Pomáhajú imobilným v labyrinte ponúk – Opel Handycars
Je potešiteľné, že v posledných rokoch prichádzajú viaceré spoločnosti s riešeniami, ktoré výrazne skvalitňujú život ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) osobám, zabezpečujú im viac samostatnosti, vyššiu mobilitu. Niektoré firmy ponúkajú vozidlá vyrábané špeciálne pre vozičkárov, iné zariadenia a systémy pre nastupovanie do auta či ukladanie invalidného vozíka. Výrobcovia áut zase deklarujú možnosť úpravy vozidiel pre imobilné osoby.
Ponuka je skutočne rozmanitá. Až natoľko, že bežný záujemca sa v nej stráca ako v labyrinte lákajúcom kúpiť si všetky produkty naraz bez ohľadu na to, či sú pre neho potrebné a vhodné. Je preto dobré, že na Slovensku je spoločnosť, ktorá ponúka kompletný servis služieb od prvých konzultácií o potrebách a predstavách zákazníka až po zabezpečenie odborného pracoviska, ktoré zrealizuje potrebné úpravy. A práve o tomto procese sa budeme rozprávať s Antonínom Pokorným, manažérom projektu Opel Handycars.
- Predstavte nám program pomoci zdravotne postihnutým osobám zabezpečujúci im vyššiu mieru mobility?
– Ako ste už v úvode naznačili, ide nám v prvom rade o poskytnutie všetkých konzultačných a realizačných služieb na jednom mieste, u každého dílera firmy Opel. Veľmi dôležitá je informácia, že sa nezameriavame výhradne na zákazníkov, ktorí majú mieru zdravotného postihnutia umožňujúcu im poberať kompenzačné príspevky od štátu. Program Opel Handycars je určený pre všetkých ľudí so zdravotným postihnutím vyšším ako 20 percent, ale aj pre starobných dôchodcov, ktorí boli predtým v invalidnom dôchodku. V neposlednom rade tento program môžu využiť aj neziskové organizácie pracujúce v sociálnych a zdravotníckych službách. Pre všetkých týchto zákazníkov ponúka Opel zníženie cien svojich modelov.
- Aký by mal byť prvý krok zákazníka, ktorý sa rozhodol prijať ponuku spoločnosti Opel špeciálne určenú pre zdravotne postihnutých ľudí?
– Veľmi veľa informácií… dovolím si tvrdiť, že kompletné informácie sú na webovej stránke Opel Handycars. Týkajú sa nielen našej ponuky vozidiel, možností financovania, poistenia, asistenčných služieb či úprav. V sekcii Poradňa sú aj informácie o legislatívnych podmienkach poskytovania štátnych príspevkov zdravotne postihnutým osobám pri kúpe auta, ako aj odkazy na ďalšiu sociálnu legislatívu. Každý záujemca môže svoje predstavy predostrieť nášmu špecialistovi na sociálne právo Tiborovi Köbölovi z Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR. Konzultácie ochotne poskytne každý díler Opel, klienti môžu osloviť aj mňa. Všetky kontakty, aj ďalšie informácie sú na našej stránke.
- Predstavme si modelovú situáciu, že vaša ponuka zákazníka presvedčí. Ktoré modely sú vyčlenené pre Opel Handycars?
– Neexistuje žiadne obmedzenie. Klient si môže vybrať ktorýkoľvek z pätnástich v súčasnosti na Slovensku ponúkaných modelov. Podľa špecifikovania podmienok – na čo, ako často, v akom prostredí či s koľkými cestujúcimi bude vozidlo používať, mu odporučíme najvhodnejší model. Rozhodujúcou informáciou pri výbere typu auta tiež je, či zdravotne postihnutý bude riadiť auto sám. V tejto súvislosti len jedna poznámka – väčšina našich modelov môže byť vybavená automatickou prevodovkou.
- Keďže veľká časť ŤZP na Slovensku má nízke príjmy, kúpa auta v hotovosti môže byť pre mnohých problémom? Ponúkate v takom prípade nejaké riešenie?
