Opel Meriva – ten snad vymýšlel vozíčkář
Na našich stránkách píšeme často o zajímavých technologických řešeních, ale je na čase, abychom zahájili i etapu konkrétních redakčních testů. Jako první si vezmeme na mušku malé/velké rodinné auto, Opel Meriva.
Tím malé/velké mám na mysli fakt, že i přes své menší vnější rozměry poskytuje mimořádně prostorný interiér. Našim záměrem bylo popsat auto z pohledu používání vozíčkářem.
A je mou povinností předeslat, že já z toho vozíku dokáži vstát. Bohužel totiž neexistuje příliš velká nabídka předváděcích vozidel, které by byly připraveny s ručním řízením, proto se ten „choďák“ občas hodí.
Uvedené vozidlo nám zapůjčilo zastoupení Opelu z Banské Bystrice Final-CD a patří jim za to dík. Tento dealer také nedávno dodal stejné vozidlo autoškole v Kováčové, takže je možné jej opravdu vidět i v té upravené verzi pro vozíčkáře.
V našem článku vynecháme rozáshlé povídání o motorizacích, barvách karoserií a typech potahů. O tom si můžete zajisté přečíst i jinde.
Např. ZDE:
Autobild.cas.sk
Podkapotou.sk
Nás hlavně zajímali možnost nakládání a převozu vozíku. Resp. i několika vozíků.
Mezi našemi přáteli je totiž celá řada sportovců/paralympioniků, kteří se přepravují na různé závody a soustředění a není vždy lehké naložit 3 vozíčkáře i s jejich vozíky a zavazadly. Proto Vám nabízíme spíše fotoseriál, než článek.
Jednoznačně nejsilnějším rozlišovacím prvkem Merivy je systém otevírání dveří nazvaný FlexDoor.
Zadní dveře se otevírají v úhlu 84° a usnadňují tak nastupování a vystupování stejně jako umisťování dětské sedačky do vozu.
- Nastupování a vystupování se nyní odehrává v místě, kde je střecha nejvyšší, což znatelně zvyšuje pohodlí při těchto úkonech.
- Úhel otevření zadních dveří – 84º – umožňuje přirozený pohyb těla při nastupování a vystupování. Praktické madlo na B sloupku pak tuto činnost činí ještě pohodlnější.
- V těsných parkovacích prostorech se z vozu lépe vystupuje.
- Dveře poskytují 4 možné polohy otevření, nemusíte se tak bát, že poškodíte vozidlo stojící vedle.
- Systém FlexDoors® usnadňuje také ukládání nákupu nebo jiných předmětů na zadní sedadla.
- Světlo umístěné ve spodní části B sloupku osvětluje nástupní prostor do vozu.
- Systém FlexDoors® také umožňuje snadnější přístup k systému organizace sedadel FlexSpace® .
Na rozdíl od posuvných bočních dveří neomezují opačně zavěšené boční dveře rozměr zadní nápravy, která pak může způsobit horší ovládání vozu. Otevírání posuvných dveří vyžaduje větší sílu, jelikož je potřeba posunout celou jejich hmotnost. To může být velmi složité především při parkování v kopci.
Nastupování do auta může usnadnit deska na přesun. Krásně „přemostí“ široké prahy, které musejí výrobci kvůli bezpečnostním testům vytvářet.
„Dosáhnutí“ na vozík je nesrovnatelně snadnější, než u běžně otevíraných dveří.
K naložení vozíku s pevným rámem je potřeba dostatečná stabilita horní části těla.
Na náš dotaz nám bylo ale potvrzeno, že lze vymontovat sedák části zadního sedadla za řidičem.
Nakládání vozíku by potom bylo o to lehčí (jen prostě musíte obětovat to jedno místo k sezení).
Díky snadnému sklopení řidičova sedadla se dá vozík s pevným rámem pohodlně vložit vedle sebe i na zadní sedadlo.
Naložení většího počtu vozíků
Opel Meriva značně pročvičil naši fantazii v hledání vhodné kombinace uložení vozíků. Samozřejmě záleží na tom, jaké verze rámů potřebujete naložit (pevné či skládací). Ale rozhodně tři vozíčkáři s vozíky se do Merivy vejdou. Chce to ale armádní poslušnost a nastupovat v přesně nacvičeném pořadí 🙂
Kufr má „falešné“ dno, které lze nastavit do vyšší a nižší polohy.
Tento skútr patří mezi ty nejmenší – v kufru se skoro ztratil.
Ruční řízení
Závěr
Opel Meriva nám připadá jako auto, které vymýšlel vozíčkář.
Tehnologicky dražší posuvné zadní dveře nahradili protilehlým otevíráním FlexDoor a velmi tím vozíčkářům usnadnili život.
Každý si musí samozřejmě najít svůj způsob nakládání a tomu přizpůsobit konfiguraci vozu. Např. pro naložení pevného rámu na sedadlo spolujezdce není příliš vhodné objednávat středový posuvný box.
Na Merivě nám neseděly pouze dvě věci. Vozidlo s ručním řízením mělo na ovládací páce příliš mnoho bodů, které mne tlačily a obávám se, že po pár set kilometrech na dálnici bych měl v noze díru. A druhá výtka je k použitému rádiu. Dokonce se jednalo o příplatkovou verzi. Zvuk byl velmi zvláštní, jakoby se mlátil o přední sklo a měl jsem pocit, že poslouchám pod vodou.
Velmi to bylo ale ovlivněno typem vysílání. Rádio Slovensko a Jemné hrají v pohodě. Ale není dobré zkoušet Europu 2 nebo Expres.
Mirek Zeman
info@vozickar.sk
(Budeme rádi, když nám napíšete na info@vozickar.sk, jaká další auta chcete vidět v testu)
Videa s nakládáním vozíku můžete vidět také na tomto odkaze.