P. Vidašič: „Integrácia je v tanečnom klube Ellegance každodennou realitou“
Nasledujúca informácia, vzhľadom na výsledky nedávno ukončených majstrovstiev Európy v tanečnom športe na vozíku, bude pre mnohých doslova šokujúca. Pár Helena Kašická (30) – Peter Vidašič (35), ktorí v Košiciach svojich súperov prevalcovali vysokou kvalitou a získali zlatý hetrik, odchádzajú do športového dôchodku.
-
Keď niečo staré končí, niečo nové, zaujímavé prichádza
„S Helenkou máme odtancovaných už desať rokov. Získali sme titul majstrov sveta, štyri tituly majstrov Európy, sme niekoľkonásobní víťazi svetového pohára… Dá sa povedať, že na športovom poli sme pre tanec na vozíku urobili všetko, čo sa urobiť dalo. Je načase, aby sme sa posunuli ďalej,“ hovoril o dôvodoch ich spoločného rozhodnutia P. Vidašič.
Svojou poslednou vetou naznačil, že od tohto špecifického umeleckého športu neodchádzajú nadobro. Len menia svoje postavenie v ňom. Presne tak, ako v bežnom živote – keď niečo staré, zaužívané končí, najčastejšie niečo nové, zaujímavé prichádza. Helena a Peter síce už nebudú súťažiť, ale chcú pôsobiť v oblasti riadenia, chcú byť trénermi na plný úväzok. Samozrejme v tanečnom športe na vozíku.
„Slovensko nemá ani jedného medzinárodného rozhodcu, chýba nám špecializovaný tréner s najvyššou kvalifikáciou pre tanec na vozíku. Mali by sme sa viac aktivizovať v medzinárodných štruktúrach. Ale v prvom rade, chceme omnoho viac ako doposiaľ spropagovať tanec na vozíku, získať nových tanečníkov.“ P. Vidašič naznačil niečo málo o plánoch do budúcnosti.
Dodal, že v súčasnosti majú v klube päť párov, z ktorých jeden z partnerov je na vozíku. Vraj je ťažko hovoriť o tom, koľko takých párov by bolo ideálne, optimálne mať. Najvýhodnejšie by však bolo trénovať, pripravovať tanečný pár od detského veku až po dospelosť.
To však nie je jednoduchý cieľ, pretože rozhodovanie malého vozičkára pre tanec je zložité, náročné. Informovanosť o tomto športe je zatiaľ nízka. A kým sa, ak sa vôbec, dostane do klubu s takou ponukou, trvá to veľmi dlho.
-
P. Vidašič o tom, prečo nie sú v kontakte s…
To sme sa už vlastne presunuli do Tanečného klubu Ellegance v Košiciach, ktorý bol spoluorganizátorom majstrovstiev Európy. A tanečník Vidašič je jeho prezidentom. Ako pri našom rozhovore zdôraznil, hlavným cieľom klubu je rozvíjať všetky formy spoločenského tanca a tanečného športu. Klub je otvorený pre všetkých záujemcov bez ohľadu na vek a pohlavie. Občianske združenie Ellegance vzniklo v roku 2007 a má asi 150 členov. Vytvorené bolo aj pre športové a rehabilitačné aktivity ľudí s telesným postihnutím – vozičkárov.
„Špecializujeme sa na integrovanú paraolympijskú disciplínu – tanečný šport na vozíku. Konkrétne na súťažný spoločenský tanec na vozíku. Dochádza pri ňom k priamej integrácii tým, že jeden z tanečných partnerov je na invalidnom vozíku a druhý je zdravý – chodiaci. Avšak nielen pri tomto tanci dochádza k priamej integrácii telesne hendikepovaných tanečníkov so zdravými spolutanečníkmi. Vzájomné kontakty a tréningy zdravých a vozičkárov v spoločných priestoroch sú u nás reálnou, každodennou integráciou hendikepovaných,“ zdôraznil P. Vidašič.
Dodal, že klub Ellegance je prvým občianskym združením na východnom Slovensku, ktoré sa venuje tomuto druhu športu. Zdôraznením regionálneho prvenstva – na východe Slovenska – akoby Vidašič naznačoval, že aj na opačnom konci krajiny nájdeme tanečníkov na vozíku.
„Áno, máte pravdu. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Keďže tanec na vozíku je paraolympijský šport, my sme súčasťou Slovenského paralympijského výboru (SPV). Zúčastňujeme sa oficiálnych súťaží organizovaných Medzinárodným paraolympijským výborom pre asi 20 krajín sveta, kde tanec na vozíku „funguje“. A keďže existujúce kluby na západe Slovenska v týchto štruktúrach zapojení nie sú, nie sme s nimi prakticky v žiadnom kontakte,“ sucho konštatoval P. Vidašič.