– Samozrejme. Spotrebiteľský úver poskytujeme v spolupráci s ČSOB Leasing. Klientovi môžeme pomôcť viacerými formami – nulovou akontáciou, predĺžením doby splácania úveru, poskytnutím ďalších výhod. Niektoré modelové príklady financovania zákazník nájde v sekcii Financovanie.
- Zaisťujete zákazníkom aj asistenčné služby?
– Áno. Všetci klienti Opel Handycars sú zaradení do servisného programu pre VIP klientov. Môžu využiť tak pic-up servis, ako aj zníženú sadzbu na náhradné dielce. Asistenčné služby sú na šesť rokov zdarma. Zabezpečuje ich spoločnosť ASA Auto.
- Dospeli sme do štádia, že zákazník si kúpil ten správny model vozidla Opel. Potrebuje si ho však dať upraviť. Musí si sám hľadať servisne pracovisko?
– V žiadnom prípade. Pri úprave našich vozidiel na Slovensku spolupracujeme výhradne len s partnerskou spoločnosťou Ares, ktorá má viacročné skúsenosti s úpravami automobilov pre telesne postihnutých. Firma nedávno spustila nové webové stránky, kde zákazník nájde možnosti úpravy riadenia, prepravu vozíčkara v zadnej časti automobilu, uľahčenie nastupovania a sekciu nakladania invalidných vozíkov do automobilu. Ares tiež poskytuje vlastný systém zliav pre zdravotne postihnutých klientov.
- Na slovenskom trhu ste s ponukou Opel Handycars od apríla 2013. Viac ako dva roky sú dostatočným obdobím na zhodnotenie celého projektu.
– Projekt je veľmi úspešný. Za to obdobie sa zvýšil predaj áut o 150 percent. Naši zákazníci majú najčastejšie záujem o model Meriva s ideálnym otváraním zadných dverí. Dobrú pozíciu v predajnosti si držia modely Corsa a Astra. Prekvapením je narastajúci záujem o Zafiru, Combo a Mokka. Rodiny s viacerými deťmi často kupujú model Vivaro.
- Takže, akú budúcnosť ste nachystali pre projekt Opel Handycars?
– Naše aktivity vychádzajú z koncepcie a filozofie správania sa spoločnosti Opel – Naša zodpovednosť za základné potreby integrácie zdravotne postihnutého človeka, zabezpečenie jeho slobody pohybu; Náš záujem pre zaistenie komfortu predaja a poskytovania služieb hendikepovaným motoristom; Naša snaha odstraňovať bariéry. Náš projekt neustále skvalitňujeme, aby čo najviac vyhovoval našim klientom. Zároveň ho rozširujeme o nové prvky. Program sme otvorili aj pre vojnových veteránov. Ide o aktívnych profesionálnych vojakov, ale aj o tých, ktorí sú už v súčasnosti v civile, ale v minulosti sa zúčastnili vojenských misií v zahraničí. Sme partnerom Národného rehabilitačného centra v Kováčovej, kde sme otvorili prvú špecializovanú autoškolu pre zdravotne postihnutých na Slovensku. Zaoberáme sa aj možnou spoluprácou Adeli medical centrom v Piešťanoch, ktoré sa zameriava na neurorehabilitáciu zdravotne postihnutých pacientov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/v-invalidnom-voziku-za-volantom/
https://www.vozickar.info/starsi-bratranec-ceskeho-elbee-je-z-usa/
https://www.vozickar.info/unikatne-auto-pre-hendikepovanych/
https://www.vozickar.info/aj-karavany-su-pre-imobilnych/
https://www.vozickar.info/praha-kosice-praha-za-111-hodin/
Kto je kto
Antonín Pokorný sa profesionálne zaoberá problematikou mobility osôb so zdravotným postihnutím viac ako desať rokov. Bol autorom projektu Škoda Handy. V spoločnosti Opel pracuje ako manažér projektu Opel Handycars a Opel Army. Je kedykoľvek prístupný poskytnúť požadované informácie na mobilnom telefónnom čísle +420 724 336 648.