Olympijský Pjongčang čaká paralympionikov
Presne o 100 dní (9. marca 2018) je na programe otvárací ceremoniál XII. zimných paraolympijských hier (ZPH) v juhokórejskom meste Pjongčang (PyeongChang). Záver hier je naplánovaný na 18. marca. Na ZPH bude štartovať celkom 670 športovcov zo 45 krajín, čo v porovnaní so Soči (Rusko) 2014 predstavuje 24-percentný nárast. Olympijský Pjongčang je údajne už na 99 percent pripravený na príchod prvých (zdravých) športovcov, veď XXIII. zimné olympijské hry (ZOH) začínajú 9. februára a budú trvať do 25. februára 2018.
Paraolympionici budú súťažiť v 80 disciplínach v šiestich športoch – alpské lyžovanie, biatlon, bežecké lyžovanie, hokej na sánkach, parasnoubording a curling na vozíku. Olympijský Pjongčang rozdelil dejiská hier do dvoch oblastí – horské a pobrežné.
- Medailová „žatva“ sa očakáva od lyžiarov
Slovensko bude mať zastúpenie len v dvoch športoch – alpské lyžovanie a curling na vozíku. Po prvý raz nebudeme mať ani jedného športovca v severských disciplínach. Olympijský Pjongčang bude pre Slovensko miestom obhajoby siedmich medailí zo Soči 2014. Všetky sme získali v alpskom lyžovaní, curleri pri svojej premiére obsadili výborné 6. miesto. V predbežnej nominácii je 12 športovcov, z toho tri ženy. Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš, Imrich Lyócsa, Monika Kulkenová, Dušan Pitoňák a Peter Zaťko. Alpské lyžovanie: Michal Beladič, Henrieta Farkašová, Martin France, Miroslav Haraus, Jakub Krako, Marek Kubačka a Petra Smaržová.
Pozícia slovenského curlingu na vozíku je v posledných rokoch viac-menej stabilizovaná. Tréner František Pitoňák by však privítal výkonnostný vzostup. Po dvoch štvrtých miestach v rokoch 2012 a 2015 prehralo Slovensko na majstrovstvách sveta 2016 vo švajčiarskom Luzerne barážový zápas o udržanie sa v A skupine s Nemeckom 2:7. Muselo preto hrať v závere roka 2016 kvalifikáciu vo fínskom Lohja. Hoci Slováci získali v konkurencii 16 tímov bronzové medaily, do „áčka“ sa posunuli iba dvaja najlepší. Minimálne rok teda budú medzi elitou nútene pauzovať. Podstatnejšie však je, že sa našej reprezentácii podarilo na predošlých šampionátoch nazbierať dostatok bodov k účasti na ZPH 2018, takže olympijský Pjongčang privíta aj slovenských curlerov.
Z alpských lyžiarov je najúspešnejšia Henrieta Farkašová (zrakovo znevýhodnená), ktorá na predchádzajúcich paraolympiádach získala sedem medailí (5-1-1). Jakub Krako (zrakovo znevýhodnený) ich má o jednu menej (4-2-0). Miroslav Haraus (zrakovo znevýhodnený) doposiaľ získal tri medaily (0-1-2) a Petra Smaržová (telesne znevýhodnená) doposiaľ získala dve bronzové medaily.
Zimné olympijské medaily slovenských paraolympionikov:
Zdroj: SPV
-
Olympijský Pjongčang odovzdá štafetu Pekingu
O dejisku XXIII. ZOH a XII. ZPH v juhokórejskom Pjongčangu sa rozhodlo na 123. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v juhoafrickom Durbane v roku 2011. O usporiadanie zimných hier sa mesto neúspešne pokúšalo už dvakrát. Súboj o ZOH 2010 prehralo s Vancouverom, o hry v roku 2014 ho porazilo Soči.
Pchjongčchang je tretí najväčší okres v Kórei. Nachádza sa v severovýchodnej časti štátu, v provincii Kangwon-do vzdialenej približne 180 kilometrov od hlavného mesta Soul. Rozprestiera sa v horách Tchäbäk-san. Okres má ideálne podmienky pre zimné športy. Nachádza sa tu zimné stredisko Jongpchjong s vrcholom vo výške 1 438 metrov nad morom. Olympijská pochodeň, ktorá bola v Grécku zapálená 24. septembra, dorazila do kórejského Incheonu 1. novembra, presne 100 dní pred začiatkom ZOH. Počas štafety na území Kórejskej republiky pochodeň cez 17 miest a provincií ponesie 7 500 ľudí. Olympijský Pjongčang posvätný oheň prevezme 9. februára.
Maskoty bojov pod olympijskými kruhmi budú dva. Mýtický biely tiger menom Soohorang má za úlohu chrániť každého počas ZOH. Paraolympijským maskotom je čierny medveď Bandabi, ktorý bude paraolympionikom dodávať vieru, nádej a silu. Maskoty sú už teraz v Kórei veľmi populárnymi symbolmi hier.
Kórejská republika bude ZOH hostiť premiérovo, ale v hlavnom meste krajiny v Soule sa už konali letné zápolenia pod olympijskou vlajkou v roku 1988. V Ázii sa ZOH uskutočnia už po tretíkrát, predtým boli dvakrát hostiteľmi Japonci – Sapporo 1972 a Nagano 1998. Zimná olympiáda ani po jej skončení z Ázie neodchádza, pretože olympijský Pjongčang štafetu odovzdáva čínskemu Pekingu 2020. Navyše, letné olympijské hry 2020 sa tiež budú konať na ázijskom kontinente – v Tokiu. Nadvláda Ázie nad olympijskými kruhmi má teda trvalejší charakter.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/hendikepovani-zjazdari-su-najuspesnejsi/
https://www.vozickar.info/curling-ide-na-paraolympiadu/
https://www.vozickar.info/lenka-durdinova-pred-tazkym-rozhodnutim/
https://www.vozickar.info/metelka-bude-reprezentovat-anglicko/