Toto strohé vysvetlenie vyvolalo našu zvedavosť. Čo sa skrýva za roztrieštenosťou v športe, ktorý má na Slovensku vo všeobecnosti núdzu o tanečníkov na vozíku? Naše zistenia z viacerých zdrojov naznačujú, že…
-
Intermezzo o mocenskom boji a infantilnej urazenosti
SPV vznikol 31. januára 1995 s podporou športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov. S cieľom vytvoriť spoločnú športovú organizáciu pre zastupovanie na domácom i medzinárodnom športovom poli a v športovej diplomacii. Od svojho vzniku Výbor prežil niekoľko kríz a otvorených bojov o získanie moci v jeho štruktúrach. Dôvodom, ako prakticky vždy, boli peniaze. Ruka v ruke s mocou totiž ide aj o nakladanie prevažne so štátnymi financiami. A v prípade SPV to je veľký balík, v minulosti miliónov korún, v súčasnosti státisíc eur.
Prvý vážny rozpor vznikol v roku 2001, kedy sa od SPV odštiepila Paralympijská asociácia Slovenska. Na jej čele bol terajší predseda SPV. Pokoj zbraní nastal až v roku 2003/2004, kedy sa predsedom SPV stal doposiaľ „slúžiaci“ Ján Riapoš.
On sám ale musel čeliť vážnemu pokusu o prevzatie moci v SPV v roku 2007. Spúšťacím „motorom“ tohto mocenského boja, o konci ktorého rozhodli až súdy, bol Martin Doroš, vtedajší generálny sekretár SPV. A spôsobom pre získanie moci sa malo stať mimoriadne valné zhromaždenie SPV. Pod jeho (nezákonným) zvolaním bol podpísaný aj Andrej Mičunek, predseda Slovenského zväzu tanečného športu na vozíku…
Toľko teda na vysvetlenie o príčinách roztrieštenosti slovenských tanečníkov na vozíku azda stačí. „Bratislavská“ skupina tanečníkov na vozíku na čele s A. Mišunekom sa po nevydarenom puči vybrala akousi vedľajšou cestou. Cestou, ktorá obchádza oficiálne medzinárodné podujatia a súťaže, ktorá neprináša športovú konfrontáciu s najlepšími. Určite je to na škodu tých hendikepovaných, ktorí sa rozhodli pre tanec na vozíku na západe Slovenska.
Odpoveď na otázku – prečo sa „bratislavskí“ tanečníci – vozičkári hrajkajú len na maličkom nevýznamnom piesočku? – si už dá každý sám. My to vidíme tak, že funkcionárska infantilná urazenosť, nespokojnosť necitlivo, egoisticky udupáva športové chcenie hendikepovaných tanečníkov.
-
Televízia darovala klubu Ellegance prvé tanečné vozíky
Vráťme sa však k tomu tancu na vozíku, ktorý má medzinárodnú reputáciu a svetovú úroveň. A to vyjadrením jednej z ambasádorov nedávno skončených ME v Košiciach. Profesionálna tanečníčka Natália Glosíková vysokú profesionalitu a kvalitatívnu úroveň výkonov vozičkárov ocenila slovami: “Kým u zdravých tanečníkov dbáme najmä na kroky, v prípade zdravotne znevýhodnených, to, žiaľ možné nie je. Ja by som však odporučila zdravým tanečníkom prísť, pozrieť sa a zobrať si príklad z tanečníkov – vozičkárov. Ich výraz, ktorý je v tanci mimoriadne dôležitý, je častokrát na oveľa profesionálnejšej úrovni.”
Vidašič v súvislosti s hodnotením tanečných výkonov upozorňuje na to, že popri hudbe, ktorá je najdôležitejšia u zdravého i hendikepovaného tanečníka, je u vozičkára mimoriadne náročná choreografia.
„Podľa druhu hendikepu dokáže tanečník plnohodnotne používať len určité svaly. A tomu musí byť prispôsobená celá tanečná zostava. Kvalita sa odráža v technike tanca, v zmysle pre hudbu a rytmus, ako aj v umeleckom stvárnení. Umelecký dojem zase závisí od choreografie a osobnostných kvalít tanečníka,“ vysvetľoval P. Vidašič.
Všetky tieto hodnotiace prvky však možno dosiahnuť len v prípade, ak zdravotne postihnutý sedí na kvalitnom tanečnom vozíku. Prvé dva Peter Vidašič získal pre svoj klub Ellegance takpovediac verejne, pred zrakom celého Slovenska. Napriek tomu, že v roku 2007 skončil s Alenou Heribanovou v tanečnej show Bailando (až) na 5. mieste, televízia Markíza klubu vysnívané odľahčené vozíky predsa len darovala.
