Očná myš Samsung EYECAN+ pre ľudí so zdravotným postihnutím
Samsung predstavil počítačovú myš druhej generácie s názvom EYECAN+. Ľuďom so zdravotným postihnutím umožňuje vytvárať a upravovať dokumenty, ako aj prezerať webové stránkyjednoduchým pohybom očí. EYECAN+ je prvé zariadenie svojho druhu, ktoré od používateľov nevyžaduje nijaké dodatočné nástroje vrátane okuliarov. Je totiž samostatnou jednotkou v podobe prenosného modulu, ktorý je umiestnený pod monitorom a funguje na báze bezdrôtovej kalibrácie s okom používateľa.
EYECAN+ sa nestane predmetom komerčnej výroby. Samsung bude produkovať obmedzené množstvo, ktoré daruje charitatívnym organizáciám. Tak technológia, ako aj dizajn EYECAN+ však budú čoskoro voľne sprístupnené spoločnostiam a združeniam, ktoré plánujú na trh uviesť počítačové myši ovládané očami.
Na ovládanie kurzora myši EYECAN+ treba, aby sa používateľ nachádzal v rozmedzí 60 až 70 cm od monitora. Nevyžaduje, aby bol v konkrétnej pozícii, pretože ho možno ovládať v sede aj v ľahu.Kalibrácia stačí pri prvom použití každého používateľa. EYECAN+ si potom už sám zapamätá ich správanie a pohyb očí. Umožňuje nastaviť citlivosť senzora tak pri kalibrácii, ako aj pri následnom používaní. Po kalibrácii sa používateľské rozhranie EYECAN+ zobrazí ako pop-up menu v jednom zdvoch rôznych režimov: obdĺžnikové menu alebo pohyblivá kruhová ponuka. Oba môžu byť nakonfigurované tak, aby zotrvávali v popredí obrazovky.
Menu obsahuje 18 rôznych príkazov, ktoré sa volia iba pohybom očí a žmurkaním. Zadávanie príkazu prebieha pohľadom priamo na príslušnú ikonu a jedným žmurknutím – sú medzi nimi tieto príkazy: kopírovať, vložiť a vybrať všetko, takisto aj presúvanie, rolovanie a priblíženie. EYECAN+ umožňuje vytvorenie vlastných doplnkových príkazov zodpovedajúcich existujúcim klávesovým skratkám, ako sú napríklad zatvoriť program (Alt + F4) a tlač (Ctrl + P).
V porovnaní so svojím predchodcom, očnou myšou EYECAN, ktorú Samsung predstavil v marci 2012, sú pri EYECAN+ významne zlepšené citlivosť kalibrácie i celková používateľská skúsenosť (UX). Sčasti aj vďaka postgraduálnemu študentovi informatiky Yonsei University v Soule menom Hyung-Jin Shin. Hoci sa narodil ochrnutý, spolupracoval v rokoch 2011 – 2012 so spoločnosťou Samsung na vývoji EYECAN a prevzal kľúčovú úlohu v rozvoji EYECAN+ UX ovládaním myši očami. Počas 17 mesiacov intenzívnej práce s inžiniermi Samsungu spoločne dosiahli to, že rozšírenie ponúklo množstvo ďalších praktických funkcií a príkazov, ktoré sú ľahko prístupné a ovládateľné pre ľudí s hendikepom.
Zdroj: SAMSUNG