Oskar bez bariér s novým zameraním
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tento rok už po trinásty raz organizovalo tradičné a prestížne podujatie – Oskar bez bariér, v ktorom mali zapojené samosprávy možnosť prezentovať svoje jedinečné príklady a zároveň inšpiratívne riešenia. Pre tento ročník boli podporené oblasti ako inovatívnosť a spoločenská zodpovednosť a projekty, ktoré odrážajú zvýšenie podpory opatrovateľskej služby a projekty komunitnej práce v mestách a obciach.
Oskar bez bariér za rok 2015 mal po prvý raz dve kategórie: obce, mestá a mestské časti Bratislavy a Košíc do 5-tisíc obyvateľov a mestá nad 5-tisíc obyvateľov. Ako pre portál vozickar.sk uviedol Michal Kaliňák, hovorca ZMOS, laureátmi v prvej kategórii bola Lipová, Rohožník a Spišský Hrhov. „V druhej kategórii porota hodnotila projekty Liptovského Mikuláša, Nových Zámkov a Revúcej. Ocenenie Oskar bez bariér za rok 2015 podľa výsledkov poroty a na základe hodnotenie jednotlivých aktivít patrí Liptovskému Mikulášu a Rohožníku.“
-
Oskar bez bariér smeroval do Liptova
Mesto Liptovský Mikuláš s viac ako tridsaťtisíc obyvateľmi do súťaže Oskar bez bariér prihlásilo spomedzi svojich viacerých aktivít a programov projekt Sociálna škôlka Nový svet. Idea vytvárania podmienok na osobnostný a sociálny rozvoj detí v predškolskom veku primárne zo znevýhodneného prostredia, má viac ako deväťročnú históriu realizácie, trpezlivej a neúnavnej práce s deťmi, ale aj ich rodičmi a širším okolím.
V roku 2008 Mesto prijalo Komplexnú stratégiu riešenia problémov rómskej komunity v meste, v ktorej sa stanovili možné riešenia a prístupy, oblasť podpory detí s cieľom ich bezproblémového zapojenia do povinnej školskej dochádzky. Sociálna škôlka poskytuje služby predovšetkým deťom, ktoré by materskú školu z rôznych sociálno-ekonomických dôvodov nenavštevovali. V práci s deťmi sú využívaní aj dobrovoľníci zo zahraničia v rámci programu Skills for Life a Erazmus+. Ich činnosť vo výchovných, vzdelávacích a voľnočasových aktivitách prináša vzájomné obohatenie.
-
Aj Záhorie má víťaza v súťaži Oskar bez bariér
Obec Rohožník s takmer tri a pol tisíc obyvateľmi patrí k väčším obciam, nielen na Záhorí. Do súťaže predložila aktivitu, ktorá je vzhľadom na rozsah, ale aj spôsob realizácie výnimočná. Obec reflektujúca na starnutie obyvateľstva pri hľadaní riešenia akútnych situácií odkázaných obyvateľov neraz s vážnymi pohybovými problémami identifikovala nedostatkovú službu v podobe zariadenia sociálnych služieb. Zámer definovala v strategických dokumentoch obce a hľadala spôsob naplnenia cieľa.
Podarilo sa jej odkúpiť vhodnú budovu a nájsť zdroje na jej rekonštrukciu. Na rozdiel od mnohých iných obcí na Slovensku sa Rohožník nemohol uchádzať o európske zdroje. Investíciu realizoval primárne z vlastných zdrojov, ktoré tvorili takmer 20 percent príjmov obce za rok 2015. V priebehu siedmich mesiacov od kúpy nehnuteľnosti boli vykonané rekonštrukčné práce potrebné na zriadenie služby.
V duchu progresívnych trendov sa obec rozhodla využiť priestory tak, aby mohla vyhovieť potrebám obyvateľov príslušnými sociálnymi službami. V týchto priestoroch sú poskytované služby zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, jedálne, práčovne, požičiavanie pomôcok, zázemie tú má aj opatrovateľská služba a odľahčovacia služba.
-
Oskar už nielen za pomoc pohybovo hendikepovaným
Predchádzajúcich dvanásť ročníkov súťaže Oskar bez bariér bolo zameraných na opatrenia miest a obcí, ktorými znižovali bariéry pre hendikepovaných obyvateľov. Združenie miest a obcí Slovenska v tomto roku prišlo so zmenami, ktoré rozširujú oblasti aktivít samospráv.
„Oskar bez bariér za rok 2015 bol zameraný na projekty zvýšenia podpory opatrovateľskej služby, inovatívne formy a projekty komunitnej práce v mestách a obciach,“ priblížila jeho súťažné podmienky Božena Kováčová, predsedníčka sekcie sociálnych vecí a marginalizovaných komunít Rady ZMOS. Podľa jej slov je nevyhnutné, aby samosprávy dávali vedieť o svojich úspešných riešeniach, ktoré môžu byť inšpiráciou pre iné mestá a obce. „Porovnávanie nás posúva dopredu v kvalite aj rozhodovaní. Preto by sme túto už tradičnú a nepochybne aj prestížnu súťaž mali vnímať ako prameň pozitívnych príkladov,“ povedala Božena Kováčová.