„Bez kvalitných vozíkov nie je možné dosahovať špičkové výkony. Od začiatku máme vozíky zn. Quickie. A moja tanečná partnerka, Helenka Kašická má to šťastie, že v poslednom období súťažila na najkvalitnejšom tanečnom vozíku na svete,“ vyhlásil P. Vidašič.
Dodal, že pri tanečnom vozíku je najdôležitejšia jeho úprava. „Poskladaný “ musí byť do tvaru veže so zmeneným ťažiskom.
-
Hélium je špičkou, no tanečný vozík je ešte vyššie
My sme však o tanečnom vozíku chceli vedieť viac. Zistiť, ako hrdo vyhlásil P. Vidašič, že najkvalitnejší tanečný vozík na svete je postavený na platforme najľahšieho vozíka s pevným rámom na svete Quickie Helium nebol až tak veľký problém. S popisom úprav nám už musel pomôcť ten najpovolanejší – Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti Letmo, kde sa tento tanečný vozík zrodil.
„Ako ste už uviedli, Helium je špičkou medzi vozíkmi s pevným rámom. No v prípade tanečníkov sme museli ísť ešte ďalej… Omnoho ďalej. Začať sme museli úpravou výšky vozíka, lebo P. Vidašič je vysoký. Pre harmóniu ich pohybu sme museli „vyrobiť“ vysoký rám vozíka,“ začal rozprávať M. Zeman.
Kľúčovou úpravou, ako už naznačil Vidašič, bola zmena ťažiska vozíka. Táto požiadavka je vo svojej podstate úplne logická. Zdravý tanečník sa otáča okolo osi svojho tela. To isté, aby bola rotácia prirodzená, dostatočne rýchla sa musí dosiahnuť aj u tanečníčky na vozíku.
„Nutným doplnkom pre tak extrémne posunuté ťažisko je piate koliesko proti preklopeniu vozíka dozadu. Len takto mohol byť stabilný. U bežných vozíkov je koliesko proti preklopeniu bezpečnostný prvok. V prípade tanečného vozíka je to už jeho súčasť, lebo koliesko je neustále v kontakte s tanečným parketom,“ vysvetľoval M. Zeman.
Len pre upresnenie musíme dodať, že vozík s takto posunutým ťažiskom je použiteľný len na hladkom tanečnom parkete. Neprekonali by ste na ňom ani prah štandardnej výšky. Prednými kolieskami by ste, ak by mal skosený nájazd, síce naň vyšli, ale stredné veľké kolesá by sa automaticky ocitli vo vzduchu.
„Poslednou podstatnou kapitolou je vzhľad vozíka. Pri vozíku Heleny Kašickej sme vychádzali z dizajnovej limitovanej edície Riapoš Limited. Spomeniem len viacero karbónových prvkov, odľahčené kolesá Spinergy či jednoramenné vidlice červenej farby. A to najdôležitejšie – celková hmotnosť vozíka je necelých sedem kilogramov,“ zdôraznil M. Zeman.
-
Čerešnička na vrchole desaťročných úspechov
Aj keď opis úprav pri zrode tohto tanečného vozíka vyznieva ako ľahká práca, opak je pravdou. Pri jeho „skladaní“ sa vyskúšalo veľmi veľa možností nastavenia jeho jednotlivých prvkov. Nielen tento posledný vozík bol niekoľkokrát rozobraný do poslednej skrutky a opäť zložený v inej vzájomnej konfigurácii.
„Aj vzhľadom na vynikajúce športové výsledky, ktoré tanečníci dosiahli s našimi vozíkmi, nemôžem nič krajšieho dodať ako prosté – skutočne to stálo za to,“ hrdo zahlásil M. Zeman.
Košickými majstrovstvami Európy v tanečnom športe na vozíku sa tohtoročné súťaženie skončilo. Po zrátaní všetkých výsledkov sa takmer s určitosťou Helena Kašická – Peter Vidašič stanú aj tohtoročnými víťazmi svetového pohára. Bude to čerešnička na vrchole úspechov, ktoré dosiahli počas svojej desaťročnej športovej kariéry.
Budúcoročný kalendár športových súťaží sa ešte len pripravuje. Helenu a Petra však jeho podoba zaujíma už len z pohľadu trénerov a funkcionárov. Svoje úsilie už sústreďujú hlavne na propagáciu tanca na vozíku. A na hľadanie talentov, svojich následníkoch, ktorí tanečným krokom „vplávajú“ na nimi vydláždenú cestu za budúcimi športovými úspechmi.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/sporte-voziku-zaziarili-slovaci/
https://www.vozickar.info/sportom-katky-jobbagyovej-paraderezura/
https://www.vozickar.info/hendikepovani-verzus-zdravi/
https://www.vozickar.info/polepsila-sa-opat-chodi-do-prirody/