Opatrovatelia musia na vyšší príspevok na úrovni minimálnej mzdy (nevedno dokedy) čakať
ČLÁNOK PONÚKA: Redakčnú snahu vysledovať, kedy bude schválený vyšší príspevok pre opatrovateľov na úrovni čistej minimálnej mzdy, ktoré sľubovali politici v jesenných mesiacoch minulého roka. Niekoľko termínov, kedy by sa tento pozitívny „platový“ skok mohol udiať. Ale aj priznanie, že odpoveď na základnú otázku sme sa nedozvedeli.
V posledných dňoch dostávajú pracovníci oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP úradov práce rovnakú otázku. Opatrovatelia si overujú, či skutočne majú od januára vyšší príspevok na opatrovanie. Počas jesene minulého roka politici údajne sľubovali, že bude až na úrovni čistej minimálnej mzdy. Zvýšiť sa teda mal zo súčasných 249,35 na vyše 400 eur.
■ Zvýšenie príspevku v sociálnom balíčku na rok 2018
Je pravdou, že túto tému vlani „otvorili“ viacerí politici. Už vo februári 2017 Ján Richter na konferencii JURIS-DIS na tému Úloha štátu a práva pri kompenzácii ťažkého zdravotného postihnutia okrem iného povedal:
„…plne si uvedomujeme, že stále nemožno hovoriť o sociálnom a ekonomickom komforte opatrovateľov. Dôraz na zvyšovanie týchto podmienok a tým zlepšovanie ich kvality života musí stále pretrvávať. Preto plánujeme tzv. veľkú novelu zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.“
Tento zámer bol potvrdený aj pri prezentovaní nového sociálneho balíčka. Jedným z opatrení je: zvýšenie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých na úroveň čistej minimálnej mzdy. Tá by sa podľa toho istého sociálneho balíka mala dostať do roku 2020 nad 500 eur (pre rok 2018 je stanovená minimálna mzda vo výške 480 eur – pozn. autora).
Podľa našich informácií z opozičných politických kruhov národnej rady údajne návrh zákona na vyšší príspevok pre opatrovateľov mal byť do parlamentu predložený v októbri 2017. To sa však nestalo a preto v novembri 2017 skupina poslancov NR SR za hnutie OĽaNO podala svoj návrh na vyšší príspevok pre opatrovateľov od začiatku marca 2018 na úrovni čistej minimálnej mzdy. Príspevok na opatrovanie by mal podľa navrhovanej novely zákona stúpnuť zo súčasných 125 na 202,02 % životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Išlo by tak o nárast zo súčasnej sumy 249,35 eura na 403 eur.
■ Ministerstvo nesľubovalo zvýšenie príspevkov od januára
Všimli ste si? Zo strany vládnych politikov sa veľa rozprávalo (a nie prvý raz) o potrebe zvýšiť kompenzačné príspevky pre osoby s ŤZP. Dokonca sa prezentovali konkrétne sumy. Avšak ani raz z ich úst neodznel konkrétny termín, kedy by sa to malo udiať. A preto sme viacerými otázkami oslovili Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. V tejto súvislosti oceňujeme, že kompletnú odpoveď sme dostali obratom.
Barbora Petrová, hovorkyňa rezortu v úvode odpovede zdôraznila, že nižšie uvedené časové súvislosti ministerstvo komunikuje po celý čas úplne rovnako a nikdy sa z ich strany neobjavila informácia, že k zvýšeniu príspevku na opatrovanie na úroveň minimálnej mzdy malo dôjsť už od januára tohto roka. Pripomenula tiež, že 1. januára 2017 nadobudla účinnosť novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Už v tejto novele rezort zaviedol jednu z najvýznamnejších zmien – zvýšenie peňažného príspevku na opatrovanie poskytovaný opatrovateľom v tzv. produktívnom veku a zároveň zvýšenie ochrany príjmu opatrovanej osoby s ŤZP z 1,4-násobku sumy životného minima na 1,7-násobok tejto sumy. Tieto zmeny priniesli celkové zvýšenie tohto peňažného príspevku do 86,54 eur.
■ Približne 54-tisíc opatrovateľov čaká na vyšší príspevok
Novela tiež navrhuje, aby sa výška peňažného príspevku na opatrovanie, ako aj výška peňažného príspevku na osobnú asistenciu odvíjala nie od súm životného minima, ale od výšky minimálnej mzdy, čím sa zabezpečí ich vyšší medziročný rast. Navrhované zmeny citovaného zákona ministerstvo konzultovalo aj s osobami so zdravotným postihnutím prostredníctvom ich reprezentatívnych organizácií tak, ako je to uvedené aj v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP ešte nebol predložený do predbežného pripomienkového konania a medzirezortného pripomienkového konania. V tomto procese sa môžu prijať k navrhovanému materiálu zmeny. Preto nie je v súčasnosti možné predbežne zverejňovať vplyv pripravovaného zvýšenia príspevku na štátny rozpočet.
Peňažný príspevok na opatrovanie, ako jediný peňažný príspevok na kompenzáciu, sa neposkytuje fyzickej osobe s ŤZP, ale priamo tomu, kto ho opatruje, teda opatrovateľovi. Ide o opakovaný peňažný príspevok a jeho výška je stanovená v závislosti od viacerých skutočností. Priemerný mesačný počet poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie je 54-tisíc osôb. A priemerná mesačná výška vynaložených finančných prostriedkov na peňažné príspevky na opatrovanie je v súčasnosti približne 9,2 miliónov eur.
■ Vyšší príspevok až na konci volebného obdobia?
Týmto končíme pátranie po tom, kedy bude schválený vyšší príspevok pre opatrovateľov. Dozvedeli sme sa síce veľa nového, zaujímavého, ale jasnú odpoveď na základnú otázku sme nedostali. Takže si zopakujme, čo sme sa reálne dozvedeli. Premiér Fico zaradil zvýšenie príspevku pre opatrovateľov vo výške čistej minimálnej mzdy do sociálneho balíčka pre rok 2018. Jeho rezortný minister však vraví niečo iné – vyšší príspevok na úrovni čistej minimálnej mzdy chce dosiahnuť do konca volebného obdobia, teda do roku 2020.
Koniec volebného obdobia znie sľubne (rok 2020). Veď to je aj začiatok predvolebnej kampane a vyšší príspevok pre opatrovateľov je predsa účinný „zhŕňač“ volebných hlasov. Čo poviete…
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/o-pristupnosti-slovakov-nepotesil/
https://www.vozickar.info/opatrovatelia-maju-na-stat-tazke-srdce/