Osobná asistencia má viacero podôb
Aj osobná asistencia v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR od začiatku mimoriadne aktívna.
Cieľom oboch agentúr je podporovať aktivity ľudí s ťažkým postihnutím.
Organizovať pravidelné školenia pre klientov, ale hlavne pre budúcich asistentov.
Záver 20. storočia priniesol zásadné zmeny v presadzovaní viacerých práv ľudí so zdravotným postihnutím. Intenzívne sa začala rozoberať aj osobná asistencia, teda organizovaná a regulovaná spolupráca tých, ktorí pomoc hľadajú s tými, ktorí ju ponúkajú. Celý tento proces bol dovŕšený v roku 2006 prijatím Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Ten v článku 19 rieši problematiku Nezávislý spôsob života a začlenenie do spoločnosti. Slovensko ratifikovalo Dohovor v roku 2010.
Poskytujú kompletný poradenský servis pre ľudí vo vozíku
Na Slovensku sa do procesu vytvárania a budovania programu Osobná asistencia vždy aktívne zapájala Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR. Pod jej hlavičkou funguje osobná asistencia aj v súčasnosti. A má pevné miesto v systéme sociálnej starostlivosti i v slovenskej legislatíve. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa stal vskutku najdôležitejším nástrojom nevyhnutným na to, aby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím mohli žiť nezávisle v spoločnosti. A mohli rozhodovať sami o sebe a svojom živote.
OMD v SR prevádzkuje dve agentúry, v Bratislave a Žiline. Služby v nich poskytujú ľudia, pre ktorých je osobná asistencia tiež nevyhnutnou požiadavkou. Preto pracujú bezplatne a za uzatvorenie zmluvy si neúčtujú žiadnu províziu. Ako je uvedené na webe Osobná asistencia, zmluvný vzťah vzniká medzi tým, kto asistenciu ponúka a tým, kto ju žiada, agentúra je len sprostredkovateľ.
Cieľom oboch agentúr je aktivizovať ľudí s ťažkým zdravotným hendikepom, prípadne rodičov takto postihnutých detí. Pomocnú ruku agentúry podávajú aj osobným asistentom, dôraz však kladú na ich záujem a aktívny prístup. Agentúry pre klientov zabezpečujú kompletný poradenský servis. Okrem iného pomáhajú pri vybavovaní príspevku, aby sa mohla osobná asistencia „rozbehnúť“. V prípade potreby pôsobia aj ako mediátori pri riešení rôznych sporov.
Obidve agentúry pôsobia aj ako vzdelávacie inštitúcie. Šíria osvetu o všetkých činnostiach pod súhrnným názvom osobná asistencia. Organizujú semináre, vydávajú odbornú literatúru. Podporujú výskumnú činnosť vysokoškolákov pri spracovávaní ročníkových a záverečných prác. Na Slovensku je minimum inštitúcií, ktoré sa systematicky a dôsledne venujú osobnej asistencii, užívateľom a osobným asistentom. Agentúry sa preto snažia vychovávať svojich následníkov a budú podporovať aj vznik nových agentúr na regionálnej a lokálnej úrovni.
Podmienky a pravidlá sú zverejnené na Facebooku
Vývoj v tejto oblasti sa Česku uberal iným smerom. Osobná asistencia je služba, ktorú poskytujú viaceré menšie občianske združenia. Naposledy sa tejto iniciatívy chopil Jan Hotovec a jeho facebookový projekt Asistence navzájem. Honza je v povedomí verejnosti známejší ako Muž roka Cesty za snem a ako vášnivý cyklista s hendikepom. Pre Jana Hotovca bola niekedy osobná asistencia veľmi žiadaná služba a preto sa osobne zaoberal touto problematikou. To ho motivovalo k vytvoreniu virtuálneho priestoru pre tých, ktorí asistenciu hľadajú, s tými, ktorí ju ponúkajú. A na tejto platforme celý projekt funguje doposiaľ.
Asistencia v českej podobe je zameraná len na telesné postihnutie. V podstate je to fórum, kde môžu ľudia zdieľať svoje skúsenosti, ponúkať alebo hľadať službu osobná asistencia. Všetko s podmienkami a pravidlami uvedenými na Facebooku. Jan Hotovec spolu a ľuďmi, ktorí sa do projektu s ním pustili, teda asistenciu neposkytujú. Len sprostredkujú vzájomný kontakt tých, ktorí sa o ňu aktívne zaujímajú.
V rámci projektu Osobná asistencia by Honza v budúcnosti chcel organizovať školenie pre klientov, ale hlavne pre budúcich asistentov. Asistencia má podľa neho dve roviny. Pracovná asistencia je spôsob uzatvorenia zmluvných podmienok. Osobná asistencia je zase spôsob, ako si ľudia osobnostne a ľudsky „sadnú“, ako budú spolupracovať.
Pokiaľ hovoríme o vzájomnom vzťahu, prioritný je postoj asistenta, ktorý musí byť ústretový, empatický. Mal by sa zoznámiť s platnou legislatívou, aby asistencia spĺňala zákonné požiadavky. Všetko ostatné je vecou vzájomnej dohody, lebo to, čo jednému vyhovuje, môže byť pre iného nedostatočné. Ale presne o tom, o hľadaní kompromisov osobná asistencia je.
(j.szabo@vozickar.sk)