácia zdraviu prospešných látok, ktorú viete predpísať sami sebe aj svojim priateľom.
Druhou bola výstava s názvom Zuza Verbovska Art. Autorka vyštudovala učiteľstvo výtvarného umenia na Prešovskej univerzite. V súčasnosti sa venuje digitálnej tvorbe, ku ktorej sa dostala počas svojej práce ako dizajnérka. Zameriava sa na vytváranie rôznych postavičiek, u ktorých sa sústreďuje na výraz, pohyb, svetlo, charakter. A tiež pretvára reálnych ľudí na charakterové „rozprávkové“ postavičky.
Spomenúť tiež musíme organizovanie rekondičných pobytov na Zemplínskej Šírave a Liptove. Ale tiež tohtoročné stretnutie s Tiborom Köbölom, členom Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím pri Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na tému pripravovaných zákonov. A aké aktivity čakajú TOM Prešov do konca roka?
„Aktívne sa zúčastníme konferencie o osobnej asistencii, ktorá sa uskutoční 27. novembra v Košiciach. Pred Vianocami zase pripravíme pre našich členov vianočný večierok s bohatým programom,“ prezradil na záver Matúš Grega, podpredseda ZOM Prešov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/predstavujeme-chranena-dielna-mikado/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-socialdata/
https://www.vozickar.info/asociacia-pomoci-postihnutym/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/