Zo série rozhovorov Přes prekážky, osudu navzdory
Stretnutie s ľuďmi, ktorí sú osudu navzdory niečím mimoriadne výnimoční.
Rozhovory s 53 osobnosťami, ktoré sa napriek hendikepu na svoj osud nesťažovali.
Mariam Paré krásne maľuje (ústami), aj keď je ochrnutá od krku dole.
Zaujímavý vznik rozhovorov, pôvodne publikovaných v médiách Vozíčkář a Vozka.
Z času na čas si človek prečíta ľudsky silné príbehy, ktoré v zlomových situáciách berú svoj osud do vlastných rúk. O to sugestívnejšie je ponorenie sa do „Pravdy vekov“, ak hlavnou postavou celého rozprávania je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím. Horolezec bez nôh, režisér, ktorý nechodí ani nerozpráva, plavec, ktorý pri pohybe vo vode nepotrebuje ruky… To sú osobnosti, ktoré osudu navzdory si plnia svoje najtajnejšie sny.
Tieto, ale aj mnohé ďalšie detaily zo života nájdete v knihe rozhovorov Přes prekážky, osudu navzdory. Jej autori Vítek Formánek a Eva Csölleová aktívne vyhľadávali v zahraničí ľudí, napĺňanie snov ktorých bolo príkladom pre ostatných rovnako osudom skúšaných. Najprv boli ich príspevky uverejňované v médiu Vozíčkář. Po zmene jeho organizačnej štruktúry v práci pokračovali pre ďalší známy časopis Vozka.
Čím vážnejšie postihnutie, tým silnejšia výzva
Počas šiestich rokov dvojica autorov zozbierala desiatky príbehov výnimočnej ľudskej vôle a vytrvalosti. Boli to výpovede o solidarite a pomoci. O ľudskej túžbe prekonať bariéry, ktoré im „život“ nachystal. Do svojej knihy vybrali rozhovory s 53 zahraničnými osobnosťami, ktoré niečím nevšedným zaujali. Jedno však majú spoločné. Na svoj osud nenadávajú. Niektorí sú dokonca presvedčení, že ako zdraví by sa zaradili len do „šedého“ priemeru. Avšak s postihnutím sa osudu navzdory stali výraznými osobnosťami.
Vítek Formánek sa vo svojich úvahách vrátil aj do obdobia hľadania sponzorov pre vydanie knihy. Podporu získali len od jednej oslovenej firmy, ostatní buď vôbec neodpovedali alebo sa vyhovorili na nedostatok financií. Zdá sa, že niektoré firmy berú pomoc ľuďom so zdravotným hendikepom len ako image, ale reálne „skutek utek“. Kniha sa však osudu navzdory predsa len vydania dočkala.
Sú niektoré rozhovory silnejšie, zásadnejšie, hodnotnejšie ako tie ostatné? Eva Csölleová povedala, že čím vážnejší hendikep, tým silnejšia výzva predstaviť daného človeka českému čitateľovi. Konkrétne spomenula Mariam Paré z Chicaga, ktorá maľuje, hoci je ochrnutá od krku dole, prekrásne obrazy. Ústami! Zaujímavé je aj rozprávanie vojnového veterána, ktorému mína odtrhla obidve nohy. O dva roky neskôr za 31 dní zabehol 31 maratónov.
Navzdory osudu s výpovednou hodnotou
Motivačná kniha rozhovorov je rozdelená do troch samostatných celkov. V prvom je uverejnených 32 rozhovorov z celého sveta s ľuďmi, ktorí sú napriek svojmu postihnutiu niečím výnimoční. Nájdete tam príbeh automobilového pretekára bez nôh či hudobníka, ktorý tvorí napriek tomu, že sa môže dorozumievať len očami. Nielen oni dvaja osudu navzdory „kráčali“ vpred.
V druhej časti je desať rozhovorov s ľuďmi, ktorí osudu navzdory vytrvalo išli za svojím cieľom. Prekonávajúc rôzne prekážky, bariéry, nielen architektonické, ale aj ľudské, svoj cieľ nakoniec dosiahli. Tretia časť knihy obsahuje 11 rozhovorov. Autori do tejto sekcie zaradili jedincov, ktorí sa ocitli na prahu smrti. Alebo v pravý čas stáli na správnom mieste. Kniha teda dokopy obsahuje dokopy 53 rozhovorov s desiatkami fotografií ľudí z celého sveta, ktorých skutky sú opakovania hodné.
Rozhovory, ktoré boli pôvodne uverejnené v časopisoch Vozíčkář a Vozka, vznikali veľmi zaujímavo. Eva Csölleová vyhľadávala na internete vhodných kandidátov. Následne ich spolu s Vítkom Formánkom oslovili a požiadali o odpovede na zaslané otázky. Je zaujímavé, že s takou formou vedenia rozhovoru mali problém mnohí Česi, no zahraničné celebrity bez problémov súhlasili. Aj to má svoju výpovednú hodnotu a svedčí to o tom, pre koho je komunikovanie osudu navzdory prirodzenejšie.
(j.szabo@vozickar.sk)